Kaliòák: a többség és a romák viszonya a romatelepek helyzetének javulásától függ

Egyúttal rámutatott, hogy az 1 600 romatelep közül 1 400-ban az eddigi intézkedéseknek köszönhetően javult a helyzet. A gond a maradék 200 teleppel van, melyek – Kaliòák szerint – további törődést igényelnek. Pontosan ezért javasolja egy olyan törvény elfogadását, mely biztosítaná „a rendőrség határozottabb fellépését ott, ahol a bűnözés már bosszantó kereteket öltött”. Egyúttal visszautasítja, hogy a belügyi tárca etnikai alapon járna el. „Szeretnénk visszaszorítani a bűnözést a roma telepeken. Ha nem oldjuk meg, a többség és a kisebbség között nem teremtünk jobb viszonyt” – nyilatkozta a belügyi tárca vezetője.
Lucia Ïuris Nicholsonová, a parlament alelnöke, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője hangsúlyozta, ha a probléma csupán 200 roma telepet érint, akkor fölösleges általános hatállyal bíró, az egész országra érvényes törvényt elfogadni. „A problémát nyugodtan meg lehet oldani a helyi önkormányzat együttműködésével is” – jegyezte meg rámutatva az SaS által preferált intézkedésekre.
A párt azt szeretné, ha az állam bizonyos dolgokat direktív módon kezelne. Például dönthetne az úgynevezett közösségi központok létrehozásáról, melyet Ïuriš Nicholsonová kulcsfontosságúnak tart a roma kérdés megoldása terén. Pillanatnyilag ugyanis az a helyzet, hogy a község létrehozhatná a közösségi központot, de mivel a többség fellázad ellene, nem akarja, az önkormányzat nem hagyja jóvá. A megoldást a nevezett központok létrehozásában látja. „Jó dolog, ha a faluban van közösségi központ, segít, csakúgy, mint a terepmunka. Minden egyes romatelepen ki kellene építeni egy közösségi központot” – hangsúlyozta. A párt a központot szociális céggel kötné egybe.
Kaliòák megjegyezte, hogy a tárca ezt már néhány helyen megvalósította. „Korompán (Krompachy) a közösségi központot szociális üzemmel kapcsoltuk össze. Amiről ön beszél, már megtörtént” – mondta. Hangsúlyozta, a romáknak meg kell tanulniuk dolgozni, aztán elmondta, hogyan sikerült az egyik közösségi központban munkára szoktatni a romákat, majd egy faipari műhelyben alkalmazni. Újabb munkahelyek és műhelyek felkutatásán dolgoznak, azonban, ha a tárca nem eszközöl alapvető változásokat annak érdekében, hogy a többség biztonságban érezze magát, a roma kisebbséghez való viszonya sem lesz jobb – vélekedik Kaliòák.
A miniszter kiemelte a romaszakértők munkáját is, akik egyre jobb eredményeket mutatnak fel. „Teszik a dolgukat” – jelentette ki. Emlékeztetett az időseket védő kamerarendszerre is. Véleménye szerint a kiskorúak kihágásaival is foglalkozni kell, a szóbeszédet, miszerint azt mondta volna, be kell őket zárni, visszautasította. Egyúttal az iskolakerülés csökkentésére is felhívta a figyelmet.
Ïuriš Nicholsonová a szemére vetette, miszerint 10 évig tartott, míg felismerték, hogy a romatelepek közelében „zavaró dolgok” történnek. Rámutatott arra is, hogy nincstelen embereket bezárni, akik nem egyszer maguk is arra törekszenek, hogy börtönbe kerüljenek, mert ott jobbak a körülmények, mint odahaza, nem megoldás. A roma társadalmi integrációjának szükségességét hangsúlyozza. Kaliòák viszont elutasította a vádat, hogy a romatelepek valamennyi lakóját be akarnák záratni.