2015. február 11., 15:23

Hazai és külföldi jelentkezőket is vár a Selye János Egyetem

RÉVKOMÁROM. Nyílt napot rendez február 17-én, kedden a Selye János Egyetem, amely iránt egyre több külföldi fiatal is érdeklődik – magyarországi, erdélyi, nagy-britanniai, finnországi és németországi hallgatók is látogatják. A jelentkezők az egyetlen felvidéki magyar egyetem képzéseiről már a www.felvi.hu honlapon is tájékozódhatnak.
201502111521520.201502081631230.7845421.jpg
Galéria
+2 kép a galériában


A Selye János Egyetem (SJE) hallgatói által a központi nyilvántartásba 2014. október 31-ig küldött adatok szerint az intézmény összesen 1760 hallgatóval rendelkezett. A Tanárképző Karon 924, a Gazdaságtudományi Karon, a Református Teológiai Karon pedig 81 hallgató tanult. Az SJE más egyetemekhez hasonlóan masszív kampányt folytat annak érdekében, hogy az egyre romló demográfiai mutatók ellenére a hallgatói létszámok ne csökkenjenek jelentős mértékben.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) parlamenti államtitkára a napokban bejelentette, hogy ezentúl a külhoni magyar nyelvű felsőoktatási intézmények képzéseiről is tájékozódhatnak a jelentkezők a www.felvi.hu honlapon. Hozzátette: ezáltal megerősödhetnek a külhoni képzőhelyek és erősödhet a magyarországi és a határon túli felsőfokú oktatási intézmények együttműködése.

Tóth János, a Selye János Egyetem rektora portálunknak elmondta: örömmel fogadták az EMMI kezdeményezését. Hangsúlyozta, hogy az említett honlapon felsorolt szlovákiai intézmények közül csak az SJE rendelkezik önálló jogalanyisággal, illetve az egyetlen olyan felvidéki felsőoktatási intézmény, mely az összes tanulmányi programját teljes egészében magyar nyelven nyújtja ─ biztosítva ezáltal az anyaországból érkező hallgatók számára is a nyelvi akadálymentességet.

„Bízunk abban, hogy az EMMI által felkínált lehetőség hozzájárul ahhoz, hogy egyre több hallgató veszi igénybe az egyetemünkön való továbbtanulás lehetőségét. A Magyarországról érkező hallgatók számára ugyanolyan feltételek állnak rendelkezésre, mintha tanulmányaikat az anyaországban folytatnák. Tanulmányaik befejeztével ugyanolyan értékű diplomát vehetnek át, mint bármelyik azonos vagy hasonló tanulmányi programot kínáló magyarországi egyetemen. A nálunk szerzett diploma honosítása viszonylag gyors és zökkenőmentes folyamat, ezért minden érdeklődőt arra bíztatok, hogy bátran válassza az SJE-t. A magyarországi és a határon túli felsőoktatási intézmények együttműködése mindeddig zavartalan volt. Reméljük, hogy ez a jövőben sem lesz másként” – fejtette ki Tóth János.

Az SJE-nek jelenleg 64 magyarországi hallgatója van, akik nappali vagy levelezős képzésben részesülnek. Továbbá erdélyi, nagy-britanniai, finnországi és németországi fiatalok is látogatják az intézményt.

Portálunk azt is megtudta, hogy az ERASMUS+ mobilitási programon belül – amely a programba bekapcsolódó államok oktatási rendszerein és szakmai felkészültségén belüli együttműködés és mobilitás elmélyítését tűzte ki céljául – az SJE jelenleg 32 magyarországi felsőoktatási intézménnyel aláírt érvényes szerződéssel rendelkezik. Intézményi szintű együttműködési megállapodást pedig több mint kéttucatnyi magyarországi egyetemmel tart fenn. Ugyancsak kiváló kapcsolatokat ápol az anyaországon kívüli magyar nyelvű képzést folytató egyetemekkel, főiskolákkal. Hallgatói az ERASMUS+ programon kívül a CEEPUS, VELUX mobilitási programokban és a Balassi Intézet által szervezett részképzési ösztöndíjprogramban is részt vesznek.

Tóth János portálunknak már korábban is azt nyilatkozta, hogy az SJE a 2014/15-ös akadémiai évben a közelgő akkreditációban való sikeres megmérettetést tűzte ki fő céljául. A jelenlegi tanulmányi programok megmaradása és bővítési lehetősége az akkreditációs folyamatban való teljesítéstől függ. Az új tanulmányi programok indítása kari kompetencia, így a kari vezetésnek kell felmérni az indításhoz szükséges szakmai és egyéb feltételeket.

A Gazdaságtudományi Karon vállalati gazdaságtant és menedzsmentet, alkalmazott informatikát, közgazdaságtant és vállalati menedzsmentet, valamint vállalatirányítást lehet tanulni. A Tanárképző Karon angol nyelv és irodalom, biológia, informatika, kateketika, kémia, magyar nyelv és irodalom, matematika, német nyelv és irodalom, szlovák nyelv és irodalom, történelem tanári szakok tetszés szerinti párosításban, továbbá óvópedagógia és tanítóképzés, valamint magyar nyelv és irodalom nem tanári szakon történő doktori képzés közül lehet választani. A Református Teológia Karon missziológia, diakónia és szociális ellátás, református teológia és teológia doktori képzésben vehetnek részt az érdeklődők.

