2014. június 7., 18:38

Generációk Ünnepi Nagytalálkozója a Selye János Gimnáziumban

RÉVKOMÁROM. Több jubileumot is ünnepel ebben a tanévben a révkomáromi Selye János Gimnázium, amely ez alkalomból június 6-7-én rendezte meg a Generációk Ünnepi Nagytalálkozóját.
201406071840500.gen01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A Selye János Gimnázium idén ünnepli megalapításának 365., a Király Püspök Alapítvány elindításának 200., Király József püspök szobra leleplezésének 100., újraállításának 15. és a Komáromi Magyar Gimnázium Öregdiákjainak és Tanárainak Baráti Köre fennállásának 10. évfordulóját. Ez alkalomból június 6-7-én rendezte meg a színes műsorcsokorral párosuló Generációk Ünnepi Nagytalálkozóját.

Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója portálunknak elmondta: 2004-ben két öregdiákkal, Slanèíkné Bognár Zsuzsannával és Lovászné Horváth Gabriellával együtt elhatározták, hogy a gimnáziumban is létrehozzák az öregdiákok baráti körét, amelyhez hasonló már korábban működött a komáromi intézmény testvériskolájában, a budapesti Szent István Gimnáziumban. „Május 20-án már nyolcan voltunk jelen a megbeszélésen: Bastrnák Ferenc főorvos úr, Oláh György tanár úr, Oláh Imréné Domonkos Ilona tanárnő, Alföldi Károly és Jobbágy Gyula mérnök egészítette ki a kezdeményezők csoportját. Megfogalmaztuk a kör célját, ami az iskola (a volt bencés gimnázium, az 1950-ben újraindított középiskola s az 1961-től tíz évig működő Pedagógiai Iskola, valamint a Selye János Gimnázium) nemes hagyományainak őrzése és ápolása, az összetartozás érzésének erősítése, az iskola mindenkori értékeinek hangsúlyozása. Fő feladatunknak a diákság magyarságtudatának az erősítését tartjuk, valamint kegyelettel kívánjuk őrizni az intézmény elhunyt tanárainak és jeles diákjainak emlékét, felmutatva azokat az eredményeket, amelyeket a gimnázium volt és mai tanárai és diákjai elértek-elérnek. Elhatároztuk: a vezetőségben több nemzedék képviselői lesznek jelen, hogy közösen válthassuk valóra a kör célkitűzéseit. A baráti kör 2005 óta évi egy nagytalálkozót tart, mindig június első szombatján. Az első randevún több mint 200 öregdiák vett részt, akiknek a többsége Horváth József, az iskola egykori igazgatója javaslatára Aranymatúra-emléklapot vehetett át 50 éves érettségi találkozója alkalmából. Az osztálytalálkozók szervezői mindig akkorra időzítik az esedékes érettségi találkozókat is. Az elkövetkező években egyre bővült azoknak a száma, akik matúra-emléklapot kaptak az iskolától: a 60 évvel azelőtt érettségizettek Gyémánt-, a 65 évvel azelőtt elballagók Vas-, a 70 évvel azelőtt távozók pedig Gránitmatúrát vehettek át, aminek mindig nagyon örülnek. Igénylik ezt, tehát érdemes ezt a hagyományt folytatni. Ez alkalomból minden évben zsúfolásig megtelik a dísztermünk, bár az idősebbek közül sokan a betegségük miatt nem tudnak eljönni” – magyarázta Andruskó Imre.

Az idei jubileumi nagytalálkozó pénteki műsorkínálatában többféle sportverseny, kiállítás, az iskola volt diákjainak író-olvasó találkozóval egybekötött könyvbemutatója, Molnár Csaba rendezőpalánta vizsgafilmjének a levetítése, hajdani gimis zenekarok koncertje és nótaszóval párosuló gulyásparti szerepelt. A szombat délelőtti ünnepi műsor a Szózat közös eléneklésével az aulában kezdődött, majd Farkasné Bartakovics Adrianna tanárnő üdvözölte a jelenlevőket, köztük Burián Ebréd pannonhalmi atyát, Fazekas László református püspököt, Elek László helyi katolikus esperes-plébánost, valamint több magyarországi baráti öregdiák-kör képviselőit. Azután a több száz fős közönség a Stirber Lajos karnagy által összeállított kultúrműsornak tapsolt, amelyben „selyés” diákokon kívül a Gaudium Vegyeskar, Grassl Ferdinánd és Pfeiferlik Anna szólóénekes, illetve Nagy Ferenc versmondó szerepelt.

