Fico a kormányalakításnál a pártok stabilitását venné figyelembe
„Előtérbe helyezem a szilárdabb pártokat, akik akár kormányt is alakíthatnak. Azt a gondolatot is előnyben részesítem, hogy azokkal dolgozzunk együtt, akiknél megvan annak a biztonsága, hogy kezelni tudjuk a válsághelyzeteket. Különben, ez attól függ majd, hogyan keverik a kártyát az emberek. De az „ezzel igen, ezzel nem” játékot nem értem, mert az ellenzék kölcsönösen kizárja egymást” – hangsúlyozta. Az ellenzéki pártok magatartását, akik már most elutasítják az Irány-Szociáldemokráciával (Smer-SD) való együttműködést, Fico nem érti. „Talán bűnözők szervezete a Smer-SD?” – tette fel a kérdést hozzátéve, hogy pártja nemzetközileg is elismert, mely teljesíti kötelezettségeit.
Szavai szerint az ellenzék durván felaprózódott. „Minden ellenzéki képviselő egy külön párt! Isten ments egy ilyen kormánytól, ha jönne egy ukrán konfliktus, terroristaveszély vagy szociális kihívások“ – üzente a kormányfő. Mint mondta: egyelőre nem tapasztalta, hogy az ellenzékből bárki is elmondta volna, hogyan rendezné, hogyan csökkentené az adósságot. „Az egyetlen, amit tesznek: elutasítják a Smer-SD-t, s még parlamentben sincsenek. 2016-ban a Smer-SD olyan eredményt szeretne, mely lehetővé tenné egy stabil kormány kialakítását” – jelentette ki. A kabinet elnöke úgy fogalmazott, hogy tiszteletben tartja az ellenzéket, de azt akarja, hogy programjaikat mérjék össze. „ A lakosság döntsön, hogy melyik világ jobb számára” – hangsúlyozta.
A kérdésre, miszerint a Smer-SD által elfogadott gazdasági és szociális intézkedések már a választási kampányt részét képezik-e, Fico azt válaszolta: a kormánynak sikerült befejeznie a konszolidációt, tehát módjában állt olyan javaslatokat tenni, mint amilyen az első szociális csomag is volt. „Ha 2015-ben sikeres lesz az adóbehajtás, leülünk és megnézzük, milyen lehetőségeink vannak még. Március végére tudni fogjuk, mennyi pénzzel rendelkezünk” – jelezte a kormányfő.
Megjegyezte azt is, hogy 2012-ben a Smer-SD volt a választások győztese, az ellenzék azonban elutasította a koalícióban való részvételt. „Minden kötelezettségünket teljesítettük, tehát nem félek senkinek sem a szemébe nézni, ha olyan döntéseket hozunk, mint a háztartási gáz árának csökkentése, a diákok és nyugdíjasok ingyenes vasúti utaztatása vagy a minimálbér megemelése. Olyan intézkedéseket hoztunk, melyek a munkanélküliség csökkenéséhez vezetnek, bár nem állítom, hogy mindegyik tökéletes” – vallotta be.
A párizsi terrortámadással kapcsolatosan megjegyezte: a terrorizmus nem indokolható. „Titkosszolgálatunk hatékonyan együttműködik a nemzetközi alakulatokkal. Azt nem lehet tudni, hogy máshol nem fordul-e elő valami hasonló. A Szlovák Információs Szolgálatnak (SIS) és további titkosszolgálatainknak nagy a nemzetközi elismertségük, nem félek attól, hogy csődöt mondanának. Bár a terrorizmus ördöge sosem alszik, óvatosnak kell lennünk” - figyelmeztetett rámutatva arra, hogy az óvatosság szükségszerű. „Nyomon követjük azokat, akik állampolgárságot kérnek, ez bevett gyakorlat a SIS munkájában. Azt nem állíthatjuk, hogy semmi sem történhet, de ismerem a SIS munkáját, s ez bizonyos megelégedéssel tölt el” – zárta le a témát a kormányfő.