Horváth Zoltán: Nincs csődközelben a dunaszerdahelyi kórház
Amint arról tegnap hírt adtunk, a megyének 4,5 millió eurós pluszkiadást jelentene a három kórház, vagyis a dunaszerdahelyi, a galántai és a szakolcai /Skalica/ intézményekben dolgozó orvosok béremelése. Ezt Tibor Mikuš megyefőnék közölte a TASR hírügynökséggel.
A Hírek.sk kérdésére Horváth Zoltán elmondta: konkrét javaslatokkal megy a megye és a kórházak találkozójára. „Azt ugye nem nevezzük megoldásnak, hogy nem tartjuk be a törvényt és nem emeljük az orvosok bérét“ – jegyezte meg.
Horváth 9 éve igazgatja a régió egyik legjelentősebb kórházát, amelyhez sok beteg tartozik. Felszereltségét tekintve az egészségügyi intézmény alkalmas ritka, nagyon súlyos beavatkozások elvégzésére is. Horváth Zoltán leszögezte: a megoldás kulcsa az egészségbiztosítók kezében van, mert „ők vásárolják tőlünk a betegellátást“, ám a költségeknek csak a 70-75 százalékát térítik meg. Vagyis ahhoz, hogy a szlovák egészségügy krónikus panaszait orvosolni lehessen, változtatni kell a jelenlegi szemléleten - hangoztatja, hozzáfűzve: korrekt, a valós bekerülési költségeket fedező egészségügyi finanszírozásra van szükség, ellenkező esetben marad a kórházak „veszteségtermelése“.
Veszteséget termelnek a szlovákiai kórházak már húsz éve, de amíg az állam a nagy állami kórházak veszteségeit időről időre „leírja“ – az elmúlt évtizedben háromszor tette ezt – addig a kisebb, járási kórházakon nem segít. Horváth szerint az anyagi problémáik jelentős része megoldódna, ha az állam nem tenne akkora különbséget kórház és kórház között, mint jelenleg. Az állami kórházaknak „elengedi“ az alkalmazottak utáni nyugdíjjárulék befizetését, a megyei kórházaknak azonban nem – mutatott rá Horváth. „Ha például nekünk visszaadná a befizetett járulékokat, elhárulna ez a mostani nagyon súlyos gazdasági probléma“ – magyarázta az igazgató a Hírek.sk-nak. A mai nagyszombati találkozón - mint mondta - ez lesz az egyik javaslatuk. Ezen kívül áttekintik azt is, hol tudna a kórház további pénzt megtakarítani. Megoldásként némely értékesíthető vagyontárgy eladása is szóba kerülhet, valamint a létszámcsökkentés.
A Hírek.sk kérdésére, mennyire súlyos a kórház anyagi helyzete, valóban „csődközeli” állapot fenyeget-e, az igazgató kifejtette: nincsenek könnyű helyzetben, de csőd nem fenyeget. A két részvényes, a megye és a város mindent megtesz a finanszírozhatóság fenntartásáért - fűzte hozzá.
Tibor Mikuš nagyszombati megyefőnök tájékoztatása szerint a Szakolcai járás kórházának 1,35, a dunaszerdahelyinek 1,5, a galántainak pedig 1,54 millió euróra lenne sürgősen szüksége a tervezett béremelés megvalósításához. „Nincs anyagi fedezet az orvosok bérének emelésére. Ez a kórházak veszteségét növelné" - közölte. A részvénytársaságként működő kórházak alaptőkéje 2 millió euró. Az orvosok bérének emelése a megyefőnök szerint azt eredményezné, hogy két év múlva csődbe mennének az említett egészségügyi intézmények.
Az egészségbiztosítókkal folytatott tárgyalások alapjában véve eredmény nélkül zárultak. A helyzet komoly!“ – hangoztatta tegnap Tibor Mikuš. Az elmondottakhoz hozzáfűzte: sürgősen meg kell találni a módot arra, hogy Nagyszombat megye három kórháza működőképes maradjon, s hogy a megye mentesüljön a béremelés elmaradása miatt számára kiróható büntetés alól!