Frešo: Az SDKÚ-DS ellenzi a KDH és a Smer jelenlegi együttműködését
"A jobboldallal szimpatizáló mindegyik választópolgár érti, hogy az a normális, ha a jobbközép pártok közösen lépnek fel. A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) számára a jobbközép pártok együttműködése prioritást jelent, azaz egy lehetséges alternatívát a kormányzó szocialisták ellen" – szögezte le. Frešo alternatívaként tekint a Népi Platformra (¼P) is.
"Ám a KDH és a Smer-SD választások előtt megkötött koalíciójának esete Nyitra és Besztercebánya (Banská Bystrica) megyében, valamint a Most-Híd-é és a Smer-SD-jé Kassa megyében, akárcsak a legújabb államfő-választás előtti együttműködés a KDH és a Smer-SD között, jelentősen megzavarja a közös alternatíváról kialakított elképzelést" – magyarázta Frešo.
Frešo szerint az SDKÚ-DS a választópolgároknak a demokrácia értékeinek, a szabadságnak és a piacgazdaságnak következetes, a kormányzó többség szocializmusával szembeni védelmét nyújtja most és a jövőben is. "Meg vagyok győződve arról, hogy a többi jobbközép pártnak is ugyanilyen világos ajánlatot kell nyújtania" – fűzte az elmondottakhoz. A KDH kormánypárttal pénteken kötött alkotmánymódosítást érintő megállapodását szerencsétlen lépésnek nevezte Solymos László, a Most-Híd frakcióvezetője is.
Solymos úgy véli: szükséges átértékelni a KDH-t, a Most-Híd vegyespártot és az SDKÚ-DS-t tömörítő Népi Platform működését. "Ez úgy néz ki, mint egy “valamit valamiért” - megállapodás. Az igazságügy fontos témának számít, és ha azzal komolyan akarnánk foglalkozni, arra több időt kellene szánni" – véli Solymos. Szerinte azonban a KDH és a Smer-SD közti megegyezés nem az egyetlen ok, ami miatt át kellene értékelni a Népi Platform működését. Nehezen megmagyarázhatónak nevezte azt is, hogy korábban az SDKÚ-DS egyes képviselői több köztársasági elnökjelölt petíciós ívét aláírták.
A Népi Platform valójában már korábban abbahagyta a működését, vagyis még a kormánypárt és a KDH említett pénteki megállapodása előtt – nyilatkozta ma a TASR-nak Ján Baránek politikai elemző.
"Az SDKÚ-DS már korábban is azt mondta, hogy megfontolja a Népi Platform közös államfőjelöltjének, Pavol Hrušovskýnak a támogatását, a párt egy része ugyanis őt nem támogatja. A Most-Híd pedig több figyelmet szentelt a magyar választópolgároknak, mint Hrušovskýnak" – jegyezte meg Baránek. Véleménye szerint a KDH és a Smer-SD közti megegyezés inkább csak áttekinthetőbbé tette az egymás közti viszonyokat.
"Annak ellenére, hogy igyekezet mutatkozott a jobboldali blokk megalakítása iránt, tudatosítani kell azt, hogy ezek a pártok egymás vetélytársainak számítanak, ami pénteken is megmutatkozott. Az értékes dolgokkal kapcsolatban előbb vagy utóbb véleménykülönbségre kerülhetett volna sor" – gondolja a szakember.
Michal Horský politológus azt állítja, hogy a Radièová-kormány bukása óta a szlovákiai politikai színtéren háromféle politikai áramlat honosodott meg. "Az első az egypárti kormány, a második az ellenzéki parlamenti pártok látszólagos, fiktív egysége, a harmadik pedig a politikai, illetve pártszínteret megsemmisítő áramlat. A KDH és a Smer-SD közti megegyezés az áttekinthetetlen politikai színtérre némi fényt és politikai derűlátást hoz" – fejtette ki a TASR-nak.
Horský arra figyelmeztet, hogy ez még csak a politikai színtér konszolidációjának a kezdete, illetve készülődés a következő parlamenti választásokra. "Ez hatást gyakorolhat két államfőjelölt, Robert Fico és Pavol Hrušovský pozíciójára is. Ezért nem lehet azon csodálkozni, hogy a többi párt nem örül az ilyen fejlődésnek" – zárta tájékoztatását.