Kiska: többet kell beszélni az Európai Unióról

„Nem becsülhetjük alá. A polgárok jelenlegi támogatását nem vehetjük természetesnek" – mondta Andrej Kiska köztársasági elnök, rámutatva a legutóbbi felmérések egyikére, amely szerint a szlovák állampolgárok csaknem 70 százaléka támogatja Szlovákia európai uniós tagságát.
Kiska arra is rámutatott, hogy a szlovák lakosság életszínvonalának javulása, és az uniós tagság ellenére kevés jót hallani az EU-ról. „Helyette rossz Brüüsszelről és arról hallhatunk, hogy miként foszt meg minket szuverenitásunktól, illetve hogy elveszítjük mindazt ami a miénk, ami szlovák. Ennek éppen az ellenkezője az igaz“ - mondta.
Az államfő egyben a legfőbb közjogi méltóságok 2016 októberi közös nyilatkozatában foglalt kötelezettségekre emlékeztetett.
„Abban egyértelműen megerősítettük, hogy a Szlovák Köztársaság stratégiai érdeke az eroatlanti orinetáltság fenntartása. Egyetértettünk abban, hogy az európai uniós és a NATO-tagság biztonságunk, stabilitásunk és fejlődésünk záloga. Összhangban van alapvető értékeinkkel. Kötelezettséget vállaltunk arra, hogy idehaza és külföldön is felelőséggel és egy nyelven fogunk szólni országunk prioritásairól. Megerősítettük, hogy Szlovákiának hozzá kell járulnia az Európai Unió (EU) stabilitásához és egységéhez, és részese kíván lenni a további integrációnak" – konstatálta Kiska.
Danko elképzelhetőnek tartja a nemzeti parlamentek képviselőinek jelenlétét az Európai Parlamentben
A Brexitet követően ismét beszélni kell arról, hogy az Európai Parlamentet (EP) nem kellene-e egyenesen a nemzeti parlamentek képviselőinek alkotnia – jelentette ki Andrej Danko házelnök, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke a pozsonyi várban.
Danko szerint arról is el kellene gondolkodni, hogy milyen hatáskörökkel kellene felruházni Brüsszelt. Hozáztette, az EU-nak vissza kellene térnie eredeti szerepéhez, amely az emberek szolgálata.