Helyi finomságok tárháza
Hiánypótló céllal jelent meg a Helyi finomságok tárháza c. kiadvány, amely igényes fotókkal illusztrálva mutatja be a Duna, az Ipoly és a Garam folyók ölelésében elterülő Ister Granum Eurorégiót, annak helyi termelőit és termékeit. A határon átnyúló csoportosulás 82 településén számos helyi háztáji gazdálkodás működik, a termelők azonban gyakran nem tudják, hogy miként értékesíthetnék termékeiket.
"Ez egy termelői vidék, mezőgazdasággal foglalkozik a vidék lakossága, főleg szlovák részen, Magyarországon inkább ipari területről van szó, itt tehát van nagy piaca és van igény is a helyi termékekre. Ezt a keresletet-kínálatot próbáltuk ötvözni egy olyan ötlettel, hogy kialakítjuk az Ister-Granum helyi termék hálózatot" - nyilatkozta Nagy Péter, az Ister Granum EGTC igazgatója.
2012-ben fogalmazódott meg az ötlet, hogy a társulás segítsen a termelőknek, hogy a termőföldtől a legrövidebb úton jusson az élelmiszer a konyhába. Ennek egyik legegyszerűbb formája a helyi termelői piacok kialakítása. Az elmúlt évben az eurorégió több településén is nyílt szezonális jelleggel termelői piac, ahol egyrészt friss zöldségekből és gyümölcsökből válogathat a vásárló, másrészt megismerheti a környező kézművesek munkáit.
Az ipolyszalkai tájház is azzal a céllal nyitotta meg kapuit, hogy az oda betérők egyedi kézművestermékeket készíthessenek, valamint hogy megismertessék a fiatalokkal a rég elfeledett hagyományokat, mesterségeket. A tájház 2003 óta számos foglalkozást, kézművestábort tudhat maga mögöt. Az elmúlt években egyre több régi recept került elő a fiókból, s a tájházban a gyerekeknek ma már azt is megtanítják, hogyan kell lekvárt főzni, savanyú uborkát vagy hordós káposztát készíteni. Az udvaron álló kemencében pedig megannyi finom kalácsot, lepényt és pogácsát sütöttek már.
Dikácz Zsuzsanna, az Ipoly Menti Kulturális és Turisztikai Társaság elnöke is úgy véli, az értékek itt vannak körülöttünk. "Sokszor hívnak falunapokra sütni, van ilyen mobil kemencénk, itt megsütjük a kemencében a lepénytésztát, ott csak rátesszük a feltétet és megsütjük. A kézművesfoglalkozások mellett lekvárokat is főzünk, hagyományos módon katlanban, tartósítószerek nélkül, továbbá bodzaszörpöt, idén bodzalekvárt is csináltunk, nagyon finom, és kökényből is. Ezek tulajdonképpen mind itt vannak körülöttünk,csak újra fel kell fedezni".
A helyi termékekre, az egészséges élelmiszerekre van igény, de a legtöbb fogyasztó nem tudja, hol lehet ezeket megvásárolni. A termelők többsége pedig azt nem tudja, milyen csatornán szólíthatná meg a potenciális vásárlókat. Ezért is örülnek annak, hogy megjelent egy olyan kiadvány, amely az Ister Granum Eurorégió mintegy 110 helyi termelőjét, kézművesét sorakoztatja fel.
"Ez a kiadvány összekapcsolja a fogyasztói igényeket és a termelői kapacitásokat, ezenkívül bemutatja azt a lehetőséget is, hogyan lehet egy egész napot végigétkezni helyi termékekből, megmutatjuk 33 recepten keresztül, reggeli, ebéd, uzsonna, vacsora és desszertféleségeken keresztül, hogy hogyan lehet kreatívan - legyen az paleotáplálkozás, vagy vegetariánus, vagy húsimádó étkezés – helyi termékekből jóllakni, és kis fantáziával ezek tovább is gondolhatók" - ajánlja a kiadványt annak szerkesztője, Horváth Zoltán.
A Helyi finomságok tárháza c. kiadványt a napokban eljuttatják az érintett termelőkhöz, önkormányzatokhoz, de az internetről is letölthető. Az Ister Granum EGTC tervei szerint a közeljövőben egy bővített kiadásban mintegy 600 helyi termelőt mutatnak majd be, akik vélhetően akkora már az eurorégió helyi termék védjegyével kínálhatják portékájukat.
(A témáról összeállítást láthatnak majd a Felvidéki Híradóban.)