2016. március 17., 18:42

INEKO: az egészségügy nem lesz a kormány prioritása

POZSONY. Az Irány-Szociáldemokrácia, a Szlovák Nemzeti Párt, a Most-Híd és a Háló által bemutatott kormányprogram kiindulópontjai azt sugallják, hogy az egészségügy nem lesz a leendő kormány prioritása – vélekedik Dušan Zachar, a Gazdasági és Szociális Reformok Intézetének elemzője.

„Hiányzik a világos elképzelés arról, milyen irányba kellene elindulnia a szlovák egészségügynek. Egyáltalán nincs szó a rendszer anyagi fenntarthatatlanságának problémájáról” – figyelmeztetett Dušan Zachar. 

A Gazdasági és Szociális Reformok Intézetének (INEKO) elemzője szerint a dokumentumból nem derül ki világosan, milyen konkrét intézkedésekkel szándékoznak a pártok „látható előrelépést elérni az egészségügyi ellátás biztosítása területén, valamint a közpénzek transzparens kezelését illetően”. Mint rámutatott, az sem világos, hogyan akarja a leendő kabinet csökkenteni a várakozási időket és áttekinthetőbbé tenni az illetékek rendszerét. 

„Épp ez a lényeg, hogy mi módon akarják mindezt megvalósítani. Hisz a távozó kormány idején azt láthattuk, hogy az orvosnál fizetendő illetékek esetében a beharangozott rend helyett csak elmélyült a káosz” – mutatott rá a szakember. 

Dušan Zachar pozitívunknak nevezte, hogy a javaslat szerint az ellenzék is helyet kapna Általános Egészségbiztosító (VšZP), valamint az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS felügyeleti szerveiben. Hozzátette, lát némi teret az egészségbiztosítók nyereségének szabályozására is, de ehhez óvatosan kell hozzálátni. 

Az INESS egy másik elemzője, Juraj Karpiš a kormányprogram prioritásai közül egyes kórházak átalakítását vagy privatizációját hiányolta.

Annak kapcsán, hogy a koalíciós tárgyalások során állítólag senki nem mutatott érdeklődést az egészségügyi miniszteri poszt iránt, Zachar megjegyezte: „forró székről” van szó, hisz eddig egyetlen egészségügyi minisztert sem kedveltek az emberek. „Ezen felül az egészségügy nincs is jó állapotban, népszerűtlen intézkedések foganatosítására van szükség, amelynek eredményei csak a választási időszak után látszanak majd. Továbbá a négy párt egyikében sincs egy olyan vezető személyiség, aki világos reformtervvel rendelkezne az egészségügyre vonatkozóan” – fejtette ki.

Megosztás