Hrabko: Beblavý listája túllépi a demokrácia határait

„Azt hittem, hogy Beblavý úr sokkal értelmesebb politikus. Ma egy olyan listáról van szó, ami a leváltandó személyek neveit tartalmazza, holnap egy olyan következhet, amely a bebörtönzendőekét, holnapután pedig egy olyan, amely a lelövendőekét. Az ilyen listák felállítása nem való egy demokratikus társadalomba. Ha most akár csak egyetlen személlyel is valami történni fog (a listán szereplő személyek közül – a szerk.), Beblavý képviselő úr és a listát közreadó sajtó lesz a felelős“ – figyelmeztetett Juraj Hrabko publicista.
A kérdésre, hogy pártalapítási szándék lehet-e Beblavý azon döntése mögött, hogy nem kíván belépni egyetlen frakcióba sem, Hrabko azt válaszolta, vélhetően megkísérli majd ezt. „Abból indulok ki, hogy levélben fordult a #Háló (#Sie) képviselőihez, bejelentve, hogy kilép a pártból“ – mondta Hrabko, utalva arra, hogy milyen párttársakban gondolkodhat Beblavý.
A műsorban a publicista az újdonsült egészségügyi miniszter, Tomáš Drucker első lépéseit is véleményezte. Drucker már egyezséget kötött Monika Pažinková távozásáról az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS) éléről, az Általános Egészségbiztosítót (VšZP) elhagyta korábbi vezetője, Marcel Forai, miközben Drucker további változtatásokat is kilátásba helyezett. „Előbb le kell valakit váltani egy adott posztról ahhoz, hogy oda a saját emberünket ültethessük, akiben megbízunk. Ennek politikai vetülete is van. Az egészségügy Szlovákiában a korrupció kirakata, s ezek a gyors változtatások azt hivatottak megmutatni, hogy az új kormány miként sepreget“ – mutatott rá Hrabko.
Másrészt viszont kétségeit fejezte ki annak kapcsán, hogy az ellenzéket érdemben bekapcsolnák az egészségügy felügyeletébe, amit csak erősít a tény, hogy a koalíciós szerződést, amely ezt garantálhatná, nem hozták nyilvánosságra.
„Ez az ö döntésük, noha azokat eddig mindig nyilvánosságra hozták. A nyilvánosságra hozatal célja, hogy a közvélemény tisztában lehessen azzal, az adott kabinet miként kíván kormányozni. A Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) is közzétette koalíciós szerződését a Szlovák Nemzeti Pártal (SNS) és a Szlovákiai Munkások Szövetségével (ZRS)“ – jegyezte meg Hrabko, hozzátéve, hogy az azonban korábban is előfordult már, hogy egy koalíciós szerződés nem lett teljes terjedelmében ismert.
„Ez szokatlan és meglepő, ugyanakkor mindazon érzelmek eredménye is, amelyek továbbra is jelen vannak Szlovákiában, s amelyeket változatlanul nem sikerül csillapítani“ – fűzte hozzá Hrabko. Szerinte a koalíciós szerződés szavatolja a szerződő felek számára a nézeteltérések, viták megoldási módozatait, amelyek egy választási ciklus során így vagy úgy, de bekövetkeznek. „Ám felesleges lesz a koalíciós szerződésre hivatkozni, ha közben azt senki sem ismeri“ – mutatott rá Juraj Hrabko.