2016. január 4., 16:14

Fige¾: Ficónak inkább a NordStream2 miatt kellene pereskednie

POZSONY. Robert Fico kormányfőnek és kabinetjének nem a kötelező menekültkvóták elfogadása, hanem a Nord Stream 2 gázvezetékre vonatkozó projekt miatt kellene pereskednie az Európai Unióval – jelentette ki Ján Fige¾, a Kereszténydemokrata Mozgalom elnöke.

„Elutasítjuk a kötelező kvótákat, ugyanakkor azt a beadványt is, amelyet a kormány az Európai Unió ellen nyújtott be. Ha pereskedni fogunk, akkor az EU-val folytatandó szlovák politikai párbeszéd nem lesz építő jellegű, s ezáltal az állam pozíciója fölöslegesen gyengülhet. Ellenben Ficónak inkább a Nord Stream 2 gázvezetékre vonatkozó projekt miatt kellene pereskednie. Ezen a téren hosszútávon nagy gazdasági károk veszélye fenyeget bennünket” – jelentette ki Fige¾.

A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke a kötelező kvótákkal kapcsolatos beadvány esetében nem számít gyors bírósági döntésre. Úgy véli, hogy ez esetben elsősorban választások előtti demonstrációról van szó. „Fico saját politikáját annyira maximalista módon képviseli, hogy hajlandó bíróságra is menni. Nyilvánvalóan a közelgő választásokkal kapcsolatos politikai állásfoglalásról van szó. Ez azonban egy kétes beadvány, mint azt a kormány egyik tagja is jellemezte” – jegyezte meg Fige¾.

Szlovákia 2015. december 2-án nyújtotta be beadványát. Azt kéri, hogy a bíróság helyezze hatályon kívül az Európai Unió Tanácsának Olaszország és Görögország érdekében foganatosított ideiglenes intézkedésének bevezetését. Továbbá azt, hogy a tanácsnak kelljen kifizetnie a bírósági költségeket. A kormány azzal érvel, hogy a tanács zárónyilatkozatai ellentétesek az Európai Tanács (ET), vagyis az európai 28-as azon állam- és kormányfőinek közös határozatával, akik előzőleg megszavazták a nem kötelező érvényű kvótákat. „Azt gondoljuk, hogy úgy a nemzeti parlamentek, mint az Európai Parlament jogai sérültek” – nyilatkozta a beadvány benyújtása után Robert Fico kormányfő.

Az Európai Unió Tanácsa 120 ezer nemzetközi védelemre szoruló menekült elosztásáról szóló szeptember 22-i határozatát szeptember 24-én az EU közlönyében is nyilvánosságra hozták. A határozatot a belügyminiszterek többségi szavazással fogadták el, Finnország tartózkodott, Szlovákia, Románia, Magyarország és Csehország pedig ellene szavazott. Szlovákiának az alapján egy éven belül 802 menekültet, szükség esetén pedig további 656 személyt kellene befogadnia.

A Nord Stream 2 projekt keretében az EU-ba irányuló orosz gáz egy újabb, a Balti-tenger alatt húzódó, Oroszországot és Németországot összekötő vezetéken áramolhatna. Vazil Hudák gazdasági miniszter elismerte, hogy Szlovákia számára ez veszélyt jelent, mert az orosz földgáz ez esetben a jövőben nem Ukrajnán és területünkön keresztül áramlana nyugati irányba, ami véleménye szerint nem csak Szlovákia, hanem az EU érdekeit is veszélyezteti. Hudák arra hívta fel a figyelmet, hogy ha sor kerülne a Nord Stream 2 gázvezeték kiépítésére, akkor Szlovákia évi 400 millió eurós jövedelemtől esne el, illetve csökkenne az ország fontos energetikai szerepe. A gázmennyiség csökkentésétől azonban nem kell tartanunk, mert több európai elosztó központra kötődünk – fűzte hozzá a tárcavezető. A Nord Stream 2 gázvezeték projektjét több ország is bírálja.

Megosztás