Kitüntették Gubík Lászlót
A Szabadság Kört 2007 októberében alapították politikusok és közéleti személyiségek, mások mellett a fideszes Balog Zoltán, Szájer József és Hegedűs Zsuzsa szociológus. A kör tagjai évente tesznek javaslatot a Szabadság- és Jogtipró-díj jelöltjeire, értékelve ezzel valamely intézmény, személy jelképes eseményhez köthető munkásságát.
Szájer József a díjátadáson elmondta, a Szabadság Kör egyhangú döntése alapján vehette át Gubík László a Szabadság-díjat. A politikus leszögezte: Gubík László mostani életünk hőse, aki hónapok óta szabadságharcot folytat, vállalva a támadásokat azért, mert élt a kettős állampolgárság lehetőségével. Nem teljesen normális világban élünk, ezért az ilyen jogokért is meg kell küzdeni – utalt Gubík cselekedetére.
Szájer József szerint nemcsak a magyaroknak, hanem egész Európának fontos ez a kiállás. Gubík László egy olyan joggal élt, melyet a magyar állam számára, - mint a magyar nemzethez tartozó személynek - biztosított, és ezzel kiváltotta mások támadását, rosszallását. Holott a mai Európában, amely a többszörös kötődésről is szól, természetesnek kellene lennie egy ilyen cselekedetnek – hangoztatta. Az EP-képviselő emlékeztetett arra is, hogy az új alaptörvény megnyitotta a lehetőséget arra, hogy ha a törvényhozó úgy dönt, akkor a választói szavazati jogot is biztosítja azoknak, aki magyar állampolgárságért folyamodnak.
Szájer József szerint többszöri világégést és súlyos nemzetek közötti konfliktust okozott egymás megértésének a hiánya. A politikus meggyőződése, hogy ezen csak úgy lehet túllépni, ha a kettős kötődésre alkalmat biztosító jogi lehetőségeket bővítjük. Európának ezen térségében a konfliktusokat, emberéleteket is követelő múltbéli eseményeket úgy lehet kikerülni, ha minél több köteléket hozunk létre egymás között. Ezen kötelékek egyike az állampolgárság lehetősége, amelyet a magyar állam biztosít azoknak, akik ezzel élni kívánnak – fűzte hozzá.
Gubík László nagy megtiszteltetésnek tartja a díjat, amely szerinte nem csupán őt illeti meg, hanem minden olyan felvidéki magyart, aki hasonlóképpen kiállt magyarsága mellett, dacolva a hatalom mechanizmusaival, valamint annak nem túl demokratikus és alkotmányos módszereivel. Gubík felidézte a 2006-tól 2010-ig terjedő, Robert Fico nevével fémjelzett időszakot és a II. világháborút követő három évet, a Beneshez kötődő korszakot. Mindkét időszak célja sajnos ugyanaz, csak a módszerei mások – jegyezte meg.
A Szabadság Kör jogtipró-díjának birtokosa 2011-ben Daniel Cohn-Bendit. Gulyás Gergely fideszes képviselő a díjazottról szólva elmondta, Daniel Cohn-Bendit ma Európában az antitoleranciát és a kettős mércét testesíti meg. A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy Cohn-Bendit hol francia, hol német állampolgárként jut be a zöldek listáján az Európai Parlamentbe. Akik az új, a kettős állampolgárságot lehetővé tevő, a magyar nemzetet megerősítő alaptörvényt támadják, azok természetes jogként vindikálják maguknak azt, hogy a német vagy francia állampolgárságot váltogatva jussanak be négyévente a parlamentbe – jegyzte meg a kettős mérce kapcsán.
A Jogtipró-díjat 2009-ben adták át először, akkor Draskovics Tibor, korábbi rendészeti miniszter kapta, aki "rengeteget tett azért, hogy Magyarországon a szabadságjogokat talán legnagyobb mértékben a közbiztonság állapota sérti". A díjat tavaly Robert Fico és a szlovák nyelvtörvény "nyerte el."