Jelentős károkat okozott az éjszakai vihar Magyarországon

Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője a Kossuth Rádióban és az M1 Ma reggel című műsorában elmondta: a legtöbb bejelentést Veszprém megyéből kapták.
Hajnali 5 óra után Pécsre is lecsapott az ítéletidő. Baranya megyében is folyamatosan riasztják a tűzoltókat. A reggeli órákban több tucatnyi bejelentés érkezett a katasztrófavédelemhez.
Fennakadások a vonatközlekedésben
A Budapest-Dombóvár-Pécs vasútvonalon reggel fél hat után fák dőltek a felsővezetékre. A vonatokat dízelmozdonyok húzzák, jelentősek a késések. Fák dőltek a sínekre Soltvadkert és Pirtó között is, ezért a Budapest-Kunszentmiklós-Tass-Kelebia vonalon pótlóbuszok viszik az utasokat, késésekre kell számítani, az utasokat szintén pótlóbuszok szállítják Soltvadkert és Kiskunhalas között.
A Budapest-Szeged vonalon, Petőfiszállás és Kiskunfélegyháza között szintén fa dőlt a sínekre, a vonatok nem közlekednek, Kiskunfélegyháza és Kistelek között autóbuszok szállítják az utasokat. A Kiskunfélegyháza-Kiskunhalas vonalon sem járnak a vonatok, mert Galambos és Jászszentlászló között ugyancsak egy fa dőlt a sínekre.
Kápolnásnyék és Gárdony között már megjavították a szerda este megrongálódott vezetéket, a Budapest-Székesfehérvár vonalon helyreállt a menetrend.
A Dunántúlon, a Pécs és Gyékényes közötti vonalon is normalizálódik a vonatközlekedés, reggel fél nyolckor eltávolították a kidőlt fákat a Vízvár és Babócsa közötti szakaszról és már lehetséges a vonatközlekedés.
Az aktuális helyzetről információk találhatók a www.mavcsoport.hu címen, a Vonatinfó alkalmazáson, valamint a MÁVDIREKT információs vonalán, a +36-1-349-49-49-es telefonszámon.
Éjszaka Budapestre is lecsapott a vihar
Szerda éjszakára Budapestet is elérte az ország nyugati felében órák óta tomboló vihar. A fővárosban egyelőre csak kisebb károkról érkezett bejelentés a katasztrófavédelemhez.
A XI. kerületi Baranyai téren autóra esett egy nagyobb faág, a XIV. kerületi Abonyi úton pedig három autóra zuhant egy kettétört fa. A XIII. kerületi Reitter Ferenc utcában egy építési területet határoló kordont fújt el a szél, a tűzoltók állították vissza a helyére.
Budapesthez közel, Pilisvörösváron félméteres víz állt a vasúti aluljáróban, amit a helyi önkéntes tűzoltók szivattyúztak ki, így újra megindulhatott a forgalom. Solymáron pedig egy húszméteres fa dőlt a villanyvezetékekre, itt a helyi önkéntes tűzoltók munkáját a fővárosi hivatásos egységek is segítik.
A fővárosban közlekedési baleset is történt, a III. kerületi Madzsar József utcában fának ütközött egy utasokat nem szállító autóbusz, a sofőrt a mentők vizsgálják.
A Balatonnál az északi parton tombolt a leghevesebb vihar
A Balaton térségét nyugati, délnyugati irányból szerda este fél nyolckor érték el a heves zivatarok. A legerősebb góc, egy szupercella (örvénylő zivatar) centrumával az északi part mentén haladt el, és sokfelé rendkívül intenzív csapadékot, pusztító jégesőt és orkánerejű szelet okozott – számolt be róla Horváth Ákos meteorológus, a Siófoki Viharjelző Obszervatórium vezetője éjjel az MTI-nek.
A Balaton térségében a legerősebb széllökéseket az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) mérőhálózatán Zánkán 20.05-kor (112 kilométer/óra), Balatonfüreden 20.25-kor (115 kilométer/óra), továbbá Siófok és Alsóörs között a vízközépi mérőcölöpön 20.30-kor (120 kilométer/óra) regisztrálták.
A várható heves viharra már a reggeli óráktól figyelmeztetést adott ki az OMSZ siófoki obszervatóriuma, és a vihar közeledtét a tó körüli, másodfokon villogó viharjelző rendszer is megfelelően jelezte. Ennek köszönhetően a vízi rendészet munkatársai időben figyelmeztették a vízen tartózkodókat, illetve időben sikerült lemondani a szabadtéri koncerteket is.
Lezárták az M6-os alagútjait műszaki hiba miatt
Lezárták az M6-os autópálya Pécs felé haladó sávjait Bátaszék és Véménd között műszaki hiba miatt. A lezárás érinti az autópálya négy alagútját is, a közlekedőket az 56-os útra terelik - közölte a police.hu-n a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság a honlapján azt írta, hogy a sztráda egyik alagútjában a csütörtöki vihar következtében áramszünet van, a szolgáltató már dolgozik a hiba elhárításán.
