Folytatódik a magyar kormány és az MKP közti eredményes együttműködés

Berényi József, a Magyar Közösség Pártja (MKP) országos elnöke Szijjártó Péter látogatása kapcsán örömmel nyugtázta: a hagyomány nem szakadt meg, azaz ha a magyar kormányzat Pozsonyba látogat, akkor az MKP székházát sosem kerüli el.
„Ezt nagyon fontosnak tartom. Szeretném hangsúlyozni, hogy a magyar külügyminiszter székházunkban tett látogatása előtt telefonon konzultáltunk egymással, ugyanis helyzetelemző írásos anyagokat kért tőlünk, amelyeket el is juttattunk hozzá. Beszámolója alapján mindegyik témát fel is hozta a Miroslav Lajèák külügyminiszterrel történő és részben a miniszterelnöki találkozó során is. A felvidéki magyar közösség szempontjából fontos témák a következők voltak: a kettős állampolgárság, a nyelvhasználat és a betöltetlen kisebbségi kormánybiztosi poszt kérdése, továbbá az asszimiláció megállítását elősegítő javaslataink, amelyekbe az önkormányzatiság elemei is beletartoznak. A gazdasági jellegű dolgok közül pedig az Ipoly-hidak ügyét, a Kassa-Miskolc gyorsforgalmi utat és a munkahelyteremtő programok uniós támogatásokkal történő elősegítését említeném. Egyelőre mindezekkel kapcsolatban nagy áttörés nem történt, de erre nem is számítottunk. Naiv dolog is lett volna azt feltételezni, hogy már Szijjártó Péter első látogatása során megoldódnak ezek a régóta húzódó problémák. Az viszont tény, hogy a magyar fél továbbra is fenntartja a véleményét: indokolatlan a szlovák állampolgársági törvény” – nyilatkozta a Hírek.sk-nak a felvidéki magyar párt első embere.
Kiemelte: az MKP annak különösképpen örül, hogy a Navracsics Tibor külügyminiszter látogatásakor elmondott ötletük eljutott a legmagasabb szintre.
„Azt javasoltuk, hogy át kell értékelni a Magyarország és Szlovákia között 1995-ben megkötött alapszerződést, amely szövege még akkor született, amikor mindkét ország az európai integrációs folyamatok előtt állt. Azóta nagyon sok mindenen túlhaladt az idő, más a kiindulópont, új kihívások jelentek meg, amelyekre viszont nem reagál az alapszerződés, így fontos a szöveg időszerűsítése, minőségi változások elérése. Ez a javaslatunk tehát meghallgatásra talált, mindez beindul, aminek az egyik következménye az, hogy a magyar fél javasolja a vegyesbizottság tagjai számának a csökkentését. Ezzel rugalmasabbá, gyorsabbá, hatékonyabbá akarja tenni a bizottsági munkát. E kereteken belül kell a nyitott kérdésekre alternatív válaszokat adni a kormányok, a miniszterelnökök felé” – magyarázta Berényi.
A november 15-i szlovákiai helyhatósági választások témája is napirendre került.
„A bő egy hónap múlva esedékes helyhatósági választások kapcsán Szijjártó Pétert inkább, mint a FIDESZ politikusát tájékoztattam az előkészületekről. Elmondtam, hogy hol mindenütt vannak a legnagyobb esélyeink és azt is, hogy az MKP szempontjából nem alakul rosszul a felkészülés – jó kondícióban indulunk a megmérettetésen. Úgy néz ki, hogy azokon a legfontosabb helyeken, ahol eddig is jelen voltunk-vagyunk, vélhetően továbbra is meg tudjuk majd őrizni a polgármesteri tisztségeket. Külön témaként szerepelt Révkomárom helyzete, amely kapcsán a magyar külügyminiszter is üdvözölte az MKP és a Most-Híd között kialakult együttműködést. Mivel ugyanis e városban már csak 55 százalék a magyarság számaránya, az ilyen jellegű együttműködésre van szükség annak érdekében, hogy ott magyar polgármester legyen. Megbeszélést folytattunk Czíria Attilával, a két párt közös polgármesterjelöltjével is. Szijjártó külgazdasági miniszterként is kérdezte, hogy a magyar kormány konkrétan mivel tudna segíteni Révkomárom nehéz helyzetén. Megjegyzem: a miniszter úr dél-komáromi születésű, és Révkomáromban is élnek rokonai” – árulta el a továbbiakban a pártelnök.
Szijjártó a találkozó utáni sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a két ország közti forró témákat kulturáltan, európai módon kell kezelni, s azok megoldásához közös sikertörténetek által lehet eljutni.
„E szavaival a gazdaság, például a közép-európai energiabiztonság terén elért sikerekre, közös projektekre célzott. Például a két ország gázvezetékeit összekötő interkonnektorra, amelyet a tervek szerint már január elsején átadnak, valamint új határátkelőhelyek megnyitására, autópálya-szakaszok építésére és további mindkét oldalon megvalósuló fejlesztésekre utalt” – jegyezte meg ennek kapcsán Berényi.
Mivel a külügyminiszterek az Európai Unió működésének köszönhetően havonta találkoznak egymással, intenzív kapcsolattartásra lehet számítani a továbbiakban is. Berényi József végül örömét fejezte ki amiatt, hogy folytatódik a magyar kormány és az MKP közti hatékony, eredményes együttműködés.
