Fontos megőrizni az 1994-es nagygyűlés eszmeiségét, össze kell fogni...!

A felvidéki magyarság II. világháború utáni legnagyobb politikai eseményeként számontartott nagygyűlés kulcsszava a magyarság Szlovákia államhatárain belüli önrendelkezése volt. A nagygyűlésen elfogadott állásfoglalás őshonos közösségként határozta meg a Szlovákiában élő magyarságot, közben kimondta az állam keretei közötti önrendelkezés igényét. A városi sportcsarnokban megtartott nagyszabású rendezvényen fontosnak tartotta részvételét a szlovák parlament valamennyi magyar képviselője, a felvidéki magyar polgármesterek és önkormányzati képviselők javarésze – tekintet nélkül a pártállásra. A 3500 jelenlevő egynegyede be sem fért a sportcsarnokba, mégis az épület előtt órákig fagyoskodva, hangszórón át hallgatta a benti beszédeket. A közös állásfoglalás javaslatát Duray Miklós, Kvarda József és Rózsa Ernő készítette, nagygyűlési előterjesztésre jóváhagyta a Magyar Koalíció Tanácsa, illetve a Csallóközi Városok és Falvak Társulásának elnöksége.
Petheő Attila főszervező, a Csemadok Komáromi Területi Választmányának elnöke köszöntő szavai után Bölcs József volt polgármester és megyei képviselő, a felvidéki magyarság igényeit tartalmazó állásfoglalás kilenc aláírójának egyike idézte fel a nagygyűlés célkitűzéseit.
„A rendszerváltás közvetlen hozadéka egy eufórikus állapot volt, röviddel azután azonban jött a kijózanodás. Rájöttünk arra, hogy az általunk várt események maguktól nem következtek be, ezért talán nekünk kellene azokat előidézni. Annak ellenére, hogy néhány kedvező jel mutatkozott Prágában, a csehszlovák törvényhozásban, hamarosan elég kijózanítóvá vált a Szlovák Nemzeti Tanács nyelvtörvénye és az akkor folyamatban lévő közigazgatási-területi átszervezés. Először a Duray Miklós által vezetett Együttélés Politikai Mozgalomban ötlött fel az a gondolat, hogy megfogalmazhatnánk a jogos igényeinket, és számba vehetnénk a helyzetünket. A Csallóközi Városok és Falvak Társulása magáénak érezte ezt a gondolatot, és tevékenyen kivette részét a nagygyűlés megszervezéséből, amely főleg a nyelvi jogokról, a területi rendezésről és az önkormányzatiság, illetve önrendelkezés kivívásának jogáról szólt. Igényeink és követeléseink megfogalmazására sem előtte, sem azóta nem tettünk hasonló kísérletet. Nem voltak a nagygyűlésnek olyan célkitűzései, amelyek egy polgárosuló társadalomban ne lettek volna jogosak. Sajnos, az ország kettéválása után még jobban érezhetővé váltak azok a tendenciák, amelyek a nemzeti kisebbségek, főleg a magyarság ellen irányultak“ – mondta el a szónok.
Majd arról is szólt, hogy bár a felvidéki magyarság legitim képviseletének minden szintje képviseltette magát a nagygyűlésen, ám a másik két magyar párt berkeiben nagyon sok hátráltatójuk akadt. Ez is közrejátszott abban, hogy legfőbb célkitűzésük, a Felvidéki Magyar Nemzeti Tanács nagy fájdalmukra nem jött létre. Pedig a 100 tagú bizottmány a felvidéki magyarság önrendelkezésének a csíráját jelentette volna!
