Ftáènik: 10 éven belül a tanítói fizetéseknek el kell érniük az OECD átlagot

„Az 57 százalék rendkívül alacsony szint, egyharmaddal kevesebb, mint amennyit a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országok pedagógusai keresnek. A dokumentumban éppen ezért azt a célt tűztük magunk elé, hogy tíz éven belül – ennyi időre készült a dokumentum – el kell érni a 80 százalékot. Ez az OECD szervezetben társult, tehát a legfejlettebb országok adatai alapján meghatározott átlag. Év végéig a kormánynak meg kellene mondania, hogy a tíz év alatt mit kíván tenni azért, hogy a tanítókat jobban megbecsüljük és megfizessük” – nyilatkozta Ftáènik.
A volt oktatási miniszter egyúttal emlékeztetett arra is, hogy Szlovákia állami forrásokból a bruttó hazai termék (GDP) 3,4 százalékát fordítja az oktatásügyre. „Az európai átlag 4,5 százalék. Ha az oktatásügy nem kap több pénzt, a minőséget nem lehet javítani” – hangsúlyozta.
¼ubomír Petrák képviselő, a parlament oktatási, kulturális, ifjúsági és sportbizottsága elnökének ugyancsak az a benyomása, hogy a pedagógusi bérek alacsonyak. „Csatlakozom azokhoz a felszólalókhoz, aki azt mondják, emelni kell a béreket. Éppen emiatt került terítékre a Tanuló Szlovákia reformcsomag. Hozzá kell fogni a minőség javításához és az iskolahálózat optimalizálásához. Ha megteremtjük a pénzköltés feltételeit, akkor azt a pénzt el is költjük. Az oktatásügy jelenlegi formájában bármilyen pénzköltés fölösleges lenne, amit senki közülünk nem akar” – jegyezte meg a képviselő.
A Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője, Branislav Gröhling szerint már régóta azt hallgatjuk Szlovákiában, hogy első az oktatásügy. „Ha már a kormánynak ez a prioritása, akkor az összes többi tárcát ennek kell alárendelni. Ha bármiféle beruházásra sor kerül, akkor az elsősorban az oktatásügybe menjen” – nyilatkozta.
A SaS összegző oktatásügyi intézkedéscsomagját év vége felé kívánja bemutatni.
Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) – Új Többség (NOVA) képviselője, Richard Vašeèka szerint a tanítói fizetések kérdése nem csupán szociális vagy szakszervezeti kérdés. „A pedagógus kulcs, nem pedig cél. A cél a tanuló, az ország jövője. Nem a tanítóknak kellene harcolniuk a miniszterrel a fizetésükért, hanem nekünk, mindnyájunknak azért, hogyan növeljék a jövőbe vetett beruházásokat” – jegyezte meg.