Kiska meglátogatta a homonnai menekülttábort

„Azért jöttem Homonnára, hogy üdvözöljem azokat, akiket az élet arra kényszerített, hogy elszökjenek szülőhazájukból, és akiknek Szlovákia második otthonuk lesz. Bár csak kicsiben, de megmutattuk, hogy Szlovákiának van szíve és jelleme, és tudunk segíteni” – mondta a köztársasági elnök a homonnai menekülttáborban.
A 149 asszír keresztény befogadása Szlovákiában a menekültválsághoz való önkéntes hozzájárulás része. A menekültek tavaly december elején érkeztek az országba. Ma Kiska köztársasági elnök találkozott a menekültekkel, mivel véget ért a számukra elrendelt karantén, amelynek idején alapos egészségügyi kivizsgálásokon vettek részt. „Minden vizsgálatot megcsináltak a menekültek esetében, tüdőröntgent, vérvizsgálatokat is. Mindannyian egészségesek. A karantén végeztével elhagyhatják majd a humanitárius központot, amelyben jelenleg tartózkodnak, meglesz azonban a napirendjük, és kimenőt is kaphatnak majd. Mindannyian menedékjogot kapnak humanitárius okok miatt” – tájékoztatott Ivan Netík, a belügyminisztérium szóvivője.
Kiska ma Homonnán köszönetét fejezte ki a menekülteknek nyújtott segítségért a kormánynak, a menekültügyi hivatalnak, a Nyugalom és jóság polgári társulásnak és más „egyéneknek, akik megmutatták országunk pozitív, jó oldalát és arcát.” A köztársasági elnök a találkozó során tájékozódott a családok nehéz sorsáról is, akik a terror elől menekültek el saját hazájukból.
A menekülttábor ideiglenes lakói az elnököt színes kultúrműsorral lepték meg. A legkisebbek a hazájukból származó dalokon kívül elénekelték neki a Csendes éjt szlovákul, és a szlovák himnusz is elhangzott. A családok integrálása – a gyermekekkel, a szülőkkel és rokonaikkal együtt – fokozatosan zajlik, és fél évtől két évig tart majd. „Szlovákul fognak tanulni, és fokozatosan a nyitrai egyházmegyével, a Nyugalom és jóság polgári társulással olyan megoldásokat fogunk keresni, amelyek segítik fokozatos beilleszkedésüket a társadalomba” – mondta Netík.
Ahogy arról Peter Brenkus a Nyugalom és jóság polgári társulásból tájékoztatott, az asszír keresztények közösségét különböző foglalkozású személyek alkotják. „Ha egy tetszőleges mintát vennénk Szlovákiában, és ezt a mintát 149 szlovákiai személy alkotná, ez a minta nagyon hasonlítana ahhoz, amelyet az iraki asszír keresztények csoportja képvisel. Vannak köztük hivatalnokok, tanítók, IT szakemberek, állatorvos, sok iparos. Meggyőződésem, hogy érvényesülni fognak a munkaerőpiacon. Sok fiatal van köztük, akik elkezdték tanulmányaikat, és be kell fejezniük azokat. Egyharmaduk 15 évnél fiatalabb gyermek, akik előtt ott a jövő, ők nagyon gyorsan integrálódnak. Hiszem, hogy a felnőttek is megtalálják a helyüket az életben” – tette hozzá Brenkus.
A szlovák köztársasági elnök ma Homonnán a menekültek egy másik csoportját is üdvözölte, akiket a humanitárius transzfer keretein belül fogadtak. „2009-től zajlik ez a projekt. Ily módon eddig a harmadik országokba csaknem 1.000 személyt telepítettünk át. Ezek az emberek nem maradnak Szlovákiában, hanem hat hónap után egy végső célországba utaznak tőlünk, általában ez az ország az Amerikai Egyesült Államok” – pontosította Netík. Hozzátette, jelenleg 85 szudáni, szomáliai és libanoni személy alkotja ezt a csoportot Homonnán.
A bősi menekülttáborban jelenleg 470 ideiglenes Ausztriában menedékjogot kérő menekült tartózkodik, köztük 179 gyermek van. Õk Szíriából származnak. 2015. szeptember 17-től összesen 827 szíriai állampolgár tartózkodott a táborban.
Róbert Kaliòák szlovák belügyminiszter és Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter tavaly júliusban aláírtak egy memorandumot, amely alapján Szlovákia ideiglenesen 500 Ausztriából érkező menedékkérőt fogad be.
Szlovákia a kérelmezőknek szállást és étkezést biztosít. Ausztria a memorandum értelmében fizeti a menekültek Szlovákiába szállításának költségeit és a menekültek zsebpénzét. Ha a menedékkérők a menekülttáborban kárt okoznának, a memorandum értelmében a kárt is az osztrák fél téríti meg.