Két parlamenti bizottság foglalkozik a Gorilla-aktákkal
"Ha egy új vizsgálat keretében a vizsgálótiszt kérvényezi a Gorilla-akták ügyében érintett SIS-es dolgozó hallgatási kötelezettségének feloldását, s ha kérelme összhangban lesz a vonatkozó törvényekkel, az SIS igazgatója vélhetően eleget tesz a kérésnek" - közölte levélben az online portállal a kormányhivatal.
„Ha a Gorilla-iratokkal dolgozó titkosszolgálati munkatársak beszélni kezdenek, akkor magas beosztású tisztségviselők ellen indulhat bírósági eljárás“ – állítja Tom Nicholson újságíró, aki könyvet ír a Gorilla aktákról. Meggyőződése, hogy a titkosszolgálati dolgozók hallgatásának feloldása az ügy megoldásának a kulcsa. „Az ügyön dolgozó „sisesek“ beszélni akarnak, de ezt számukra eddig nem tették lehetővé. Igazságtalannak tartják, hogy a személyi biztonságukat és érdekeiket teljesen ignorálták“ - mondta az újságíró utalva arra, hogy a rendőrség az ügyészséggel együtt már a múltban is vizsgálta ezt az ügyet, de a vizsgálat megfeneklett mert Mitrík nem oldotta fel a SIS érintett munkatársainak hallgatási kötelezettségét. Most a Szabadság és Szolidaritás (SaS) három képviselőjének bírósági feljelentése alapján három rendőrségi csoport és a főügyészség speciális csapata foglalkozik az üggyel.
Nicholson szerint Radièová kormányfő már 2010 szeptemberében tudomást szerzett a Gorilla-aktákról, miután a SIS egyik érintett munkatársa levélben megkereste. „Tájékoztatta őt a Gorilla-akták tartalmáról, és kérte, hogy cselekedjen“ – állítja Nicholson.
Az esetről könyvet is író újságíró 2009-ben Daniel Lipšic belügyminiszterrel is beszélt a témáról. „Ha nem csal az emlékezetem, megmutattam neki az iratokat“ – mondta az Aktuálne.sk-nak. Nicholson a külföldi nagykövetségek munkatársainak beszélt az iratok tartalmáról: „Meglepett, hogy senki nem akart többet megtudni. Mindenki elborzadt, de mintha akadályok lennének itt, amiket nem lehet áttörni" - fogalmazott. Az újságíró meg van győződve arról, hogy több, a Gorilla-aktákhoz hasonlatos dokumentum létezik, melyekben más pénzügyi csoportok érintettek, és vannak egyéb forró információk is például fegyverügyletekről, de ezek még nem kerültek nyilvánosságra.
Januárban valószínűleg nemcsak a szlovák parlament alkotmányjogi, hanem védelmi és belbiztonsági bizottsága ülésén is terítékre kerülnek majd többek között a Penta pénzügyi csoport politikai befolyását, lobbitevékenységét leleplező Gorilla-akták, melyek szerint szerint a második Dzurinda-kormány idején Jaroslav Hašèák, a Penta társtulajdonosa Anna Bubeníkovával, a Nemzeti Vagyonalap (FNM) jelenlegi vezetőjével próbált alkut kötni jelentős ügyekben. Az ügyről január 23-án tárgyal az alkotmányjogi bizottság, amely Radoslav Prochádzka (KDH) bizottsági elnök Daniel Lipšic (KDH) belügyminisztert és Ladislav Tichýt (KDH), a főügyész első helyettesét is meghívta a tanácskozásra.
Újabban Gál Gábor (Most-Híd) is jelezte, hogy a védelmi és belbiztonsági bizottság január 17-i ülésén felveti majd ezt a témát. Gál szerint a nyilvánosságot érdeklő ügyről van szó, és a bizottság feladata a kérdezés, lehetőség szerint az illetékesek ellenőrzése is. "Kérdés az is, hogy az említett anyag tényleg a titkosszolgálaté-e, vagy valaki másé" - jegyezte meg Gál.