Felmérés: a szlovákiai nők hét évvel tovább élnek a férfiaknál
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban az utóbbi évtizedben az átlagéletkor növekedése figyelhető meg. Szlovákia lakosságának átlagos élettartama 76,1 év, ami bár magasabb mint Magyarországon (75,0 év) vagy Törökországban (74,6), de jelentősem elmarad az OECD-országok 80,1-es értékétől – mutatott rá Peter Bubla, az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) szóvivője.
A férfiak és a nők átlagéletkora közötti különbség Izlandon, Új-Zélandon, Izraelben, Hollandiában és Svédországban viszonylag alacsony, kevesebb, mint négy év, Észtországban viszont a tíz évet is meghaladja. Magyarországon, Szlovákiában és Lengyelországban megközelítőleg 7-7,5 körül mozog ez az érték. Szlovákiában a nők átlagosan 79,45 évig, míg a férfiak 72,47 évig élnek.
A halálesetek több mint negyedét a rák okozza, ami a keringési rendszer megbetegedéseit követően a második leggyakoribb halálok az OECD tagállamaiban. Kanadában, Dániában, Franciaországban, Japánban és Hollandiában viszont az első helyre került a rák, emiatt halnak meg a legtöbben.
A rákbetegség nagymértékben sújtja Közép- és Kelet-Európa országait, köztük Szlovákiát, Magyarországot és Szlovéniát. Az elhalálozási arány a 240/100 000 lakost is elérheti – magyarázta Bubla hozzátéve: a statisztika szerint rák miatt valamennyi vizsgált országban több férfi hal meg, mint nő.