2014. szeptember 22., 18:20

Halló Pozsony - a főváros története magyar szemmel

POZSONY. Pozsony történetét magyar szemmel mutatja be az az interaktív kiállítás, amely a Pozsonyi Magyar Intézetben látható. A tárlat multimédiás eszközök segítségével, régi fényképek, dokumentumok felhasználásával tárja a látogató elé azt, amiért egykor háromnyelvűnek és soknemzetiségűnek nevezték a mai szlovák fővárost.
Egy ismert szlovák műsorvezető tolmácsolásában 5 kisfilmen keresztül ismerkedhet a látogató Pozsony történelmével a magyar intézetben. A filmeket korabeli metszetekkel, fotókkal, animációkkal tették szórakoztatóvá a szerzők.

"Ez a nagyon erős vizuális kultúra, amiben élünk, meglehetősen jó teret biztosított ahhoz, hogy dolgozhassunk.  Ötleteltünk, és nagyon sok minden belekerült a filmekbe, amik elsőre vadnak tűntek" - mondta Molnár Csaba fimrendező.

A kiállítás szervezőinek kihívás volt a történelmi tények ismertetését összehozni a humoros, kicsit Monty Pythonos látványvilággal, hogy mindenki számára emészthető termék szülessen.

Ifj. Papp Sándor szerint megpróbálták azokat az összefüggéseket, és azokat a történéseket összegyűjteni, illetve azokra a szigorúan magyar vonatkozású várostörtélemmel kapcsolatos eseményekre koncentrálni, amelyek például a városban látható állandó kiállításokból kimaradtak.

A kiállítást a magyar intézet könyvtárában rendezték be, ezért az installációnak alkalmazkodnia kellett a tér adottságaihoz. Az itt elhelyezett könyvek pedig új értelmet kaptak.

"Olyan hosszú történeteket mondunk el és olyan sok anyagot vonultatunk fel egy filmben, amiket, hogyha egymás mellé kiraknánk, akkor hosszú métereket töltenénk meg kiállítási tablókban. Így viszont ennek a szűk térnek az ellenére is meg tudjuk mutatni a történeteket" - mondta portálunknak Szabó Réka, a kiállítás társszervezője.

A kiállítás szervezői szerint a témákat a filmekben másként kellett megfogalmazniuk, mintha klasszikus tárlatot rendeztek volna be.

A Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója, Kollai István szerint az intézményben örömmel adtak helyet a kiállításnak, mert náluk éppen az ilyen rendezvényeknek van létjogosultságuk. "Fontos célunk, feladatunk a szlovák közönség elérése is. Mi lehet ennél jobb, mint egy kétnyelvű kiállítás, ahol az egyik kagylón magyarul, a másikon szlovákul beszél a képen látható befutott szlovák színész Pozsony múltjáról. Tehát mindenki eldöntheti, hogy magyarul vagy szlovákul hallgatja meg. Én azt gondolom: fontos, hogy a magyarokat is elérjük, meg a szlovákokat is, és a magyar közösség építésre meg a szlovákokkal való kapcsolatépítésre is hangsúlyt helyezzünk".

A kiállítás kétnyelvűsége tudatos volt a szervezők részéről. Így a magyar és a szlovák közönség egyaránt érdeklődik iránta, de a szerzők iskolai csoportok látogatására is számítanak.

A tárlat kitalálói szerint a mindennapokra jellemző vizuális kultúra jó teret adott a munkához. A filmekbe beférő városi legendák, anekdoták és apró történetek pedig színessé tették azt. Az anyag így vált tájékoztatóvá, ugyanakkor érdekessé is.
Megosztás