Fico: kötelességünk reagálni a fenyegetésre

POZSONY. A migrációs hullám részeként az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet számos harcosa is érkezett Európába, amire reagálnunk kell – mondta a TA3 hírtelevízió politikai vitaműsorában Robert Fico miniszterelnök a tervezett terrorellenes jogszabályok margójára, amelyeket a héten már jóvá is hagyott a kormány, s amelyet a jövő hét folyamán a parlament is megtárgyal.
201511291418190.HRUSFIC_2.jpg

„Az, hogy Európában a migrációs hullám kezdetétől fogva gyakorta jelen volt a terrorizmus, a nyugati államok olyan országokban való szerepvállalásának eredménye, mint Irak, Afganisztán vagy éppen Líbia. A schengeni övezet lezárásra került, a terroristák azonban képesek voltak végrehajtani támadásaikat. Később aztán valaki szélesre tárva karjait azt mondta: jöjjön Európába, aki csak akar. Az érkezőket azonban senki sem vetette alá ellenőrzésnek, senki sem vetett egy pillantást a csomagjaikba” – fejtette ki Robert Fico kormányfő a TA3 hírtelevízió vasárnapi vitaműsorának vendégeként.

„A migráció összefügg a terrorizmussal, így aztán számolnunk kell azzal, hogy a támadások kockázata idővel egyre jelentősebb. Kötelességünk hát saját, önálló lépéseink révén reagálni a fenyegetésre és az Európai Unió (EU) kudarcára. Saját, szuverén döntéseket hozunk, de nemcsak mi, hanem csaknem minden állam kemény óvintézkedéseket tesz” – mutatott rá Fico, egyben meglepődöttségének hangot adva mindazon reakciók miatt, amelyek a szlovákiai muzulmán közösségek megfigyelésével kapcsolatosan tett kijelentését övezték. „Például olyanokat tartunk megfigyelés alatt, akik helyeslik a párizsi terrortámadásokat. Mert ilyenek is vannak” – tette világossá a miniszterelnök.

Vitapartnere, Pavol Hrušovský, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) képviselője elismerte, hogy Szlovákia, illetve Európa komoly helyzetben van. A készülő jogszabály kapcsán azonban figyelmeztetett, hogy két jog, az emberi és a biztonsági szembenállásáról van szó. „Nekem az a tapasztalatom, hogy amennyiben a biztonságot veszélyeztetik, akkor ajánlatos az emberi jogok korlátozása és a biztonságiak előtérbe helyezése. Ugyanakkor nem örülnék, ha ez a drámai helyzet politikai marketingcélokat szolgálna. Nem szabadna a migrációs válsággal lefednünk saját belső problémáinkat, mint amilyen a korrupció és a kliensrendszer”- mutatott rá a kereszténydemokrata honatya.

A kérdésre, hogy nem lett volna-e szerencsésebb az új jogszabállyal megvárni a választásokat, a miniszterelnök azt felelte, hogy a migránsáradat kezdetén a kormány előbb műszaki óvintézkedéseket foganatosított. „Ám aztán jött a párizsi támadássorozat és megmutatkozott, hogy a migránsválság rejtette biztonsági kockázatokkal összefüggésben megfogalmazott aggodalmaink megalapozottak voltak. Mi nagyon helyesen cselekszünk. Örülnék, ha az alkotmány módosításakor egyetértenénk, miközben az ellenzék oldaláról már hallottam pozitív hangokat” – közölte Fico rámutatva arra, hogy az alkotmánymódosításhoz az ellenzéki szavazatok legalább egy részére szüksége lesz.

Hrušovský ugyanakkor attól tart, hogy elfogadása esetén visszaélhetnének az új jogszabállyal, lévén általa a biztonsági erők hatáskörei kiszélesednének. Ezért aztán valamilyen szintű ellenőrző mechanizmusokat követel, például egy független bizottság formájában. „Ha azonban a polgárok biztonsága forog kockán, az emberi jogokat félre kell tenni” – mondta. Fico nem tart a jogszabállyal való visszaéléstől. „Arra megy ki a játék, hogy elkapjuk az adott személyt. Vagy talán ugyanúgy viszonyuljunk egy kerékpártolvajhoz, mint egy terroristához, aki bombát helyez el egy buszon, megölve 50 embert, illetve ha fennáll a veszélye annak, hogy ezt megteszi? Én azt mondom, nem. Ilyen veszélyes emberek esetében más rendszert kell alkalmazni” – szögezte le a miniszterelnök.

Hrušovský arra is javaslatot tett, hogy a kormányfő az EU mezején csapjon az asztalra, szólítsa a masszív migránsáradat megfékezésére az országokat. „A kvóták nem jelentenek megoldást, ezért olyat kell találni, amely megállítja az exodust. Európának fel kell ébrednie és talpra kell állnia” – mondta az ellenzéki képviselő.

Fico erre úgy reagált, hogy a migrációs válsággal kapcsolatos véleményéért még az európai szocialista frakción belül is megkapja a magáét. „Én azonban kitartok mellette” – deklarálta a miniszterelnök, bár azt elismerte, hogy sohasem késő az asztalra csapni. Ennek ellenére a megoldást nem Bassár el Aszad szíriai államfő elnöki székéből való letaszításában látja, mert feltételezi, hogy az ugyanolyan káoszt eredményezne az országban, mint amilyenre Irakban példa volt. „Ismételten kérjük a schengeni határok lezárását. Háromszáz fős külföldön bevethető rendőri kontingenst hoztunk létre” – tette hozzá Robert Fico.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.