2015. március 8., 11:19

Fico betegség miatt nem vett részt a kassai békekonferencián

KASSA. Közös nyilatkozat elfogadásával zárult szombaton a „Békéhez vezető utak“ elnevezésű kétnapos konferencia.
A tanácskozást a Német-Orosz és a Német-Ukrán Fórum kezdeményezte, a védnökségét pedig Robert Fico kormányfő vállalta. A békekonferencián ukrán és orosz civil szervezetek hozzávetőleg négy tucat képviselője, illetve művészek, valamint egyházi képviselők vettek részt.

A jelenlevők különféle nézetáramlatok hívei közül kerültek ki. Az orosz küldöttek soraiban például helyet foglaltak az Állami Duma képviselői és a „Katonák anyjai“ elnevezésű szervezet szentpétervári vezetői is. Fico kormányfő azonban, a közlemény szerint,  betegség miatt nem tudott jelen lenni.

Matthias Platzeck, a Német-Orosz Fórum igazgatótanácsának elnöke, a konferencia egyik kezdeményezője elmondta: ez az első ilyen jellegű találkozó, s az kapcsolódik a Minszk II. béketárgyalásokhoz. Hozzátette: a jelenlevők fenntartások nélkül csatlakoztak a minszki tárgyalások végeredményéhez, és megfogalmaztak egy közös nyilatkozatot, amely a béke és a konfliktus egymással ellenségeskedő szereplői közti civil párbeszéd helyreállítására szólít fel.

Véleménye szerint a vita emotív jellegű volt, ám az a tény, hogy az összes jelenlevő elfogadta a záróvacsorára szóló meghívást, szerinte arról tanúskodik, hogy a két fél között sikerült elindítani a párbeszédet.

Rainer Lindner, a Német-Ukrán Fórum igazgatótanácsának elnöke a nyilatkozat tartalmáról szólva elmonda: „Az a békefelhívás, amely ebből a konferenciából ered, nem csupán Ukrajna és Oroszország polgárait szólítja fel, hanem Németország és Szlovákia felé is üzen. A konfliktus minszki fegyverszüneti megállapodást be nem tartó feleire hat. Arra szólít fel, hogy a politikai viták és sajtónyilatkozatok során, illetve a szociális hálókon ne jelenjen meg az agresszív retorika. A jelenlevők támogatják az EBESZ-t az adott térségben folyó missziója során, annak a helyzet stabilizálása a feladata“ – fejtette ki Lindner.

Hozzátette: ez a keretfeltételek kialakítása felé vezető út, amelyek lehetővé tehetnék humanitárius segítség nyújtását a háborúval sújtott térségeknek.

Matthias Platzeck viszont arról tájékoztatott, hogy a tanácskozások eredményeiről és az elfogadott nyilatkozatról Oroszország, Ukrajna, Németország és Szlovákia legfelsőbb képviselőit is tájékoztatják.

Platzek hozzátette: a konfliktusban érdekelt felek közti civil párbeszéd beindítására számít. Például ebben a folyamatban jelentős mértékű feladat hárulhat az egyházakra, amelyek ökumenikus síkon fontosnak tartják a kassai békeüzenet továbbítását. A találkozó résztvevői megegyeztek abban, hogy további olyan rendezvényeket, konferenciákat is kell tartani, amelyek fellendítenék azt az építő jellegű párbeszédet, amelybe a mostani jelenlevőkön kívül önkéntesek és önkéntes szövetségek is bekapcsolódhatnának.

Platzek úgy véli, hogy a második kassai békekonferenciát nyár végén vagy ősz elején tarthatnák meg. Miroslav Èíž házelnök-helyettes meg van győződve a konferencia nagy jelentőségéről, szerinte annak a sikeréről tanúskodik a folytatása iránti érdeklődés is.

"Meglehet, hogy Kassa város szempontjából ez majd egyszer történelmi eseménynek számít. Nagyon örülünk annak, hogy a záróakkordja nagyon optimistán hangzott. Tulajdonképpen a nyilatkozat egyhangú elfogadása azt jelzi, hogy még van min dolgozni" – zárta tájékoztatását.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.