„A jelenlegi akkreditációs folyamatban 5 tudományterületen belül kell megfelelően teljesítenünk, amelyet az akkreditált 30 tanulmányi programunk generál. Minden új tanulmányi program indítása új tudományterület kialakulását vonhatja magával, amely befolyásolja az egyetemi besorolás kritériumainak teljesítését. Éppen ezért az SJE-n az eddigi tudományterületeinken belül már meglévő tanulmányi programok akkreditálására összpontosítottuk erőinket, de óvópedagógiai és tanítói, továbbá közgazdaságtan és menedzsment szakon új doktori programokat is nyújtunk be” – mondta el a rektor.

Február végéig kell leadni az SJE önértékelő jelentését. Tóth János a Hírek.sk-nak arról is beszámolt, hogy az akkreditációs anyagok már készen vannak, jelenleg a korrekciós utómunkálatok zajlanak. „Az SJE önértékelő jelentése csak egy része az anyagnak, amely több más fontos információt is tartalmaz, így az egyes tudományterületek értékelését, a karokon megvalósítandó tanulmányi programok akkreditálását és az egyetemi besorolás kritériumainak teljesítését. Folyamatosan történik az anyagok feltöltése a rendszerbe, ill. a feltöltött anyagok validálása. Az akkreditációs bizottság akkreditációs folyamatra összeállított ütemterve alapján a számunkra megállapított határidőn belül, azaz február végéig teljesítjük az anyagok benyújtását” – magyaráztaa rektor.

Az egyetem az említett két új doktori iskola akkreditációs anyagát is benyújtja, így az előzőleg akkreditált két doktori iskolával (magyar nyelv és irodalom, illetve teológia) együtt négy doktori iskola akkreditációját célozza meg a komplex akkreditáció folyamatában. Mivel az egyetemi besoroláshoz az SJE esetében 3 doktori iskola megléte szükséges, most még hiányzik egy doktori iskola. Ha azonban az SJE sikeresnek bizonyul a komplex akkreditáció folyamatának végén, akkor ezt a kritériumot is teljesíthetik.
 


A nyílt napra szóló meghívóban a többi között az áll, hogy 12 állomáson a tanszékek bemutatják majd munkájuk eredményeit. Ennek kapcsán portálunk az egyetem rektorát arra kérte, hogy emelje ki azokat a jelentős eredményeiket, amelyekre a legbüszkébbek lehetnek. „Ahhoz, hogy egy egyetem a tudományos felsőoktatási közegben is érdemi helyet vívjon ki magának, rendkívül fontos, hogy a tudományosság terén is az elvárásoknak megfelelő tevékenységet folytasson. Így van ez esetünkben is, éppen ezért leginkább a tudományosságon belül elért eredményeinket szeretném kihangsúlyozni” – felelte Tóth János.

A Selye János Egyetem rektora úgy véli, a vonatkozó számok magukért beszélnek: az SJE az elmúlt 5 esztendő során a fejlesztési és kutatási infrastruktúrára kapott költségvetési részt több mint ötszörösére növelte. Ez idő alatt a minősített oktatók száma 55-ről (2009) 81-re (2014) nőtt, ami szintén fontos tényező az akkreditációs folyamatban. Megfigyelhető a tudományos tevékenység hangsúlyos növekedése: a felsőoktatás tudományosságát értékelő 2013-as éves jelentés alapján az SJE az egy oktatóra átszámolt publikációk számában az összes szlovákiai közszolgálati felsőoktatási intézmény között a 3. helyet foglalta el. Az SJE-n egy oktatóra 5,69 publikáció jutott, miközben a szlovákiai átlag 4,42 volt. Még ennél is jobb eredményt ért el az intézmény az egy oktatóra átszámított monográfiák számában: 0,28 értékkel az 1. helyen végzett, míg a szlovákiai átlag 0,098 volt. A karentált tudományos munkák és cikkek kategóriában pedig az ugyancsak jónak nevezhető 9. helyre került.

„Jól jár, aki ide jár!“ – olvasható a keddi rendezvény meghívójában. A rektor azt is megindokolta, hogy miért jár jól az, aki éppen a Selyét választja. „Az SJE Szlovákia egyetlen olyan jogalanyisággal rendelkező felsőoktatási intézménye, ahol az összes karon magyar nyelven folyik az oktatás. Ez másutt jogalanyisággal nem rendelkező, belső szervezeti egységként működő kari, illetve tanszéki szervezettségben történik, nem ritkán részmegoldásban. Kettős, magyar-szlovák kulturális kötődésünk pedig mindenképpen a hasznunkra válik” – hangsúlyozta.

Tóth János a pozitívumok közül kiemelte: azon hallgatóik számára, akik nappali tagozaton, standard időn belül végzik tanulmányaikat, teljes tandíjmentességet biztosítanak. Csupán a levelezős képzésben részt vevő és a standard időt túllépő hallgatóik tandíjkötelesek. Indokolt esetben azonban számukra is adott a részletfizetés lehetősége.

A tandíjmentességen felül az SJE különféle ösztöndíjakkal támogatja hallgatóit – a szociális ösztöndíjon felül lehetőség nyílik motivációs, a természettudományi szakokon belül pedig rendkívüli ösztöndíj megszerzésére is. Hallgatóik örömmel és nagy számban kapcsolódnak be az ERASMUS, a CEEPUS és a VELUX hallgatói csere- és ösztöndíjprogramokba, így lehetőségük nyílik egy-egy szemesztert eltölteni Dániában, Magyarországon, Csehországban, Németországban, Lengyelországban vagy Romániában. Emellett az egyetemen aktív hallgatói élet zajlik, ami az esetleges nyelvi akadályokból adódóan más szlovákiai egyetemeken lényegesen visszafogottabb. Minderről további részletek a www.selyeuni.sk honlapon olvashatók.
201502111521520.201502081631230.7845421.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.