2016. április 9., 15:47

Hrabko: postafiókcéget birtokolni nem bűncselekmény

POZSONY. Adóparadicsomok léteznek és az emberek élnek is az általuk kínálta lehetőségekkel, ebből azonban nem következik automatikusan, hogy mindazon személyek, akik ún. postafiókcégekben elhelyezett pénzekkel rendelkeznek, automatikusan bűncselekményeket követnek el. „A lényeg az, hogy ezek a listák kiszivárogtak és tovább foglalkoznak majd velük. Mindez most az újságírók feladata. Érdekesség, hogy a szlovák oknyomozó újságírókat nem kérték fel az együttműködésre, ami ugyancsak elárul egyet, s mást“ – fejtette ki a Teraz.sk internetes hírportál TABLET.TV című műsorában Juraj Hrabko publicista a Panama-iratok ügye kapcsán.
201604091440200.JH_3-2.jpg

Az ún. Panama-iratok (Panama Papers) hatalmas mennyiségű, 11,5 millió, a panamai illetőségű Mossack Fonseca ügyvédi irodától kiszivárgott dokumentumot takarnak. Számos sajtóorgánum szerint ezek a dokumentumok arra mutatnak rá, miként állt nevezett ügyvédi iroda mindazon személyek szolgálatában, akik pénzmosásra folyamodtak, különféle szankciók alól igyekeztek kibújni vagy csak egyszerűen adóelkerülésen törték a fejüket. Mint ismeretes, a Süddeutsche Zeitung német lapnak offshore cégek titkos adatait szivárogtatta ki egy névtelenségbe burkolózó forrás a fentebb már említett Mossack Fonsecától, amely a világ számos részén névtelen offshore vállalatokat ad el ügyfelei számára. Az eltitkolt offshore cégekről kiszivárgott listán megannyi politikus, üzletember, híresség, illetve ismert sportoló neve szerepel. „Lionel Messi úr nagyon ostoba lenne, ha pénzmosáson törné a fejét, mert erre valóban nincs rászorulva. A másik fontos tényező, az az adómennyiség, amit elvezet“ – jegyezte meg Hrabko.

„Panama adóparadicsom. Nem csodálkozhatunk tehát, hogy az emberek ott halmozzák fel pénzüket. Ciprus az Európai Unió (EU) tagállama és ugyancsak adóparadicsom, Luxemburg és Hollandia úgyszintén. Ha nem tévedek, Luxemburgból például az Európai Bizottság jelenlegi elnöke csinált adóparadicsomot“ – mutatott rá Juraj Hrabko, aki szerint az adóparadicsomok lehetőséget nyújtanak arra, hogy nagy mennyiségű pénzt áramoltassanak rajtuk keresztül, miközben az illető odahaza nem fizet adót. Mindez legális úton is történhet, vagy úgy, hogy egy adóparadicsomot használunk fel törvényellenes ügyletekre. „Teniszezők, labdarúgók és vállalkozók is vannak közöttük, akik adóparadicsomok révén mossák tisztára pénzüket“ – kategorizálta a Panama-iratokban szereplő lehetséges neveket Hrabko.

De vajon mi a helyzet, ha egy szlovák állampolgár neve is felbukkan a listán? „Adóellenőrzésnek kellene alávetni a listán felbukkanó személyeket. Nem minden a listán szereplő név, s talán még csak nem is a zömük folyamodik pénzmosásra. Egyszerűen csak kihasználják a rendszert. De például az izlandi miniszterelnök úgy viselkedett, mintha vaj lenne a fején“ – jegyezte meg Hrabko.

A kormány egyik prioritását egy hatékony postafiókcég-ellenes törvény kidolgozása képezi. „Annak lenne hozadéka, ha valóban beteljesítené a célját. Tessék csak megnézni, hogy egyrészt itt van a politikusok vagyonbevallása, a másik oldalon pedig ott van a postafiókcégekről szóló törvény, amelyben állandó jelleggel tárják fel az újabb lyukakat. Jó törvényt alkotni maga a művészet. Meglátjuk, hogy megvan-e hozzá a kellő politikai akarat“ – mondta.

Hrabko a kabinet első lépéseiről is szót ejtett. A legbonyolultabb ágazatnak az oktatásügyet, az egészségügyet és az igazságszolgáltatást nevezte. „A miniszter és a teljes kormány érdeke, hogy egyfajta egyezségre jusson az oktatásügy képviselőivel. Ezek a szervezetek, beleértve a szakszervezeteket is, képesek egyezségre jutni az oktatásügy szükségleteit illetően. Úgy vélem, hogy a kormánynak foglalkoznia kellene ezzel. Ha ezt nem teszik meg, akkor egyre elhatalmasodó tiltakozások szemtanúi leszünk“ – mondta Hrabko, aki szerint ez senkinek az érdekeit sem szolgálja „Már egyetlen bezárt iskola annak bizonyítéka, hogy valami nincs rendjén“ – tette hozzá.

„Szlovákiában be kellene vezetnünk, hogy a törvényeknek megfelelő büntetéseket szabjunk ki az elkövetett bűncselekményekért. Ám a Plavèan miniszter úr leváltására való felszólítás csupán politikai szócséplés“ – véleményezte Hrabko Miroslav Beblavý és Veronika Remišová képviselők azon kezdeményezését, hogy Robert Fico miniszterelnök és Andrej Danko, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke egy, a Diákhitel Alapnál (ŠPF) történt 5 éves ügy okán fosszák meg tárcájától az oktatásügyi minisztert.

Folynak a tárgyalások az egészségügyön belül is, de Hrabko szerint Tomáš Drucker gyorsan nekilátott tárcájánál a személycseréknek. „Az egészségügy továbbra is a korrupció kirakata, ám eközben a közvélemény azt láthatja, hogy valamiféle beavatkozások történnek“ – mutatott rá Hrabko, aki szerint a miniszter elsődleges feladata éppen a korrupció visszaszorítása lesz.

Megosztás