2011. július 29., 18:00

Iskolavédők tüntettek Zselízen

ZSELÍZ. Mintegy 150-200 iskolavédő gyűlt össze pénteken, kora este a zselízi magyar gimnázium épületénél, hogy tiltakozzon az intézmény elköltöztetése ellen. A nyitra megyei önkormányzat - mint iskolafenntartó - szeptembertől a város szlovák gimnáziumának épületében helyezné el a hat magyar osztály diákjait.

Nyitra megye nem engedett Zselíz város önkormányzata, a magyar szülők, pedagógusok és diákok akaratának, s nem fogadta el több éve szorgalmazott javaslatukat, hogy a helyi magyar alapiskolát és gimnáziumot vonják egy fedél és közös igazgatás alá. Az sem számított, hogy a városi önkormányzat biztosította volna ehhez a szükséges anyagi fedezetet.

A hét elején, a megye utolsó döntéshozatala előtt az érintettek mintegy 4000 aláírást tartalmazó petíciót vittek Nyitrára, de a szlovák nagykoalíció vezette megye hajthatatlan maradt. Ekkor hirdette meg a mai csendes tiltakozást a petíciós bizottság.

  

Récsei Róbert, a bizottság vezetője ma Reményik Sándor versével üzent azoknak, akiknek döntési joguk van a kérdésben, s biztatta a tiltakozókat. A "Temlpom és iskola" szállóigévé vált soraiból transzparens került az épületre. Csonka Ákos, a petíciós bizottság tagja a 150-200 egybegyűltnek az iskola megtartásának fontosságáról beszélt.

A magyar oktatás megőrzése érdekében összefogott a város, a szülőkkel és a pedagógusokkal. A csendes tiltakozáson együtt voltak a képviselők, a polgármester, a szülők, a tanárok, a diákok, a megyei magyar képviselők és a járás MKP-szervezetének elöljárói.

Récsei Róbert portálunknak elmondta: nem lehetetlent akarnak, hiszen olyan vidékeken, ahol a nemzeti kisebbségek számaránya ötven százalék alatti, több példa is van rá, hogy a kisebbségi oktatási intézmények közös igazgatással, egy fedél alatt működnek. Bár nem bízik abban, hogy szeptemberig alapvetően változik a helyzet, feladni sem akarják a küzdelmet.

A petíciós bizottság vezetője azt mondja: a héten a kormányhivatalból jártak a zselízi városházán, hogy a helyzetet tanulmányozzák. A kisebbségi kormányalelnök hivatala és az oktatási tárca két munkatársa tájékozódott első kézből. Hogy lesz-e, s ha igen, milyen folytatása az érdeklődésnek, nem merné megjósolni. Az azonban, hogy gondjukkal a nyilvánosság elé léptek, tiltakozásuk, a gimnáziumot és a zselízi magyar nyelvű oktatást érintő elképzeléseik a sajtóban is megjelentek, megmozdított valamit.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.