„Még sok dolog van, amelyeket meg kellene oldani! Sajnos mi, Kárpát-medencében élő magyarok 1920 óta mindig valakinek az útjában vagyunk, sok mindent tettek a fogyatkozásunk felgyorsítása érdekében! Azóta még száz év sem telt el, ám a számunk már az akkori szám felére csökkent. Mi ősz fejjel már csak arra számíthatunk, hogy a fiatalok majd valamilyen jobb eszközöket tudnak alkalmazni, és tovább tudják majd vinni a lángot. Szlovákia a külföld felé nagy előszeretettel jelzi, hogy a Beneš-dekrétumok csak szimbolikus jellegűek. De ez nem így van, hiszen a bíróságok napjainkban is annak a szellemében döntenek, hogy a magyarok vagyonhoz való jogáról van szó! Jó lenne, ha a fiatalok komolyan vennék a felvidéki magyarság igényeit és jogait, és megpróbálnák valamilyen módon erősíteni a magyarságtudatot! Annak érdekében, hogy megmaradjunk, és elkerüljük azt, hogy minden népszámláláskor legalább 10 százalékkal csökkenjen a létszámunk...!“ – zárta beszédét Bölcs József.
A Csemadok Komáromi Területi Választmánya a nagygyűlés 15. évfordulója alkalmából egy emléktáblát helyezett el a Kossuth téri Csemadok-székház külső falán. E táblán örökérvényű üzenetként egy Dsida Jenő – idézetet tüntettek fel: „mindig magunkért, soha mások ellen“. A jubileum alkalmából Szabó Olga, Bárdos Gyula, Bölcs József és Duray Miklós koszorúzta meg az emléktáblát, majd a jelenlevők közösen elénekelték a Himnuszt.
Aztkövetően a Csemadok-székházban tartalmas beszélgetés zajlott, amely során a nagygyűlés további jelenlevő szervezői: Szabó Olga – Pat polgármestere, megyei képviselő, továbbá Duray Miklós – az Együttélés PM volt elnöke, Bárdos Gyula – a nagygyűlés MKDM-s koordinátora és Stubendek László – Révkomárom akkori alpolgármestere idézte fel a történteket. Leszögezték, hogy a találkozón elfogadott állásfoglalásból az elmúlt két évtized során kevés célkitűzés valósult meg. A résztvevők lelkesedése nem vált valós közakarattá. Ráadásul a magyar közösség létszáma az elmúlt húsz év során több mint 110 ezerrel csökkent. Ez a fogyás elsősorban annak tudható be, hogy a magyarok lakta régióban nincs sajátos jogállású közigazgatási terület, illetve a szlovákiai kisebbségek nem rendelkeznek az önkormányzatiság semmilyen formájával sem. Az ifjabb nemzedék nevében pedig Petheő Attila és Samu István – a Magyar Közösség Pártja országos elnökségi tagja kért és kapott szót. Reménykeltő, hogy a fiatal politikusok a hazai magyarság önreflexiójának, az 1994-es nagygyűlés eszmeisége megőrzésének és a húsz évvel ezelőtti esemény megfelelő időben történő folytatásának a fontosságát hangsúlyozták.
Bárdos Gyula a révkomáromi rendzvény után portálunknak elmondta: „Nem csak azért jöttem el erre a megemlékezésre, mert húsz évvel ezelőtt személyesen is részt vettem a nagygyűlésen, hanem azért, mert egy történelmi jelentőségű eseményről van szó. Még akkor is, ha a várt folytatás nem következett be, és az elvárásokat nem tudtuk valóra váltani. De az elképzelés, a gondolat, az összefogás az mindenképpen példaértékű! Bár most nagyon nehéz lenne az akkorihoz hasonló összefogással egy nagygyűlést megszervezni, ám reménykeltő, hogy például a köztársasági elnökjelöltségem kapcsán már több mint 42 ezer támogató aláírás gyűlt össze. Holnap délután visszük a parlamentbe az íveket, és vélhetően addig tovább nő ez a szám. Ez is azt mutatja, hogy a felvidéki magyarság huszáros hajrával, nagyon rövid idő alatt is hatalmas teljesítményre képes. Ezúton is köszönöm mindazoknak, akik támogató aláírásukkal, szervező munkájukkal hozzájárultak közös sikerünkhöz! Ez is azt mutatja, hogy ha kell, manapság is össze tudunk fogni, ami biztató jelnek számít. Nagyon remélem, hogy március 15-én kedvező folytatás következik...“.