Fesztiválokat állítottak le
Teljesen megsemmisítette az éjszakai vihar az 5. Vince Balaton Fesztivál sátrait Balatonfüreden. A romok eltakarítása egész éjjel tartott. A diónyi jég és az orkán erejű szél a Kékszalag vitorlásverseny kikötőben álló hajóit sem kímélte.
Dunaújvárosban és Velencén is fesztiválokat állítottak le az országon átvonuló, villámlásokkal tarkított vihar miatt.
A rendezvényeket ugyanakkor nem szakították félbe, a katasztrófavédelem és a szervezők úgy ítélték meg, hogy a fesztiválozók biztonságban vannak, nem kellett kiüríteni a területeket, csupán a programokat függesztették fel a vihar elvonultáig.
Velencén kedden vette kezdetét az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozója (EFOTT), Dunaújvárosban múlt péntektől e hét vasárnapjáig tart a Rockmaraton nevű fesztivál.
Több hajót megrongált a vihar
A rossz időjárás miatt a várt 600 helyett 485 hajó indul a 48. Kékszalag Erste World Nagydíjon, a szerda esti vihar komoly károkat okozott több vitorlásban.
Náray Vilmos, a Kékszalag kommunikációs vezetője a 9 órai rajt előtt az MTI-nek elmondta, több hajó, köztük néhány esélyes is, már a parton megsérült. A magyar tervezésű és közelmúltban vízre tett kétárbocos Kaáli Cat katamaránt a szél a kikötőben ráhajította a kőszórásra, a Rapidophen katamarán pedig a parton borult fel. A Kékszalag közösségi oldalára a csúcstartó Fifty-Fifty csapata azt írta: a viharban kiugrott a hajó árboca is, de a legénység visszarakta rögtönzött emelőkkel.
A kora reggeli nevezési adatok szerint a Black Jack, amelyet az olimpiai érmes, többszörös világbajnok német Roland Gäbler kormányzott volna, nincs az indulók közt, ott lesznek viszont az Extreme 40-esek, Józsa Márton Fifty-Fiftyje, Vándor Róberték RSM-DTM Hungary GC32-ese, valamint Litkey Farkas DC 35-öse ezúttal Festipay néven.
Napokig is eltarthat a kárfelszámolás Veszprém megyében
Napokig is eltarthat a szerdai vihar utáni kárfelszámolás Veszprém megyében, ahol annyi esetet kell megoldaniuk a tűzoltóknak, mint amennyi az egész országban szokott bekövetkezni egy átlagos napon – közölte csütörtökön hajnalban a katasztrófavédelem.
A bejelentések döntő többsége útra vagy lakóházakra dőlt fákról, megrongált tetőszerkezetekről, valamint elöntött helyiségekről szól; több mint 200 hívást fogadtak a tűzoltók, azonban a jelzett veszélyhelyzetek közül néhány a rajok kiérkezése előtt megszűnhet: ilyenek lehetnek például a viharok utáni gyors vízbetörések.
A közlés szerint még legalább 130 beavatkozás áll a Veszprém megyei, illetve a környező megyék városainak hivatásos, önkormányzati és önkéntes tűzoltói előtt.
Az ország nagy részén újabb viharokra figyelmeztetnek
Nyugaton már inkább csak erős szélre, az ország többi területén viszont továbbra is heves zivatarokra és felhőszakadásra figyelmeztet a meteorológiai szolgálat.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtök reggel az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzése szerint heves zivatar és felhőszakadás veszélye miatt is narancssárga, vagyis másodfokú figyelmeztetés van érvényben a fővárosban, Pest, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Azokon a területeken továbbra is lehetnek olyan heves zivatarok, amelyet 90 kilométer/óra feletti széllökés, több centiméteres átmérőjű jég kísérhet. Egy-egy zápor, zivatar idején rövid idő alatt akár 50 milliméternél is több eső hullhat.
Baranya, Fejér, Komárom-Esztergom és Tolna megyére a heves zivatar és a felhőszakadás veszélye miatt is elsőfokú figyelmeztetés van érvényben. Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy, Vas és Veszprém megyében a várható viharos szél miatt is elsőfokú a figyelmeztetés.
A meteorológiai szolgálat azt írta: a nap elején még többfelé, majd a déli, délutáni órákban egyre inkább csak keleten várhatók heves zivatarok, majd estére ott is megszűnnek a viharok.
Az előrejelzés szerint csütörtökön a legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon 20-21 Celsius-fok körül, keletebbre általában 22-25 fok között várható, de a keleti határvidéken még 30 fok közelébe melegedhet fel a levegő, majd a déli óráktól ott is visszaesik a hőmérséklet. Késő estére 13-19 fok közé hűl a levegő.
