2014. július 17., 10:30

Fico az ukrán válsággal kapcsolatban a diplomáciai megoldás híve

POZSONY, BRÜSSZEL. Robert Fico kormányfő továbbra is kitart azon álláspontja mellett, hogy az ukrán válság kapcsán diplomáciai megoldásra van szükség. Ezt az Európai Unió állam-, illetve kormányfőinek rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozója után jelentette ki.

Robert Fico felhívta a figyelmet arra, hogy ha Moszkva és Kijev a közeljövőben nem oldja meg a gázszállítással kapcsolatos vitát, akkor az ősszel a közép-európai térség országainak gázellátását is veszélyeztetheti. Hozzáfűzte: Szlovákia a fordított irányú gázszállítás két lehetséges változatával is számol, mégpedig Csehországból és az Ausztriából.

A kormányfő tájékoztatása szerint szeptembertől áll majd rendelkezésre az ún. kis reverz, amelyen keresztül 8-9 milliárd köbméter gáz juthat Szlovákiából Ukrajnába, a vajáni (Vojany) hőerőmű és az ukrajnai Ungváron levő földalatti tározók közötti vezetéken át. „Ez a kapacitás fokozatosan növelhető" – tette hozzá.

Fico elmondta, hogy az EU miniszterelnökei és államfői a csúcstalálkozón megegyeztek arról, hogy nincs szükség áttérni az Oroszországgal szembeni büntetőintézkedések 3. fázisára, azaz a gazdasági szankciók alkalmazására. Ugyanakkor az Európai Unió kibővíti azon vállalatok, jogi személyek körét, amelyek büntetőintézkedésekkel sújthatók az ukrán válság miatt.

Az uniós vezetők nem állapodtak meg az EU egyes, legmagasabb posztjait betöltő további személyek névsoráról. „Ez volt az első kísérlet a legjelentősebb pozíciók elosztásával kapcsolatban, a következő csúcstalálkozóra augusztus 30-án kerül sor" – jelezte Fico. Hozzáfűzte: a tagállamok ezen időpontig tudatják majd az Európai Bizottság új elnökével, Jean-Claud Junckerrel az uniós biztosok kinevezésével kapcsolatos javaslataikat. Szlovákia ezt már hivatalosan meg is tette: Maroš Šefèovièot, a bizottság jelenlegi alelnökét javasolta. Fico reméli, hogy Šefèoviè legalább az alelnöki tisztséget megszerzi. „Túlzottan vakmerő lennék, ha most ismertetném az ambícióit, ugyanis kevés tisztség van, jelentkezőből pedig borzasztóan sok" – hangsúlyozta.

Létezik egy megállapodás a visegrádi országok (V4), azaz Szlovákia, Csehország, Magyarország és Lengyelország között, amely szerint koordinálják majd az álláspontjaikat az EU-biztosaik posztszerzése során. Robert Fico szerint V4-ek érdekei nem ütköznek egymással. „Előfordulhat, hogy kölcsönösen támogatjuk majd egymást azon portfóliók megszerzése során, amelyek iránt érdeklődünk” – jegyezte meg.

Megosztás