Hrušovský magyarázkodik: maradnak a meèiari amnesztiák
Pavol Hrušovský (KDH) házelnök ma a parlamentben megtartott sajtótájékoztatóján jelentette ki, hogy a korábbi tervekkel ellentétben, a kormány bukása miatt a honatyák ebben a választási ciklusban már nem fognak tárgyalni a Meèiar által adott amnesztiák esetleges eltörléséről.
„Röviddel az előrehozott parlamenti választások előtt nem tartom megfelelőnek a parlament légkörét ahhoz, hogy egy ennyire komoly ügyet, mint a Meèiar-amnesztiák megszüntetése, megtárgyaljunk” – nyilatkozta a parlament elnöke, aki az erre vonatkozó törvény egyik előterjesztője is volt.
A Meèiar-amnesztiák megszüntetéséről már több hónappal ezelőtt kellett volna szavazni (második olvasatba került), ám a képviselők ülésről ülésre tologatták ezt a témát is, akárcsak más fontos képviselői javaslatokat.
A Meèiar-amnesztiákat alkotmánytörvénnyel lehetne eltörölni, ehhez pedig alkotmányos többség, azaz 90 szavazat kell. Tehát a Smer-SD voksaira is szükség lenne. Ám a meèiari amnesztiákat mélyen elítélő Robert Fico pártelnök nem támogatta ezt a lépést. Legfeljebb újabb elítélésükre lett volna hajlandó azt hangsúlyozva, hogy Meèiar 1998-ban törvénysértést követte el.
Meèiar a meghiúsított népszavazási kezdeményezésben és ifjabb Michal Kováè elrablásában érintetteknek adott amnesztiát. A Kováè-ügy kapcsán gyanúsították az Ivan Lexa által irányított Szlovák Titkosszolgálatot (SIS), amelynek köze lehetett Róbert Remiáš 15 évvel ezelőtti meggyilkolásához is.