2015. február 19., 13:57

Illegális bevándorlás - Nemzetközi ellenőrzés a vonatokon

BUDAPEST. Magyar, osztrák és német rendőrök közösen próbálják kiszűrni az illegális bevándorlókat a Nyugat-Európába tartó vonatokon, valamint azokon a pályaudvarokon, amelyeken fel lehet szállni ezekre a szerelvényekre - mondta Pethő Balázs, a Készenléti Rendőrség mélységi ellenőrzési osztályvezetője csütörtöki sajtótájékoztatóján, a Keleti pályaudvaron.
201502191502470.i.bev01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában


Az alezredes közölte: két-két vendég tiszt érkezett hozzájuk az osztrák és a német rendőrségtől, akik szerdától magyar járőrpárral teljesítenek szolgálatot. Az osztrák és német rendőrök jogosultak hazai egyenruhájuk, fegyverük viselésére, de önállóan csak hazájukban intézkedhetnek, más országokban csupán a hazai rendőrökkel együtt.

A tervek szerint az osztrák és német rendőrök hétnapos ciklusokban váltják kollégáikat. A közös ellenőrzések egy hónapig biztosan eltartanak, ezt követően döntenek arról, hogy szükség van-e a munka folytatására.

A közös járőrcsoport Pethő Balázs beszámolója szerint a Keleti pályaudvaron szerdán már a szolgálat első órájában intézkedett három albán állampolgárral szemben, akikkel szemben beutazási és tartózkodási tilalom van érvényben.

Az alezredes szerint folyamatosan csökken az illegális bevándorlók száma, és közülük a nyugati országokba igyekvők a vasút mellett a közúti és egyéb más tranzitútvonalakon is próbának Ausztriába eljutni. A Keleti pályaudvar mellett ezért szúrópróbaszerűen a Kelenföldi pályaudvaron és Tatabányán is ellenőriznek, hátha ott próbálnak felszállni a bevándorlók a Bécs felé tartó vonatokra.

Az Országos Rendőr-főkapitányság összesített adatai szerint az elmúlt 24 órában 231 illegális bevándorlót fogtak el a rendőrök. Az illegális bevándorlók száma tavaly szeptembertől kezdődően nőtt meg ugrásszerűen a szerb-magyar határszakaszon nagy számban érkező koszovói bevándorlók miatt. A tiltott határátlépések száma tavaly 44 ezer 709 volt, ebből 43 ezer 693 esett a szerb határszakaszra. Idén február 11-éig ez a szám 23 ezer 787 volt, ebből 23 ezer 728 jutott a szerb határszakaszra. Csütörtökig az illegális bevándorlók száma meghaladta a 25 ezret.

A Bevándorlási- és Állampolgársági Hivatal adatai szerint a menekültjogi státust kérők nagy része nem várja meg a menekültjogi eljárás végét, 80 százalékuk eltűnik a hatóságok látóköréből. Õk a schengeni belső határokon keresztül Ausztriába, Németországba igyekeznek eljutni.

Belgrádban tárgyalt a magyar, a szerb és az osztrák belügyminiszter

Az illegális migráció, a terrorizmus és a szélsőségek megfékezése nem az egyes országok feladata, hanem mindenkinek együtt kell dolgoznia azok kezelésén - hangzott el csütörtökön Belgrádban a magyar, a szerb és az osztrák belügyminiszter találkozója utáni sajtótájékoztatón.

Pintér Sándor magyar és Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter a két tárca együttműködéséről írt alá megállapodást.

Pintér Sándor szerint "ez a szerződés lehetőséget teremt arra, hogy Magyarország a nemzetközi szerződéseit gyorsabban, pontosabban tudja végrehajtani az illegális migráció területén. (…) Az illegális migráció kezelésében egyetértésre jutottunk a szerb kormánnyal, és a kivitelezésnek a részletei, például hogy Magyarország mennyit vállal ebből át egészen a kiindulási országba való visszajuttatásig, az majd a rendőrfőkapitányok feladata lesz".

"Elvekben állapodtunk meg a szerb kormánnyal, az elvek gyakorlati kivitelezését majd az országos rendőrfőkapitányok fogják megoldani" - magyarázta. Hozzátette, hogy amikor illegális migrációról van szó, akkor nem csak a koszovóiak illegális határátlépéséről kell beszélni.

Nebojsa Stefanovic kiemelte: a szerb, a magyar, a német és az osztrák rendőrség együttműködése, a határőrség megerősítése és a hőkamerák használata segített az illegális migráció csökkentésében. Hangsúlyozta, az illegális határátlépők száma drasztikusan csökkent: míg korábban naponta néhány száz illegális migránst fogtak el, az utóbbi 24 órában csupán ötöt.



Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter hangsúlyozta, hogy az utóbbi néhány hónapban jelentősen megnőtt Ausztriában a koszovói menedékkérők száma, és a túlterheltség miatt leállt a menedékkérelmek elbírálásának rendszere, ami azok ügyét is lassítja, akik valóban menedékjogra szorulnak. Az embercsempészek is hamis reményt keltenek az elvándorolni vágyó koszovóiakban, és nem valós információkat terjesztenek a menedékjog megadásáról - magyarázta. Az osztrák belügyi tárca vezetője szerint a kormányoknak egyértelműen kell jelezniük és közölniük, hogy ezeket a menedékkérelmeket el fogják utasítani, mert azoknak nincs alapjuk.

Ausztria repülőjáratokat szervez azok számára, akiknek a menedékkérelmét elutasították, így kéthetente a kiinduló országukba szállítják őket. Emellett a magyar és a szerb belügyminiszterrel szóbeli megállapodás született arról is, hogy a közeljövőben szárazföldi úton autóbuszokkal is hazaszállítják majd.

A magyar Belügyminisztérium később közleményben tudatta: a magyar-szerb tárcaközi megállapodás értelmében a koszovói állampolgárokat Magyarországról Koszovó adminisztratív vonaláig a magyar hatóságok szállítják a szerb fél által biztosított felvezetéssel. "Az egyezmény jelentős előrelépést jelent Magyarország számára a gazdasági bevándorlási hullám által okozott problémák kezelésében. A megállapodás aláírásával elhárult minden akadály az elől, hogy a Magyarország területén feltartóztatott illegális határátlépők hazaszállítása az eddigieknél hatékonyabban és olcsóbban történhessen" - tette hozzá a minisztérium.

Míg a belgrádi sajtóértekezleten a szerb belügyminiszter csökkenő illegális migrációról beszél, addig a szerb sajtó idézte a pristinai Bota Sot napilapnak nyilatkozó Bahri Cani politikai elemzőt, aki szerint eddig az 1,8 milliós Koszovó lakosságának 10 százaléka hagyta el hazáját.

Az Európai Bizottság fokozza Olaszország támogatását

Az Európai Bizottság fokozza a menekültügy kezelése érdekében Olaszországnak nyújtott támogatást - jelentették be csütörtökön Brüsszelben.

Ennek jegyében az év végéig meghosszabbítják a tavaly november elsején megkezdett, és eredetileg csak néhány hónaposra tervezett Triton tengeri mentőműveletet. E művelet keretében az EU határrendészeti támogató ügynöksége, a Frontex az olasz hatóságok kérésére - 21 tagállam részvétele mellett, műszaki eszközök, légi járművek és tengeri szállító eszközök, illetve szakemberek rendelkezésre bocsátásával - segítséget nyújt ahhoz, hogy kimentsék a Földközi-tengeren lélekvesztőkön életveszélyben hánykódó, Észak-Afrikából az EU területére igyekvő illegális bevándorlókat. Az olasz parti őrség eddig 19 500 ilyen embert mentett ki, és közülük 6 ezer közvetlen módon a Triton műveletnek köszönhette megmenekülését. Az uniós művelet havonta másfél és három millió euró közötti összeget emészt fel.

Az Európai Bizottság, az unió javaslattevő-végrehajtó intézménye ezen felül 13,7 millió euró rendkívüli pénzbeli támogatást ítélt meg az olasz menedékügyi, migrációs és integrációs alap (AMIF) számára.

A brüsszeli bejelentésről szóló közlemény idézte Frans Timmermanst, az Európai Bizottság első alelnökét, aki szerint mindaddig, amíg háborúk dúlnak és egyéb nehézségek mutatkoznak a szomszédos térségekben, az emberek életük kockáztatása mellett is törekedni fognak arra, hogy Európában érjenek partot.

"Ennek az összetett problémának nem egyszerű a megoldása, de az világos, hogy nem létezik nemzeti megoldás. Csak európai megoldás létezik" - hangsúlyozta Timmermans, és közölte: a brüsszeli bizottság keményen dolgozik a migrációval kapcsolatos kérdéskör új európai megközelítésére irányuló javaslaton, és azt még idén le akarja tenni az asztalra. Eközben pedig - tette hozzá - kész arra, hogy építő szellemben válaszoljon, ha Olaszország a Triton műveletre szánt források növelését igényli.

frissítve 16:12
201502191502470.i.bev01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.