Galko: kis ország vagyunk két repülőflotta fenntartásához
Ľubomír Galko Robert Kaliòák belügyminiszter kijelentéseire reagált, miszerint le kellene cserélni a minisztériumok hatáskörébe tartozó civil repülőgépeket. „A jelenlegi két flotta a múlt öröksége, egy totalitárius modell. Szlovákia az egyetlen a volt keleti blokk országai és a NATO-tagországok között, ahol ezt a modellt megőrizték. Csehország 1998-ban módosította, már csak a védelmi minisztérium üzemeltet repülőket. A világ modern országainak túlnyomó része hasonló modellel rendelkezik“ – mutatott rá a Szabadság és Szolidaritás (SaS) alelnöke.
„Szlovákia kis ország ahhoz, hogy két repülőflottát fenntartson. Nincs más út, csak a védelmi minisztérium égisze alatti összevonás” – jelentette ki Ľubomír Galko. Ugyanakkor elismerte, hogy Iveta Radièová kormánya idején már nem volt idejük a változtatásra. „Azt gondoltam, hogy az egypárti kormányzás alatt ez megoldódik. Erről szó sincs, az ügy eddigi alakulása miatt csalódott vagyok, ” – mondta.
A volt miniszter javasolja a két flotta két éven belüli összevonását a védelmi minisztérium égisze alatt. „A fegyveres erőknek hat L-410 típusú repülője van, melyek hatótávolsága az összes szomszédos ország fővárosát lefedi. Egyúttal szükséges beszerezni két-három Spartan repülőt, s akkor földrajzi korlátozás nélkül biztosítható valamennyi szállítás a nagyméretű rakomány kivételével“ – javasolta Galko. Mint rámutatott, a hadsereg rendelkezik a szükséges infrastruktúrával, repülőterekkel és személyzettel ahhoz, hogy a kormánytagok szállítását is hatékonyan ellássa.
Galko elutasította Kaliòák érveit, miszerint a katonai repülők nehezebben kapnak leszállási vagy átrepülési engedélyt, mint a polgári gépek. „Adódik a kérdés, hogyan boldogul a többi ország, melyek flottája a védelmi minisztérium alá tartozik” – jegyezte meg.
Robert Kaliòák a közelmúltban vetette fel, hogy szeretne beszélni a parlament védelmi bizottságának tagjaival az általa irányított tárca alá tartozó civil flotta gépeinek cseréjéről. A minisztérium eddig két ajánlatot kapott, az egyiket az olasz kormánytól, a másikat Ausztriából. Róma egy hosszabb hatótávolságú Airbust és egy kisebb Falcon gépet adna – jelezte a miniszter, de az árakról a tárgyalásnak ebben a szakaszában nem kívánt beszélni. Az Airbus megközelítőleg 13 éves, a Falcon valamivel öregebb. Kaliòák szerint a gépek kora nem játszik fontos szerepet, ennél lényegesebb, hogy több légitársaság is használja ezeket, így olcsóbb a szervizelésük és a hozzájuk való alkatrészek. Az olaszok mellett egy osztrák társaság kínált fel két Fokkert, s egy bizonyos összeg fejében átvenné a mi két JAK 40-esünket is – mondta Kaliòák.