Hokiláz Szlovákiában - Ma kezdődik a világbajnokság
A sportolókat több ezer újságíró és szurkoló kíséri el Pozsonyba és Kassára. A tévé képernyőkön keresztül mintegy 800 millió néző kíséri majd figyelemmel a jégkorong világsztárjainak mérkőzéseit. A hazai szurkolók kiváló, dobogós helyezést várnak a kanadai edző, Glen Hanlon szlovák fiaitól. Szakértők szerint a címvédő Csehország mellett Kanada és Oroszország csapata a favorit.
Nemrégiben egy V4-es találkozón Iveta Radièová miniszterelnök viccesen azt mondta, meghívja cseh kollégáját a cseh-szlovák döntőre. Hogy milyen eredmény születik, azt nem lehet megjósolni, annyi biztos azonban, hogy több politikus is kilátogat majd a Nepela stadionba.
A fogadóirodák tétjei szerint Szlovákia csak az ötödik legesélyesebb csapat, ám nem szabad lebecsülni a „hazai pálya” előnyeit. A jégkorong világbajnokság előtt pár nappal befejeződött a régi pozsonyi és kassai „téli” stadionok felújítása. A korábbi tervekkel ellentétben új stadionok nem épültek, de a pozsonyi felújítása annyi pénzt nyelt el, hogy azt vizsgálni fogják. De csak a világbajnokság után! – mondta Radièová miniszterelnök.
A jegyárak rendkívül különbözőek. Vannak olyan mérkőzések, amelyekre normál áron lehet hozzájutni, de vannak olyanok is, amelyek a feketepiacon 55 helyett 165 euróba kerülnek. A ma délutáni, szlovének elleni nyitómeccsre a jegyüzérek 200 euróért árulják a jegyet.
A szlovákok eddig csak egyszer, 2002-ben nyertek vb-t, most pedig erősen fogadkoznak, hogy megmutatják a világnak: igenis kiváló válogatottjuk van. A gárdában több NHL-es világsztár is helyet kap, például Marian Gaborik, Lubomir Visnovsky, de még várják Marian Hossa és Michal Handzus válaszát is.
A házigazda mellett a "szokásos hatos" - a címvédő Csehország, a vb-második Oroszország, az olimpiai bajnok Kanada, a vb-harmadik Svédország, valamint Finnország és az olimpiai ezüstérmes Egyesült Államok - szólhat bele a dobogós helyezések kiosztásába. Egy-egy csapat erejét jelentősen befolyásolhatja, hogy a jelenleg is zajló NHL-es rájátszásból kiesőkből tudnak-e hokisokat igazolni.
Az örökranglistát 25 aranyéremmel a szovjet-orosz válogatott vezeti, Kanada a második 24 elsőséggel.
A torna alatt születhet arról döntés, hogy miként alakítják át az elit vb-t és az alsóbb osztályokat, ahol a magyar válogatott is érdekelt. Az egyik lehetséges verzió, hogy megszüntetik a mostani rendszert, a 16 élvonalbeli együttes nem négy, hanem két csoportra oszlik, és mindenki játszik mindenkivel, majd jön a kieséses szakasz a negyeddöntőktől. A mostani másodosztály, a magyarokat is felvonultató divízió I. két hatos csoporttal összeolvadna, és egy nyolcas lenne, ahonnan a két legjobb jutna fel az elitbe. Ezen kívül még egyéb tervek is fekszenek az illetékesek asztalán.
A csoportbeosztások:
A csoport (Pozsony): Oroszország, Szlovákia, Németország, Szlovénia
B csoport (Kassa): Kanada, Svájc, Fehéroroszország, Franciaország
C csoport (Kassa): Svédország, Egyesült Államok, Norvégia, Ausztria
D csoport (Pozsony): Finnország, Csehország, Lettország, Dánia