Fico: Szlovákia benyújtotta az Európai Bírósághoz a kötelező kvóták elleni keresetét

POZSONY. Szlovákia szerda reggel keresetet nyújtott be az Európai Bírósághoz (ECJ) azon európai uniós döntés ellen, amelynek értelmében 120 ezer menedékkérőt osztanának szét az uniós tagországok között - jelentette be Robert Fico a kormány ülését követően.
201512021524260.1_ajj.jpg

A kormány a szerdán iktatott keresetben az uniós döntés érvénytelenítését és a perköltségek megtérítésének jóváhagyását kéri a luxembourgi székhelyű bíróságtól.

A menedékkérők újraelosztásáról szóló döntést az unió belügyminiszterei - minősített többségi szavazással - szeptember 23-án hagyták jóvá.

A miniszterelnök a kereset beadásának bejelentését követően újságíróknak nyilatkozva kiemelte: a kötelező kvótákat az uniós belügyminiszterek az Európai Tanács korábbi döntése ellenében hagyták jóvá. "Úgy gondoljuk, hogy ebben az esetben megsértették az Európai Parlament (EP) és a nemzeti parlamentek jogait" - szögezte le.

Utalva arra, hogy a szeptemberi döntéshozatalkor Szlovákián kívül Magyarország, Csehország és Románia is a kötelező elosztás ellen szavazott, Finnország pedig tartózkodott, Robert Fico leszögezte: Pozsony azon az állásponton van, hogy az uniós belügyminiszterek tanácsának egyhangú, nem pedig minősített többségi döntést kellett volna hoznia.

Azt, hogy a kötelező kvótákat a kormány meg fogja támadni, már az uniós döntés másnapján bejelentette Robert Fico. A kereset beadásához szükséges parlamenti határozatot szeptember 30-án hagyta jóvá a parlament.

Bár a kötelező kvótákat a közvélemény döntő többsége ellenzi, a kvótadöntésnek a luxembourgi bíróságon való megtámadása mégis megosztotta a politikai képviseletet. A kereset beadását korábban több ellenzéki párt is bírálta: többségükben azzal érveltek, hogy a lépés olyan ellenséges gesztus, amely árthat az ország unión belüli helyzetének.

A kérdést eltérően ítéli meg az MKP és a Most-Híd is. Berényi Józsefék álláspontja egyértelmű, hiszen az MKP októberben aláírásgyűjtést is indított a kötelező kvóták elutasításának céljával. A petíciót eddig több mint húszezren támogatták aláírásukkal. Ezzel szemben a Most-Híd a migránsügyben, és a menekültek befogadásának kérdésében megengedőbb álláspontot képvisel, s vegyespárt elnöke Bugár Béla keményen bírálta a luxembourgi beadványt is.
 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.