Gránátok, páncéltörő fegyverek és 200 ezernél több lőszer hiányzik

A leltározás befejeztével kiderült, hogy a védelmi minisztérium lőszerraktáraiból 80 darab RG-F1 és 40 darab URG-86 típusú kézigránát, 11 darab RPG-75 típusú páncéltörő gránátvető, 6 páncéltörő lövedék, egy gyalogsági harcjárműben használatos lövedék, több mint 200 000 darab 5,6–Long típusú töltény, valamint több száz másféle töltény hiányzik.
„Ez volt az ország történetében a muníció első teljes fizikai ellenőrzése, minden raktár tartalmának száz százalékát átvizsgáltuk, tehát minden egyes darab lőszert” – hangsúlyozta Peter Gajdoš védelmi miniszter. Korábban ugyanis a katonák évenként a raktárak 20 százalékát ellenőrizték.
„Bármelyik elődöm elrendelhetett volna ilyen leltározást” – jegyezte meg Gajdoš hozzátéve, hogy a hiány nem feltétlenül az elmúlt hónapokban keletkezett, mindez visszanyúlhat akár Csehszlovákia szétszakadásának idejébe is.
Az egész rendszer rosszul van felállítva, a lőszerraktárakat hivatásos katonáknak kellene őrizniük. Emellett a hadianyag nyilvántartásának és ellenőrzésének rendszerét is meg kell változtatni – hangsúlyozta Peter Gajdoš védelmi miniszter.
Milan Maxim vezérkari főnök elmondta, több mint 20 ezer tonnányi készletet, tehát megközelítőleg 100 millió darab lőszert ellenőriztek. Mindezen a védelmi minisztérium 7900 katonája és alkalmazottja dolgozott.
„Fegyelmi intézkedéseket foganatosítottunk 28 személy ellen, de még nem zártuk le az ügyet. Az említett személyek közül 15 hivatásos katona, 13-an pedig a szaktárca alkalmazottai” – pontosított a vezérkari főnök hozzátéve, az érintetteket konkrétan leváltották tisztségükből, pénzbüntetést szabtak ki rájuk, megvonták a személyi pótlékukat, egyeseket pedig elbocsátottak.
Maxim a megállapított hiányosságok okairól is szót ejtett, mint mondta, a hiányért személyi mulasztás és az ellenőrző mechanizmus hibája a felelős, valamint az is, hogy nincs elég alkalmazott az őrzési feladatok ellátására. „Nem találtuk nyomát betörésnek. Vagy a nyilvántartás volt pontatlan, vagy belső ember lopta el az eltűnt holmit” – fejtette ki.
A védelmi minisztérium már megerősítette a lőszerraktárak védelmét, átértékelte a beléptetési rendszert, valamint korszerűbbre cserélte a biztonsági zárakat. A raktárakat hadmérnökök is átvizsgálták. „Több intézkedést tettünk” – jegyezte meg Maxim hozzátéve, hogy továbbiakon is dolgoznak. A lőszerraktárakat a jövőben gyakrabban ellenőrzik majd.
Peter Hraško, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) igazgatója közölte, nem bizonyosodott be, hogy a hiányzó hadianyagot bűncselekmény elkövetésére használták volna, illetve bűnszervezeteknek vagy terrorszervezeteknek kínálták volna fel. „Az egyik nagyon valószínűnek tűnő verzió az, hogy a hiányzó hadianyagot nem lopták el, hanem a nyilvántartásukat hanyagolták el, illetve soha nem szállították le” – mondta Hraško.