Katonaorvosok válthatják fel a távozó orvosokat
Marián Kollár, az orvosszakszervezetek (LOZ) elnöke úgy véli, Szlovákiában nem lehet megfelelő betegellátást nyújtani azok nélkül az orvosok nélkül, akik csatlakoztak a tömeges a felmondáshoz.
Hangsúlyozta: az orvosok felelősséget éreznek a lakosság betegellátásáért, ezért hajlandóak tovább tárgyalni a szükségállapot megelőzéséről. „Tárgyalni akarunk, de nehéz megegyezésre jutni,” - szögezte le. Arról a szakszervezeti vezető nem nyilatkozott, miként reagálnak majd az orvosok, ha az államfő kihirdeti a szükségállapotot.
A szakszervezeti vezető reagált az egészségügyi miniszter azon vádjára is, miszerint a LOZ a mentőautóval történő betegszállítás ingyenességének eltörlését követeli, hogy a felszabaduló összeget az orvosok kapják. Kollár leszögezte: a szakszervezet nem szeretné taxi-szolgálattá változtatni a mentős betegszállítást. Elutasította a miniszter azon állítását is, hogy 300 eurós béremelést utasítottak el az orvosok. Mint mondta, legfeljebb 300 euróról esett szó, és nem minden orvos vonatkozásában.
Ivan Uhliarik egészségügyi miniszter is találkozott az újságírókkal vasárnap. Szerinte az orvosszakszervezeti vezetőkkel nem lehet megegyezni, ezért alternatív megoldásokat dolgozott ki a tárca. Elmondta: szükségállapot esetén a hadsereg orvosai és magánorvosok bevonásával oldják majd meg az alapvető kórházi betegellátást. A miniszter egyúttal kijelentette: a szükségállapot kihirdetése a végső megoldás. Ez nagymértékben attól függ, hány orvos vonja vissza december 1-ig a felmondását. A szükségállapot kihirdetése nem érintené az összes kórházat, csak azokat, ahol az orvoshiány miatt nem tudnák ellátni megfelelően a betegeket. Amennyiben az orvosok a szükségállapot bevezetése után nem vetnék alá magukat feljebbvalóik utasításának, és nem végeznék el feladataikat, akár 330 eurós büntetést kaphatnának.
Időközben megszületett a „B-terv” is. A kórházak december 1. után két alternatíva közül választhatnak, amennyiben a 2000 tiltakozóc orvos valóban elhagyja munkahelyét. Ott, ahol a felmondások nem okoznának zavart az alapvető betegellátásban, a megszokott rendszerben működnének tovább az egészsségügyi intézmények. Ahol nem lesz elég orvos,elhalaszthatnák a tervezhető műtéteket és beavatkozásokat, az életmentő műtéteket azonban valamennyi kórházban elvégeznék.
Vasárnap este Ivan Uhliarik egészségügyi miniszter rendeletben utasította az állami kórházak igazgatóit, hogy 300 euróval emeljék meg az orvosaik bérét a kormány szombaton ismertetett memorandumjavaslatával összhangban. Az orvosszakszervezetek (LOZ) vezetői pénteken elutasították a tervezetet, Iveta Radièová miniszterelnök azonban aláírta azt. A béremelés garanciája a munkaszerződéshez csatolt függelék lesz, amit Uhliarik utasítására a kórházigazgatók már hétfőn aláírhatnak.
A minisztérium annak függvényében határoz majd a további lépésekről, hogy a tiltakozó orvosok közül hányan fogadják el a béremelést, és vonják vissza felmondásukat a határidő letelte előtt - közölte Katarina Zollerová, a tárca szóvivője.
frissítve 18:30