Fókuszban a hivatalok
Somogyi Szilárd, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) parlamenti képviselője a napokban cáfolta, hogy létezne koalíciós megállapodás a helyi államigazgatási szervek reformjának ügyében, mára azonban változott a helyzet. Somogyi portálunknak elmondta: létezik a tárcaközi egyeztetésre bocsátott belügyminiszteri elképzelés, mely szerint számos körzeti hivatal megszűnne, s csak a véletlen folytán szivárgott ki, hogy négyet terveznek bezárni. A Most-Híd ma már kategorikusan ragaszkodik ahhoz, hogy 2015-ig ne szüntessenek meg körzeti hivatalokat.
Somogyi szerint pártja jelentős közigazgatási reformot akar, drasztikusan csökkentené a különböző állami hivatalok számát, mert azok csak nyelik a pénzt, s leginkább a pártkáderek elhelyezésének céljait szolgálják. Jelenleg legalább ezer különböző általános és szakigazgatási hatóság működik, a legtöbbel a polgárok döntő többsége nem is kerül kapcsolatba. Az integrált közigazgatást, amely jóval olcsóbb lehetne, helyre kellene állítani. „A komplex rendezéshez egyelőre azonban nincs meg a kellő politikai akarat, így a kis lépések taktikájára kell hagyatkozni" - mondja.
Az SaS az ország területi-adminisztratív felosztásának módosítását is el tudja képzelni, ennek az esélye azonban elméleti csupán. Somogyi Szilárd természetes régiókat képzel el, országosan pedig 4+1 nagy területi egységet (Nyugat-, Észak-, Közép- és Kelet-Szlovákiát, plusz a fővárost), benne kisebb természetes régiókkal és központokkal, s ehhez szabott hivatalhálózattal. Igaz, a belügyminisztérium tárcaközi egyeztetésre benyújtott javaslata nem erről szól. Egyelőre egyes hivatalok szűnnének meg, a területi felosztás nem változna.
„Az Európai Unió új költségvetési időszaka 2014-ben indul, jó lett volna akkorra európai léptékű nagy régiókat kialakítani, hogy a közös regionális politikában hatékony partnerek legyenek a szlovákiaiak. A szerves kisebb természetes régiók létrehozásával pedig az ország belső működését lehetne javítani." - fejtette ki portálunknak. A liberális képviselő szerint pártja tudatosítja, hogy a megyerendszer, a közigazgatási reform nem sikerült igazán jól. A helyi önkormányzatok ügyes-bajos dolgaikat továbbra is a központi szerveknél, a minisztériumokban kénytelenek intézni, a kerületi önkormányzatoknak nincsenek olyan hatásköreik, amelyekkel helyi szintű gondokat meg tudnának oldani. Ezt a tényt polgármesterek, önkormányzati érdekképviseletek észrevételei is igazolják. A Szabadság és Szolidaritás ezért úgy gondolja, hogy szeptembertől intenzíven kell foglalkozni ezzel a kérdéssel is.
„A belügyminisztérium törvénymódosítása a helyi államigazgatás „ésszerűsítését” tűzi ki célként - mondja a belügyminisztérium törvényjavaslatának ismeretében Farkas Iván, az MKP alelnöke rámutatva: erre hivatkozva számol a tárca 4 állami körzeti hivatal megszüntetésével, a körzeti földhivatal és a körzeti erdészeti hivatal összevonásával, valamint a kerületi és az állami állategészségügyi hatóságok összevonásával. "Számol továbbá az adóhivatalok és a vámhivatalok összevonásával, az így létrejövő pénzügyi hivatalok erőteljesen lecsökkentett számával... Megszüntetné a körzeti környezetvédelmi és a körzeti közlekedési hivatalokat, azokat az általános körzeti hivatalok hatáskörébe vonná. Megszüntetné a kerületi környezetvédelmi, a kerületi közlekedési, a kerületi építésügyi és a kerületi oktatásügyi hivatalokat. Ezeket a hatásköröket a kerületi székhelyeken működő általános körzeti hivatalokra ruházná át."
A Magyar Koalíció Pártja álláspontja szerint ezzel újra létrejönne az integrált helyi államigazgatás, amely 2004-ig létezett, megszűnne tehát a specializált államigazgatás. Farkas szerint a párt akkor támogatná ezt az erőteljes átalakítást, ha az számottevő megtakarítást eredményezne, és regionális hátulütői nem lennének. „Csupán a hivatalok hovatartozása, megnevezésének megváltozása és az elöljáró tisztségének megszűnése nem jelentene érdemi megtakarítást, ráadásul az összevont helyi államigazgatási hivatalokban gyöngülhetne a szakmai tevékenység színvonala" – érvel.
A Magyar Koalíció Pártja aggódik a specializált államigazgatás, ezen belül az oktatásügy, a környezetvédelem, a közlekedés és az építésügy színvonaláért. „Ne feledjük, a megszűnésre ítélt kerületi építésügyi hivatalok a helyi építésügyi hivatalok fellebbviteli szervei is. S ugyanígy a kerületi oktatásügyi hivatal számos ügyben fellebbviteli szerve a helyi oktatási hivatalnak, illetve a helyi önkormányzatok átruházott oktatási hatásköreinek is" – közölte a magyar politikus.
Somogyi Szilárdnak ilyen aggodalmai nincsenek. Õ a kérdést másként közelíti meg. Szerinte a megszűnésre vagy összevonásra kiszemelt hivatalok általában feljebbviteli szervek, ahová ügyintézés végett ritkán járnak a polgárok vagy a vállalkozók. Ráadásul a modern technikai eszközök lehetővé teszik az olyan ügyfélszolgálatot, ügyintézést is, amely nem teszi feltétlenül szükségessé az utazást. "Ha a Szlovák Gázművek 19 ügyfélszolgálati irodával képes lefedni az egész országot, miért ne követhetné a példát az állam is" - hangoztatta.
Pillanatnyilag úgy fest, két hónapig szabadságon lesz a hivatalok kérdése is. A folyamatból meg annyi világos: nem komplex megoldást készít elő a kormány, hanem takarékossági intézkedést, méghozzá azon a területen, ahol ezt a legegyszerűbben érheti el. Az államkassza szempontjából a tervezett változások lehetnek jótékony hatásúak, a lakosság, a hivatali ügyintézés szempontjából azonban bonyolíthatják, nehezebbé tehetik a mindennapi életet.
Átmenetileg mindenképpen.