Fico: semmilyen brüsszeli bürokrata nem kényszeríthet migránsok befogadására

A végrehajtó hatalom két képviselője a találkozó során megállapodott, hogy a jelentős történelmi évfordulókkal teli 2018-as év és a közös történelem a két ország kölcsönös viszonyának erősítését kell, hogy szolgálja. Babiš a két ország közötti kölcsönös megelégedettséghez vezető kiváló együttműködést emelte ki. „Az Európában történő jelenlegi változások mellett még inkább értékesebb a mód, mellyel 25 éve bebizonyítottuk, hogy a jó kapcsolatokat a szétválás után is meg lehet őrizni” – hangsúlyozta Babiš, aki szerint szlovák kollégájával folytatott megbeszélés nyitott és konstruktív volt.
Mindkét kormányfő kijelentette, az Európai Unióval kapcsolatos lépéseiket és állásfoglalásukat összehangolják, az EU jövőjével kapcsolatos megbeszéléseken részt vesznek.
A kétoldalú kapcsolatok fejlesztése mellett súlyponti témaként került terítékre a visegrádi négyeknek (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország, V4) az Európai Unión belüli érdekérvényesítése, különös tekintettel a migrációt érintő kérdésekre.
Utóbbival összefüggésben a két kormányfő ismételten elutasította, illetve nem hatékonynak és megosztónak nevezte a migránsok szétosztására vonatkozó kvótákat.
Leszögezték azt is, hogy a migránskvótákról szóló döntés elutasítása miatt Magyarország, Csehország és Lengyelország ellen megindított kötelezettségszegési eljárás tekintetében a V4-ek szolidaritást fognak mutatni egymás iránt, és hangsúlyozták: kitartanak amellett, hogy az EU-ban az alapvető fontosságú politikai döntéseket teljes konszenzussal kell meghozni.
Robert Fico a tárgyalás után elmondta: mindketten aggódva tekintenek az Európát megosztó témákra, így a migrációra, illetve ezzel összefüggésben arra az igyekezetre is, hogy az EU-ban fontos kérdésekben nem teljes konszenzussal, hanem csupán többséggel, az egyes miniszteri tanácsok szintjén hozzanak meg döntéseket.
"Ezt rendkívül helytelennek és veszélyesnek tartjuk az Európai Unióra nézve" - szögezte le Robert Fico, hozzátéve: közös erővel fognak nyomást gyakorolni annak érdekében, hogy az egész EU-t érintő döntések a tagállamok vezetőinek teljes konszenzusával szülessenek meg. Rámutatott: az uniónak tudatosítania kell, hogy ha a migrációval kapcsolatban miniszterek szintjén hozna döntéseket, akkor az az EU-ra mint olyanra hosszú távon is rossz hatással lenne.
A szlovák kormányfő kiemelte: a V4-ek a Líbiának tett anyagi felajánlásukkal megmutatták, hogy hajlandóak a szolidaritásra a migráció kérdésében, de senki nem kényszerítheti rájuk a migránsok befogadását. "Senki, semmilyen brüsszeli bürokrata nem kényszerítheti a szlovák kormányt arra, hogy migránsokat fogadjon be" - hangsúlyozta Robert Fico, hozzátéve: ha egyszer az EU tagállamok vezetőinek szintjén politikai döntés született arról, hogy a befogadás önkéntes legyen, akkor annak kizárólag önkéntes alapon szabad működnie.
Andrej Babiš, aki nyitottnak és konstruktívnak minősítette a szlovák hivatali partnerével folytatott tárgyalást, nagyon fontosnak nevezte, hogy nézeteik azonosak az EU-n belüli közös fellépés fontosságáról. Rámutatott: meg kell győzni az EU-t arról, hogy a migránskvóták nem jelentenek megoldást, nem hatékonyak és megosztóak. Hozzáfűzte: dolgozni kell azon, hogy ehhez a meggyőzéshez a visegrádi négyek további támogató partnereket találjanak, majd utalt rá, hogy ilyenként Ausztria is szóba jöhet. "Úgy gondolom, hogy jó esélyeink vannak" - jegyezte meg Andrej Babiš.
A cseh kormányfőt megkérdezték arról is, belép-e Csehország az eurózónába. Jelen esetben az ország számára több negatívumot jelentene, mint pozitívumot – szögezte le, majd hozzátette: Csehország belépésének a feltétele, hogy az eurózóna először saját berkein belül oldja meg a problémákat. „Figyelemmel fogjuk követni az eurózónán belüli történéseket, de nem érezzük szükségét, hogy belépjünk, a cseh koronával elégedettek vagyunk” – nyilatkozta Babiš.
Fico a kérdéssel kapcsolatban felhívta a figyelmet, Szlovákia kiáll amellett, hogy az eurózónán belüli folyamatok befogadók legyenek, hogy az eurózónát érintő tárgyalásokba euróval nem rendelkező országokat is bevonjanak.
A két kormányfő délutáni programja keretében megkoszorúzta T.G.Masaryk és M.R.Štefánik emlékművét. A cseh delegáció programjának része volt Peter Gajdoš szlovák és Karla Šlechtová cseh védelmi miniszter találkozója is, akik aláírták a közös légtérvédelemről korábban kötött megállapodás végrehajtási szerződését.
