Felnyitják a parlamenti képviselőknek küldött leveleket - Matoviè Dankót hibáztatja

Daniel Guspannak, Andrej Danko parlamenti irodavezetőjének a határozata értelmében az iktató alkalmazottjainak fel kell nyitniuk a törvényhozóknak címzett olyan leveleket, amelyeken nincs feltüntetve a feladó vagy a fizikai személy.
A vulgarizmust tartalmazó és olyan leveleket, amelyek lejárató jellegűek, nem kell átadniuk a képviselőknek, ahelyett három hónapra letétbe kell helyezniük, azután pedig megsemmisíthetik azokat.
„Április 10-től kapok olyan leveleket, amelyeket bélyegzővel láttak el, illetve biztonsági okokból felnyitottak. Minden levelet minden nap. Amikor felkerestük az iktató postai küldeményeket átvevő alkalmazottait, megkaptuk Andrej Danko házelnök jobbkezének az utasítását...“ – mondta Igor Matoviè, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) elnöke.
A politikus a kamerák előtt egy pillanatra elveszítette az önuralmát, és láthatóan sírással küzdött. „Elnézést, de tényleg nem bírom ki, ami Szlovákiában történik, ahogy ugrásszerűen visszatérünk a normalizáció idejébe“ - mondta az ellenzéki politikus.
Korrupcióellenes beadványok
Veronika Remišová, az O¼aNO képviselője elmondta: sok levelet kapnak korrupcióellenes témában is. „Van, hogy azokat az államigazgatásban dolgozó emberek küldik, akik valamiféle csalásokra, korrupcióra és a közös pénzekkel történő pazarlásra figyelmeztetnek. Némelyik főnöke a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) egyik embere lehet, s ha az irodavezetők tudomást szereznek az álláspontjukról, akkor akár a munkájukat is elveszíthetik“ – jelentette ki Remišová.
Ján Budaj honatya szerint közvetlenül a parlamentben is megsérthetik a levéltitkot, ahogy az alkotmányt és a büntetőtörvényt is. Emiatt az O¼aNO feljelentést akar tenni, valamint azzal a céllal akar rendkívüli ülést összehívni, hogy menesszék Andrej Dankót.
„Ez egy olyan botrány, amilyen még a kommunizmus éveiben sem fordult elő. Amit Danko képvisel, az már az alagsori szint“ – szögezte le Budaj. Szerinte Dankónak az állami szerveket arra kellene felszólítania, hogy találják meg a botrány vétkesét, és magukkal szemben is érvényesítsék a vonatkozó alapelvet.
A belügyminisztérium és a Közjogi Méltóságokat Védő Hivatal javasolta a gyanús levelek felbontását
A parlamenti iroda a Belügyminisztériumtól és a Közjogi Méltóságok Védő Hivataltól (UOUC) kapott ajánlásoknak megfelelően jár el a levélküldeményekkel – indokolta meg a képviselőknek címzett levelek felbontását a parlament sajtószóvivője, Zuzana Èižmáriková, egyben elutasítva az Igor Matoviè, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek-Új Többség (O¼aNO-NOVA) frakció tagja által ennek kapcsán megfogalmazott bírálatokat.
„A parlamenti elnökének hivatala élesen szembemegy a képviselő állításaival, aki csupán célirányosan manipulál az információkkal. A parlamenti hivatalnak a törvénnyel és a belügyi tárcától, vagy éppen az UOUC-től kapott ajánlásokkal összhangban kell cselekednie. 2016 novemberében a belügyminisztérium új irányelveit kaptuk kézhez, amely előírja, miként kell eljárni a küldemények esetében. Semmi a szokványos eljárástól eltérő nem történik. Minden egyes küldemény, amelynek nincsen feladója, vagy természetes személytől érkezik, gyanús lehet, lévén az elmúlt időszakban 3 kontaminált küldeményt is elkönyvelhettünk " – magyarázta Èižmáriková, aki szerint éppen ezért további védelmi intézkedések foganatosítására került sor a parlament iktatójában. „A hivatal a küldeményekkel érintkezésbe kerülő munkatársai, felülvizsgálatra kötelezettek és tiszteletben kell tartaniuk a levéltitkot" – biztosított róla Èižmáriková.
Daniel Guspan, a parlamenti hivatal vezetőjének utasításában szó szerint az áll, hogy "a vulgarizmusokat tartalmazó, vagy becsmérlő jellegű küldemények, az iktató alkalmazottja nem veszi nyilvántartásba, illetve nem is továbbítja a címzettnek, hanem 2 hónap erejéig archiválja, majd megsemmisíti”. Èižmáriková azt állítja, hogy a képviselők eddig nem voltak hajlandóak átvenni a hasonló jellegű küldeményeket. „99 százalékban vulgáris tartalmú képeslapokról van szó, amelyek raktározásra kerülnek, illetve mielőtt azokat megsemmisítenék, értesítik az érintett frakciót, hogy egy ilyen küldeménye van" – mondta el a parlamenti sajtószóvivő.
A kérdésre, hogy a jogi személyekkel ellentétben miért szükséges a természetes személyektől származó küldemények átvilágítása Èižmáriková azt válaszolta, hogy a legutóbbi 3 kontaminált küldemény éppen természetes személyektől származott. „A parlament elnökének összes küldeménye kibontásra kerül, legyen szó bár természetes, vagy jogi személytől érkező küldeményről" – mondta, egyben elutasítva, hogy ez esetben Andrej Danko házelnök, a kormánypárti Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnökének döntéséről lenne szó. „A parlament elnöke önálló személy, míg a parlamenti iroda egy másik intézmény" - hangsúlyozta.
Èižmáriková szerint a képviselőknek címzett minden egyes küldemény átvilágításra kerül, megröntgenezik, illetve egy radioaktív anyagok jelenlétét jelezni képes detektor is átvizsgálja. „Amennyiben mindezen műszerek nem jeleznek gyanús tartalmat, ám a szakképzett alkalmazottak azt sejtik, hogy valami mást tartalmazhat a küldemény, mint levelet, akkor a küldemény felbontásra és ellenőrzésre kerül" – tette hozzá, megjegyezve, hogy a postai küldemények minden egyes állami intézményben felbontásra kerülnek, s a belügyminisztériumi irányelveket a kormányhivatal, az elnöki palota és az egyes minisztériumok esetében is érvényesítik.
Az ellenzék Danko fejét akarja
Az ellenzéki pártok felsorakoztak Igor Matoviè mögé. A Szabadság és Szolidaritás és a Család vagyunk mozgalom is úgy véli, ezért az ügyért Andrej Dankót terheli a felelősség.
Az SaS szerint ez az eljárás a volt rendszer titkosszolgálatának, az Štb-nek a praktikáihoz hasonlítható. A liberálisok szerint az ügyben össze kell hívni az Ellenzéki Tanácsot.
Boris Kollárt is felháborította, hogy felbontják a képviselők leveleit. A Család vagyunk mozgalom vezetője jelezte, készek támogatni a kezdeményezést, amely a parlament rendkívüli ülésére vonatkozna, ahol Andrej Danko menesztése lenne a téma.
