Galko: Bugár piszkos üzletet kínált fel nekem

¼ubomír Galko, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) alelnökének tájékoztatása szerint Bugár Béla, a Most-Híd elnöke, a parlament alelnöke azt mondta neki: a bizottságból történő kirekesztése oka az a tény, hogy ő bíráló hangon szól a kormánykoalícióhoz – tájékoztatott a TASR hírügynökség. Hozzáfűzte: Bugár megüzente neki, ha lecsillapodik, és felhagy a kormánykoalíció rágalmazásával és sértegetésével, „akkor a Most-Híd főnöke elintézi neki ezt a tisztséget, és bekerül a bizottságba".
„Ma reggel pedig azt mondta nekem: arra való tekintettel, hogy kedden a parlamentben ismét bíráló hangon szóltam, nem köti meg velem ezt a piszkos üzletet".
A SaS alelnöke mindenkinek megüzente, hogy „Galko senkivel sem üzletelget“. "A további félreértések elkerülése végett mindenkinek azt üzenem, hogy nem kereskedem. Ez nem éri meg nekem, és a továbbiakban is bírálom majd a Háló (Sie) és a Most-Híd pártokat" – szögezte le.
A Most-Híd vegyespárt azonban teljesen valótlannak tartja ezeket a vádakat. „Emiatt sem a Most-Híd, sem pedig Bugár pártelnök nem nyilvánít véleményt az üggyel kapcsolatban" – nyilatkozta a hnonline.sk portálnak Nagy András, a Most-Híd szóvivője.
Galko azt állítja: azok a bizonyítékok, amelyek miatt nem választották őt be az említett bizottságba, Martin Glváè védelmi ex-miniszterhez vezetnek.
„Az én szememben amiatt gyanús, hogy fedezte a Fico-kormány pénzmosási ügyét, és most attól tart, hogy esetleg az én ellenőrzésemet követően rájönnénk arra, és börtön fenyegetné őt“ – tette hozzá Galko.
Galko mögött áll a Család vagyunk (Sme rodina) mozgalom is. Boris Kollár pártelnök azt gondolja, hogy a koalíció azért utasítja el a korábbi védelmi minisztert, mert fél az ellenőrzéstől. "Galko urat azért nem akarják, mert tudják, hogy ért ehhez, ellenőrizhetné őket, és megtudhatná, hogy a múltban mi mindent követtek el. Nem akarnak bennünket az ellenőrzéshez engedni" – nyialtkozta Kollár.
Daniel Lipšic, a Szlovák Információs Szolgálatot (SIS) tevékenységét ellenőrző speciális parlamenti bizottság elnöke, a koalíció tevékenységét Vladimír Meèiar mesterkedéseihez hasonlította.
"Az efféle modor, hogy a koalíció megmondja: adjátok ide a jelöltjeiteket, itt vannak a helyeitek, de azt mi döntjük el, hogy majd kik is lesznek azok a jelöltek, nos ilyet Vladimír Meèiar tett" – emlékeztetett Lipšic. Hozzáfűzte: ha Galkót majd nem választják meg, akkor ő és Krajniak is nyilvánvalóan lemond a jelöltségéről. „Egységesnek kell lennünk. Nem hagyjuk szétforgácsolni magunkat" – jelentette ki.
Az ellenzék kitart amellett, hogy Galko teljesíti a megválasztásához szükséges feltételeket. "Fedhetetlen, sosem indult büntetőeljárás ellene, tapasztalatokat szerzett a biztonsági problémakör terén" – mondta Lipšic. Galko hangsúlyozta, hogy ha a bizottság tagja lenne, akkor ellenőrizhetne, beletekinthetne az aktákba, de nem vihetné ki az információkat. Ha pedig valamire rájönne, akkor feljelentést tehetne. "Semmiféle végrehajtó hatáskörökkel nem rendelkeznék" – hangsúlyozta.
A bizottság 8 tagú. Hat tagot a SIS tevékenységét ellenőrző speciális bizottság, a katonai hírszerzés tevékenységét felügyelő speciális bizottság, valamint a védelmi és belbiztonsági bizottság jelöl, miközben három tag a kormánypártot, három pedig az ellenzéket képviseli – írja a Hnonline.sk internetes portál. A bizottsági elnöknek az ellenzék emberének kell lennie. További két tagot pedig majd a parlament választ meg.
A bizottsági tagok az információs-műszaki eszközök (ITP) használatát majd évi egy alkalommal vagy bármikor saját elhatározásból ellenőrzik, s azt az említett három bizottság vagy egy állampolgár is indítványozhatja.
Az ITP használata parlamenti ellenőrzésének az elvégzésével nem érintik az egyének bírósági vagy másféle jogi védelemre vonatkozó jogát.
A parlamenti bizottság fizikailag ellenőrizheti majd az ITP használatát. Nem csupán az illetékes állami szerv objektumába jut be, hanem a speciális dokumentációs nyilvántartáshoz is hozzájut, amely tartalmazza az ITP állami szervek általi használatára vonatkozó adatokat is.