2015. június 18., 12:11

Kaliòák: Európa a múlt hibáiért fizet

POZSONY. A múlt hibáit kell megfizetnie Európának a bevándorlók jelenlegi özöne során – jegyezte meg Robert Kaliòák belügyminiszter, aki példaként az EU külső határainak védelmét biztosító ügynökség, a Frontex alulfinanszírozottságát említette.
Robert Kaliòák szerint további hiba volt, hogy sok ország az illegális bevándorlókból legálisakat csinált. Õk szabadon utazgattak Európában és megteremtették az infrastrukturális alapot a további menekültek számára. „Ezzel ezek az országok támogatják az embercsempészet virágzását” – szögezte le Kaliòák.

Arra is figyelmeztetett, hogy a kötelező kvóták megszavazása alapjában véve a Földközi-tengeren embercsempészetet folytató személyekkel kötött szerződés. „Hol vannak a mi szigorú vízumrendszereink? Miért nem utazhatnak hozzánk vízummentesen az ukránok, a fehéroroszok vagy az oroszok?” – tette fel a kérdést, hozzátéve: Szlovákia más államokkal együtt arra szólít fel, hogy a kvótákkal kapcsolatban ne kövessenek el egy újabb hibát.

„Az okokat, nem pedig a következményeket kell orvosolnunk” – hangsúlyozta a belügyminiszter.A megoldást úgy képzeli el, hogy először azoknak a menekülteknek az áradatát kell megállítani, akik Líbia felől közelítik meg az európai partokat még akkor is, ha közvetlenül nem onnan származnak.

Kaliòák úgy véli, hogy ha az Európai Unió nem létesíthet biztonságos helyet közvetlenül Líbiában, ahol ezeknek az embereknek összpontosulniuk kellene, illetve segítséget nyújtanának nekik, akkor a szülőföldjükön létesülő központokban kellene foglalkozni velük. Arról is meg van győződve, hogy az európai határokon el kell különíteni az illegális bevándorlókat a veszélyben levő menekültektől. Azokat, akik nem teljesítik a menekültstátusz feltételeit, szükséges visszavinni abba az országba, ahonnan származnak vagy ahonnan érkeztek.

„Ezzel világosan a tudtukra adjuk, hogy semmiféle határok, így a tengeriek sem nyitottak. Ekképp a menekültáradat jelentősen csökkenhetne” – jegyezte meg Kaliòák azzal, hogy ezt követően lehet majd megoldani azoknak az uniós tagországoknak a helyzetét, amelyek a migrációs hullám által a leginkább sújtottak. „Szembe kell néznünk ezzel, nem takarózhatunk a szolidaritásról szóló jelszavakkal. A probléma megoldását ott kell elkezdeni, ahol a menekülthullám keletkezik, ott kell aktívnak lenni” – hangsúlyozta.

A Frontex adatai szerint ez év elejétől az illegális bevándorlók egyre nagyobb számban érkeznek Európába Törökországon és Görögországon át. Több mint 500 százalékkal nőtt az arra irányuló kísérleteinek a száma, hogy a Földközi-tenger keleti részén Európába jussanak. Két fő migrációs útvonal van, az egyik a Földközi-tengeri övezet központi részéből, Líbiából Olaszország déli tájaira, a másik pedig a tenger keleti részéből, Törökországból Görögországba vezet.
Megosztás