2016. április 4., 13:34

Žitný: vallanának az alvilág egyes tagjai Róbert Remiáš meggyilkolásáról

POZSONY. Róbert Remiáš halála kivizsgálásának felújítását egyrészt az ügy elévülésének veszélye, másrészt a szlovák alvilág egyes tagjainak a tanúvallomásai is indokolják, akik jelenleg börtönben ülnek – véli Milan Žitný biztonsági elemző.
201604041326230.001a_remias.jpg

Žitný emlékeztet arra is, hogy a besztercebányai (Banská Bystrica) alvilág egyik feje, Mikuláš Èernák a Róbert Remiáš haláláról írt könyvében azt is írja, hogy az alvilág egyes tagjai „felajánlották, hogy beszélnek“.

"Jozef Roháè, akit ezen bűncselekmény elkövetésében való közvetlen részvétellel vádolnak, más vétkeiért életfogytig tartó börtönbüntetést kapott Szlovákiában és Magyarországon is, ezért semmi sem gátolja őt abban, hogy leírja, mi minden is történt akkoriban, s annak milyen volt a háttere. Természetesen, megkérdőjelezhető az egykori szemtanúk és szereplők nem túl hitelt adó vallomásainak a minősége, miközben egyesek a vallomásokból előnyöket igyekeznek kovácsolni önmaguk számára, mások pedig kárt okoznak a saját 'voltkollégáiknak" -- nyilatkozta Žitný.

Úgy véli: ha a vizsgálótiszteknek sikerülne is meggyőzni azokat, akik ezt a tettet elkövették, a megrendelőt nyilvánvalóan nem tudják meggyőzni. A kulcsfontosságú tanú, Miroslav Sýkora (a pozsonyi „Sýkora-klán“ 1997-ben meggyilkolt alapítója – szerk. megj.), aki ezt a megrendelést kapta, az esethez már semmit sem fűzhet, ami rácsok mögé juttatná a politikai körökből és a szlovák titkosszolgálat (SIS) egykori vezetésének közegéből származó hajdani elkövetőket.

"A bűnüldöző szervek számára ezenkívül az is kérdéses marad, hogy Róbert Remiáš meggyilkolása összefüggött-e Michal Kováè volt államfő fiának az akkori elhurcolásával. Ha ugyanis bebizonyosodna, hogy igen, akkor ez esetben foglalkozni kellene azzal az 1998-as amnesztiávál is, amit a tetteseknek akkoriban Vladimír Meèiar kormányfő az ideiglenes államfői jogköreiből kifolyólag adományozott. Végül ezekkel az amnesztiákkal, amelyeket Meèiar még akkoriban ítélt meg, amikor még senkit sem vádoltak, a nyilvánosságban annak az erős érzetét keltette, hogy a gyilkosság elkövetői és megrendelői között vannak a legközelebbi munkatársai is, és kivételt az ő személye sem képez" – mondta végül Žitný.

A vizsgálótiszt idén február 8-án kiadott egy rendeletet, amellyel folytatja a félbeszakított büntetőeljárást Remiáš 1996 áprilisában bekövetkezett halála ügyében. Ezen határozat kiadására írásbeli utasítást adott a Pozsonyi Kerületi Ügyészség ügyésze – tájékoztatott április elsején az Országos Rendőrkapitányság szóvivője, Michal Slivka és a Főügyészség (GPSR) szóvivője, Andrea Predajòová.

A rendőrség tehát folytatja a büntetőeljárást, mivel megszűntek a megszakítás okai. "A Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) egyebeken kívül igyekszik rávilágítani azokra a bűncselekményekre is, amelyek esetében leállították a büntetőeljárást. Mivel ez ügyben végzik a különféle szükséges műveleteket, arról több információt nem lehet nyújtani" – nyilatkozta Slivka.

A főügyészség tájékoztatása szerint a történteket gyilkosság bűncselekményének minősítették. Folytatják az eljárást, mivel olyan új tények láttak napvilágot, amelyek segítenének kideríteni az ügyet és leleplezni a bűncselekmény elkövetőjét. "Ennek kapcsán kimondjuk: az elítélt Mikuláš È. nem lépett kapcsolatba azzal a szándékkal az illetékes ügyésszel, hogy kérje a kihallgatást. Kihallgatását még 2002-ben, azaz a büntetőeljárás megszakítása előtt elvégezték. A folytatást másféle releváns tények is indokolták, mint az említett tanúvallomás" – magyarázta Predajòová.

Róbert Remiáš autója felrobbantásakor 1996. április 29-én vesztette életét a pozsonyi botanikus kert előtt, a károlyfalui és dévényújfalui út kereszteződésében. A férfi volt a kapocs Oskar Fegyvereshez, a SIS emberéhez, aki azt vallotta, hogy ifj. Michal Kováè elhurcolásában a titkosszolgálat is benne volt. A rendőrségi vizsgálótiszt Remiáš meggyilkolásával a két állítólagos elkövetőt, Jozef Roháèot és Imrich Oláhot vádolta meg. Roháèot már a múlt héten más ügyek kapcsán Szlovákiában és Magyarországon is két esetben életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.