Kétnyelvűséget - Szencen és Galántán is!
A két politikus a táborlakók kérdéseire is válaszolt, többek közt a nyelvtörvény és a kisebbségi nyelvhasználati törvény kapcsán megfogalmazott problémákról is nyíltan beszéltek.
Ezt a témát különösen időszerűvé teszi, hogy az állampolgári kezdeményezésre indult, magyar nyelv használatát sürgető matricakampány lassan kiterjed egész Dél-Szlovákiára. Somorja, Komárom és Dunaszerdahely után ma megjelentek a kétnyelvű feliratokat sürgető matricák Szencen és Galántán is. Egyelőre nagy visszhangja nincs a magyar nyelvű feliratozást is kérő öntapadó "ragcsoknak" melyeken az áll: „Tessék? Hol a magyar felirat? Nápisy aj po maïarsky!”
Az utcai járókelők nem nagyon mondanak véleményt a kezdeményezésről, sokan akadnak, akik észre sem vették. Észrevenni persze azoknak kell, akiket a feliratozás érint: az önkormányzatoknak, a képviselőknek és a településen működő vállalkozások vezetőinek.
A krasznahorkai kempingben táborozó diákok arra voltak kíváncsiak, hozhat-e eredményt az ilyen kampány. Bárdos Gyula a fórumon kifejtette: egy parlamenten kívüli párt más eszközökkel dolgozik, mint egy parlamentben vagy kormányban ülő. Az MKP regionális politikusai álltak a kampány mellé, az MKP a hétvégén óriásplakát-kampányt is indít, hogy ráébressze a szlovákiai magyarokat: törvény adta jogaikkal nekik kell élni. Bárdos kijelentette: örülnek annak, hogy a kampányhoz a Most-Híd is csatlakozott, bár eredetileg idegenkedett tőle. „Mindenki fontos, aki ezt az ügyet felvállalja, segíti” – hangoztatta.
Bugár Béla is kifejtette: az első lépés, hogy a magyarlakta vidékeken a boltokban elkezdjék használni anyanyelvüket a magyarok, utána már nem lesz olyan nehéz a rendőrségen sem elmondani magyarul, hogy „személyi igazolványt” szeretnék kérni.
A nyelvhasználat másik vetületét, az önkormányzatok kétnyelvűségét és anyanyelvhasználatát is feszegették a táborlakók. Ez nehezebb, következetesebb, költségesebb munka. Fiala János jogász, a tábor lakója többek közt kifejtette: intézményes háttérre lenne szükség, hogy a kétnyelvű ügyvitel, a kétnyelvű űrlapok elkészülhessenek, elterjedjenek azokon a helyeken, ahol a törvény az anyanyelvhasználatot lehetővé teszi. A lehetőség megteremtése kormányzati feladat lenne. Ez a felvetés azonban már a vitaidő lejárta miatt válasz nélkül maradt.