Gašpar: az interneten cserkészik be a terroristák a magányos farkasokat

Tibor Gašpar egyben arra figyelmeztetett, hogy az internet anonimitása jelentős számú ember megszólítását teszi lehetővé. „Ez egy olyan közeg, ahol minden szükségeset meglelnek. Ez egy fiktív közösség, hiszen szokványos társadalmi kapcsolatokat helyettesít“ – mondta az országos rendőrfőkapitány, hozzátéve, hogy az internetnek természetesen a rendőrség is kellő figyelmet szentel.
A terrorszervezetek által használt oldalakon személyes kontaktus nélkül terjed az eszme. A rossz szociális háttérrel rendelkező személyek Gašpar szerint könnyen behálózhatóak a velük kommunikáló anonim csoport által, amely gyors lefolyásban képes a radikalizálni őket, illetve rábírni arra, hogy öngyilkos merényletet kövessenek el.
„Magányos farkasnak tekintendőek mindazon személyek, akik viszonylag rövid idő alatt átestek a strukturált radikalizációs folyamaton, s amelyek úgy döntöttek, hogy annak ellenére határozták el magukat valamely terrorcselekmény elkövetésére, hogy közvetlen kapcsolatban állnának valamilyen terrorszervezettel vagy csoportosulással“ - magyarázta Gašpar.
„A mi szempontunkból ezek az emberek gyakran veszélyesebbek, mint a klasszikus értelemben vett terrorszervezetek“ - értékelt az országos rendőrfőkapitány, megjegyezve, hogy ezek a személyek rendszerint nagyon gyorsan, s főként az interneten keresztül radikalizálódnak. „Céljaikról általában semmit sem közölnek környezetükkel, míg változásokat csak a közelükben tartózkodó külső környezet képes észlelni“ – magyarázta Gašpar, aki szerint az ilyen bűncselekmény elkövetésének megelőzése rendkívül bonyolult.
Szlovákiában akkor volt példa egy magányos farkas akciójára, amikor egy elkövető arra határozta el magát Kassán, hogy harcba száll egy áruházlánccal. „Sajnos terrorcselekményekre jellemző eszközökhöz nyúlt, amikor is egyfajta rögtönzött robbanószerkezetet fémdarabokkal töltött fel, amely aztán fel is robbant. Szerencsére nem járt komoly következményekkel“ - mondta Gašpar.
¼ubomír Harman 2010-es, a Pozsonyhoz tartozó Dévényújfalu egyik lakótelepén elkövetett 8 személy halálával és 15 sebesülttel járó lövöldözős ámokfutása kapcsán a rendőrfőkapitány megjegyezte, hogy éppen Harman esetében ment végbe úgy a belső személyiségváltozás folyamata, hogy azt a környezete észlelte volna, noha a férfi sportlövő volt. „Az indítékot vélhetően a rossz társadalmi kapcsolatok szolgáltatták, amelyek aztán az említett támadásban csúcsosodtak ki“ – zárta le az országos rendőrfőkapitány.