MUDr. Viola Pál, a Baráti Kör jelenlegi elnöke – aki három évvel ezelőtt MUDr. Bastrnák Ferenctől vette át az elnöki stafétabotot – ünnepi köszöntőjében a komáromi születésű Király József (1737-1825) pécsi római katolikus püspök életútját méltatta, aki példát mutatva nagyvonalúan támogatta a szegény sorsú, ám tehetséges fiatalok taníttatását is. Az elnök a továbbiakban a hivatalos alapszabályzattal és működési renddel is rendelkező Baráti Kör tevékenységét ecsetelte. Elmondta, hogy jelenleg hozzávetőleg 300 bejegyzett taggal rendelkeznek, de „8 ezer körülire tehető a jeles komáromi alma materből elballagó értelmiségiek száma, akik felmérhetetlen szellemi kapacitással vannak megáldva”. Végül hangsúlyozta, hogy „helye van az emlékezésnek, ám a felvidéki magyarság jelenlegi helyzetére való tekintettel visszafogott ünneplés indokolt”.

Andruskó Imre igazgató ünnepi beszédében az 1945-s év történéseit idézte, amikor a hatalom önkényurai elődintézményük 650 magyar ajkú diákját tették utcára. Szerencsére azonban 1950. szeptember elsején az ország első magyar tannyelvű gimnáziumaként ismét megnyithatta kapuit – köszönet ezért az ez alkalommal Gyémánt-Matúrát átvehető „első fecskéknek”, akik vállalták magyarságukat és a magyar tannyelvű iskolaválasztást – fűzte hozzá. Ugyancsak külön köszöntötte a Komáromban utolsóként érettségizett bencés gimnáziumi osztály volt diákjait. Burián Ebréd pannonhalmi atya beszédében a múlt alapos ismeretének fontosságát hangsúlyozta, és jó szelet kívánt a tovább hajózó intézménynek, pedagógusainak és jelenlegi 520 diákjának. Majd Elek László katolikus esperes-plébános és Fazekas László református püspök áldotta meg a nagy múltú iskolát. 

A délelőtt fénypontját a matúra-emléklapok kiosztása jelentette. Hites Kristóf legendás bencés tanár 1944-ben érettségizett diákjai közül Gránitmatúrát három öregdiák: Világi Gyula, Rónai Ferenc és Adorjáni Ferenc vehetett át. „Nagy örömmel jöttem el Budapestről az alma materembe, mert a gimnázium régi falai között ismét megcsap az a szellemiség, amelyben mi nyolc kemény éven át tanultunk. Igen nagy hasznát vettük az itt szerzett ismereteknek, beleértve a latin nyelvnek, amit később a budapesti szívsebészeti klinika kardiológus orvosaként nagyszerűen kamatoztattam. Nagyon örülök annak, hogy ilyen pezsgő kulturális élet is zajlik a volt iskolámban, s ápolják a magyarságtudatot. A Komáromi Öregdiák hírlevélben rengeteg diáksikerről és az évtizedek során sikeressé vált öregdiákok életútjáról számolnak be. Úgy gondolom, hogy a siker eléréséhez sok szorgalomra, folyamatos önképzésre és a kor követelményeinek ismeretére van szükség. Külön öröm számomra, hogy ez az intézmény Selye János nevét vette fel, akit volt szerencsém személyesen is megismerni. 1977-ben kijutottam Montrealba, egy kardiológiai világkongresszusra, ahol egy volt munkatársam, majd Selye professzor kollégája és barátja, Solymos Béla professzorként dolgozott. Ottjártamkor engem is elvitt Selye Jánoshoz, aki nagy örömmel fogadott, és egykori gimnáziuma felől is kérdezősködött. Bár már nyugdíjas volt, de akkor is nagyon aktív életet élt: sportolt, szívesen vitorlázott, karbantartotta a kondícióját, kellemes stresszekkel töltötte a napjait” – monda el portálunknak Világi Gyula.

A Gyémántmatúrások között köszöntötték Nagy János szobrászművészt, valamint két költőt is, Tőzsér Árpádot és Koncsol Lászlót. Miután a jubiláló osztályok képviselői tolmácsolták üzeneteiket az új nemzedéknek, a jelenlevők közösen elénekelték a Himnuszt, majd megkoszorúzták Király József püspök az iskolaépület előtt álló szobrát, ahol Ipóth Barnabás nyugalmazott gimnáziumigazgató mondott beszédet. Ezt követően került sor az érettségi találkozókra a tantermekben, majd kisvonatos városnézésre a Duna két oldalán. Az iskola udvarán és a díszteremben váltakozva kaptak helyet a szórakoztató műsorok: a kórusfellépések és a színházi előadások , például az őrsújfalui És? Színpad, a Gimisz Diákszínpad és hajdani diákok produkciói. 20 órától a helyi Memória Társulat dallamos gitárzenéjét élvezhetik az érdeklődők.

Aki személyesen nem lehetett jelen a Generációk Ünnepi Nagytalálkozóján, annak részletesebb lefolyásáról a Baráti Kör hírleveléből, a Komáromi Öregdiákból is értesülhet. A Baráti Kör tevékenysége iránt érdeklődők pedig a gimnázium titkárságán és a [email protected] e-mail-címen is jelentkezhetnek.

201406071840500.gen01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.