Ismét tízezrek vonultak utcára a több városban zajlott tüntetéseken

Az első hasonló tömegmegmozdulást három hete tartották a meggyilkolt újságíróra, Ján Kuciakra és mennyasszonyára, Martina Kušnírovára való - akkor még politikamentesnek meghirdetett - megemlékezésként. A mostani és a múlt héten, ugyancsak pénteken tartott tüntetés gyakorlatilag az első "gyászmenet" folytatásának tekinthető, bár időközben a szervezők követelései változtak, fokozódtak.
Míg az első - néhány ezres - tömegmegmozduláson még a kettős gyilkosság kivizsgálását és az országos rendőrfőkapitány, illetve az időközben posztjáról lemondott Robert Kaliòák belügyminiszter távozását sürgették, a múlt heti rendezvény szervezőinek legfőbb követelése már a Robert Fico vezette kormány távozása volt.
A mostani tömegmegmozduláson - amelyre egy nappal azután került sor, hogy Robert Fico csütörtökön lemondott miniszterelnöki posztjáról - már a 2016-os parlamenti választáson legnagyobb támogatottságot szerző kormánypárt, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) vezető képviselőinek a "közéletből való távozását" és előrehozott parlamenti választásokat követeltek.
A péntek délután ötre meghirdetett demonstrációk közül ismét a pozsonyi Szlovák Nemzeti Felkelés (SNP) terén tartott megmozduláson vettek részt a legtöbben, a tüntetés résztvevői fél órával a rendezvény kezdete után csaknem egészében megtöltötték a teret, amely a hasonló rendezvények leggyakrabban választott helyszínének számít Pozsonyban.
A TASR hírügynökség beszámolójában közölte, a szervezők becslése szerint Pozsonyban most többen vonultak utcára mint a múlt hét péntekén, amikor hozzávetőleg 50 ezres tömeg gyűlt össze a fővárosban.
A tüntető tömeget jelentős részben fiatalok alkották, sokan közülük transzparenseket tartottak, ezek között az "Elég volt" , "Ideje menni" , "Nem akarunk maffiaállamot" és hasonló, illetve a legerősebb kormánypárt különböző funkcionáriusainak bebörtönzését követelő feliratokat lehetett olvasni.
A tüntetésen felszólaló szónokok - akik között több színész, zenész, liberális értelmiségi volt - hasonló értelmű követeléseket fogalmaztak meg, leginkább előrehozott választásokat követeltek, illetve annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a Robert Fico lemondása után, az új kormány megalakításával megbízott Peter Pellegrini leendő miniszterelnök csupán "Fico bábja", valamint arra is felszólították a pozsonyi törvényhozás képviselőit, hogy ne szavazzanak bizalmat az új kormánynak.
"Mindazt, ami csütörtökön (03.15.) történt, csupán bábuk cseréjének tartjuk. Robert Fico maga mondta, hogy nem megy sehova. Ezért a mai megmozdulás követelése egy új, hiteles kormány felállítása, amelynek az előrehozott választásokból kellene következnie" - nyilatkozta a szervezők egyike, Peter Nagy.
A korábbi sokéves parlamenti képviselő, František Mikloško kijelentette, a forradalmat, amelyet a szülők kezdtek meg, most gyermekeiknek kell befejezniük. "Ezekben a napokban egy generációs felkiáltás és ideál látott napvilágot. Kétezertizennyolc márciusát örökre megjegyezzük, s kísérti majd mindazokat, akik vissza kívánnak élni hatalmukkal" - konstatálta Mikloško.
Felszólalt Lukáš Latinák színész is, aki figyelmeztetett: máig nem történt előrelépés az újságíró-gyilkosság ügyében indított nyomozásban, ahogy azokban az ügyekben sem, melyekre Ján Kuciak rámutatott. ”Húzzák az időt, nagyjából két évre van szükségük, hogy mindent eltakarítsanak maguk után” – tette hozzá.
A tüntetés idején a szónoki pódiumon zenészek is felléptek, és a megmozdulás egyéb körülményei - profi hangosítás, mobilvécék, röplapokat osztogató aktivisták - is jó szervezettségről tanúskodtak. A tüntetés előtt egy kisteherautó egy fuvarnyi trágyát vitt az elnöki palota elé, ám ezt végül nem öntötte le.
A pozsonyi tüntetést hét körül nyilvánították befejezettnek a szervezők, a tömeg nagy része szétoszlott, néhány százan azonban a kormánypalota elé vonultak, ahol az épület kerítésére a "Korrupt kormány hivatala" feliratú transzparenst erősítették, néhányan pedig tojásokat dobtak az épület irányába.
Pozsonyon túl számos más szlovákiai helyszínen is ezrek tüntettek. A TASR hírügynökség közlése szerint például Besztercebányán az SNP téren mintegy 3000-en, Zemplénben mintegy 500-an, Nagyszombatban a városháza előtt nagyjából 2000-en, Zólyomban hozzávetőleg 150-en, Nyitrán a Svätopluk téren körülbelül 3000-en, Rozsnyón, Garamszentkereszten, Vágbesztercén és Poprádon több százan, Privigyén mintegy másfél ezren jöttek össze.
A tömegmegmozdulásoktól hangos városok sorából Kassa sem maradt ki, ahol a szervezők becslései szerint az eső ellenére mintegy 10-13 ezres tömeg sereglett össze. Az alábbiakban kollégánk, Szaszák György helyszínen készült videófelvételét és képeit tekinthetik meg.