2011. július 13., 10:52

Hogy viszonyuljunk a kommunizmus gaztetteihez?

POZSONY. Végéhez közeledik a parlament 20. ülése, a plénum a büntető perrendtartás módosításáról tárgyal. A vita megint indulatos, ellentétekkel van tele; koalíció és ellenzék elbeszél egymás mellett.

Különösen sokat foglalkoznak a honatyák a közszereplők büntetőjogi felelősségével, amelyet az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) szívesebben helyettesítene egyfajta közéleti kódexszel. Az, hogy akár ötéves börtön is járna a még jóhiszeműen okozott nagy értékű kárért, sokakat zavar. ¼ubomír Petrák, a párt képviselője  három különböző, e kérdés szankcionálását tartalmazó jogszabály létezésére hívta fel a figyelmet.

A közéleti kódex bevezetése szerinte hatásosabb lenne, mint  potenciális bűnözőket csinálnni a közigazgatás választott képviselőiből. Az önkormányzati szférát annyi támadás éri, hogy lassan már csak egy hajléktalan, jövedelemmel nem bíró ember vállalhat polgármesteri tisztséget - vélekedik a képviselő rámutatva: a most büntetéssel fenyegető új rendelkezések olyan tudást feltételeznek a polgármesterek esetében, amilyennel a legtöbbjük nem rendelkezhet.

A tisztségviselőkkel kapcsolatos tiltások, pl. a vállalkozás, az összeférhetetlenség megszegésének büntető tételei is nehéz helyzetbe hozzák majd a kommunális szférát. Ha ugyanis egy kis falu részmunkaidős polgármestere ingyen dolgozik, de ügyvezetőként igazgatja saját vállalkozását s ebből él, büntetés terhe alatt fel kell hagynia ezzel a tevékenységgel - hangoztatta Petrák.

A parlament ma foglalkozik a kommunizmus gaztetteivel is. Peter Osuský (Most-Híd/OKS) képviselő  indítványozta, hogy a kommunizmus gaztetteinek tagadása minősüljön  bűncselekménynek. „Akik Dévénynél golyóval a fejükben végezték, nem kitalált személyek. Nem kitalált személy Milada Horáková sem, akinek maga Albert Einstein kért kegyelmet” – mondta. A konzervatív képviselő a fasizmus és kommunizmus bűnei tagadásának egyforma elbírálást javasolta.

„Az igazságot megéri védeni, ezért javasoljuk ezt a törvénycikkelyt. Olyan korban élünk, amikor relativizálják az igazságot, ki-ki kénye-kedve szerint magyarázza, és a politikai küzdelem egyre gyakrabban kerül sor annak megtagadására” – jelentette ki. Osuský szerint csak egy fajhoz vagy egyházhoz való tartozás miatt embereket megölni bűncselekmény, bűncselekmény tehát az is, ha valaki tagadja, hogy a „gyermekcipőkhöz, az átlőtt koponyához” valaha élő ember tartozott. E bűnt tagadni, a történtekről hazugságot terjeszteni, erkölcstelen: szólás- és véleményszabadságot emlegetni vele kapcsolatosan, és amerikai példára hivatkozni, tévút. „Ez a totalitárius rendszerek érve” – szögezte le.

Július Stanko, kereszténydemokrata képviselő épp ezt az érvelést tartja elfogadhatatlannak. Szavai szerint az OKS javaslatából „árad az első szlovák állam iránti gyűlölet”. Stanko szerint legfeljebb pénzbüntetés képzelhető el, börtön semmiképpen, s bár ő maga „dühödt antikommunista”, 22 év után a kommunizmus kárhoztatása neki nevetségesnek tűnik.

Ennek a jogszabálynak a részletes vitájával a napirendi pontokat a plénum kimeríti. Ezt követően végszavazást tart a csődtörvényről, és a Munka Törvénykönyvéről.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.