Žitòanská: Szlovákiának jobban fel kell készülnie az uniós segélycsomagok kiosztására

"Örömömre szolgál, hogy végre megmozdult a dolog, de egyúttal nagyon csalódott is vagyok, hogy az emberek sem 2015-ben, sem 2016 telén nem kaptak semmiféle támogatást. Érthetetlen számomra, hogy a minisztériumnak ilyen sokáig - közel másfél évig - tartott a partnerszervezetek kiválasztása" - nyilatkozta Jana Žitòanská Európai parlamenti (EP) képviselő a TASR hírügynökségnek, aki a kezdet kezdetétől próbálja felhívni a figyelmet a problémára.
Jana Lukáèová, a Munkaügyi, Szociális és Családügyi Központ (ÚPSVaR) igazgatója szerint Szlovákia a 2014-20-as évekre élelmiszercsomagokra több mint 54 milliót, meleg ételre pedig 5,5 milliót kapott.
"Mindez rendkívül rossz színben tünteti fel Szlovákiát, amely tanulhatott volna az elmúlt időszak élelmiszer-kiosztása körül felmerült problémákból, jobban felkészülhetett volna" - jegyezte meg Žitòanská utalva a 2011-es évre, amikor Szlovákia első alkalommal vett részt a programban, de a mai napig nem derült ki, hová tűnt az a 3 500 tonna liszt és tészta, amit 88 000 rászorulónak kellett volna kiosztani.
A támogatást félmillió állampolgárnak kellett volna megkapnia, de "csupán" 412 ezerhez jutott el. Az élelmiszercsomagban 20 kg simaliszt és 20 kg tojásmentes tészta volt. 2012-ben az ország nem kapcsolódott be a programba, 2013-ban pedig az Európai Bizottság (EB) bizottság kizárta Szlovákiát.
2014-ben ismét kapott egy esélyt az Európai Bizottságtól. Az élelmiszer és meleg étel kiosztását 2015 végéig, az egészségügyi és élelmiszercsomagokét pedig 2016 első negyedévében kellett volna megkezdeni. Lukáèová szerint egyelőre csak az élelmiszercsomagok beszállítói részére kiírt pályázatok lezárásánál tartanak, a keret-megállapodásokat június 7-én tették közzé, június 8-án vette kezdetét az irányító hatóság felülvizsgálata, ami legkevesebb 7 munkanapot vesz igénybe.
A meleg étel osztására irányuló pályázatokat szintén meghirdették. "Mivel egy logisztikai szempontból rendkívül igényes eljárásról van szó, a közbeszerzés alapos előkészítést és hosszabb időt igényelt. Mivel valóban érzékeny kérdésről van szó, szerettük volna elkerülni a 2011-ben felmerült problémákat, amikor a az élelmiszer egy része egyáltalán nem jutott el a végső kedvezményezettekhez" - nyilatkozta Lukáèová.
Mint mondta, a program keretében elkülönített pénzeszközök 2020-ig felhasználhatók. Ahhoz, hogy az elmúlt évi keretek is ki legyenek merítve, az elkövetkező években évi négy alkalommal kerül sor élelmiszercsomagok kiosztására. "2016-ban a július közepétől augusztus közepéig terjedő időszakban tervezzük kiosztani a csomagokat. Az őszi leosztás 2016. október közepétől november közepéig tartana" - tájékoztatott a Munka, Szociális és Családügyi Központ (ÚPSVaR) igazgatója.
Az egészségügyi csomagok fogkefét, fogkrémet (125 ml), szappant (100 g) és sampont (1000 ml) tartalmaznak. Az élelmiszercsomagban tészta, rizs, hüvelyesek, olaj, cukor, liszt, konzervek, instant levesek, paradicsompüré és tejpor található majd. Eredetileg instant leveseket nem tartalmaztak a csomagok, tehát felmerült a kérdés, miért nem választottak a szakemberek táplálóbb ételeket.
"A csomag tartalmának meghatározása során a tápérték, az élelmiszerek felhasználásának variálhatósága, raktározása és tartóssága mellett a felhasználók célcsoportjának lehetőségeit, s nem utolsó sorban a gyors fogyasztásra való alkalmasság, illetve a hosszabb előkészítést igénylő lehetőségeket is figyelembe kellett venni. Az élelmiszer felhasználása szinte minden családban azonos - de időhiány miatt időnként az instant ételek és konzervek előnyösebbek, több idő estén igényesebb, például előáztatást igénylő hüvelyesekből lehet ételt főzni" - magyarázta Lukáèová.
A támogatás főként a kisgyermekes családokat, a rászorulókat, nyugdíjasokat vagy a egészségkárosult személyeket érinti, akik nem rendelkeznek jövedelemmel. Adott esetben a rendkívül hátrányos élethelyzetbe került egyéb személyek is megkaphatják. Minden egyes adott személy egy segélycsomagra tarthat igényt, az egy, illetőleg két kisgyermeket nevelő családok két, a három és négygyermekes családok három, az őt vagy több gyermekkel rendelkezők pedig négy csomagot kaphatnak.
"Az Európai Bizottság részéről a jogos költségeket illetően a támogatás merítésének és a lakossághoz való eljuttatásának semmi akadálya. A bizottság már jó ideje felszólította Szlovákiát és a többi érintett országot, tegyék hatékonyabbá az elosztásra irányuló erőfeszítéseiket, s minél előbb juttassák el a segélycsomagokat a valóban arra rászorulóknak. A szükséges anyagi eszközök rendelkezésre állnak, most már az illetékes szervek kezében van, hogy a támogatás mielőbb eljusson azokhoz, akik a leginkább rá vannak szorulva. A bizottság szempontjából kulcskérdés, hogy segítsenek az embereknek megszabadulni a szegénységből és a szükséghelyzetből" - nyilatkozta Ingrid Ludviková, az Európai Bizottság szlovákiai képviseletének munkatársa.