Fehér István és Boldoghy Olivér nem szavazhatott
Fehér Istvánt és Boldoghy Olivért is elkísérte a lakhelyükhöz közeli választási helyiségbe Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsa nevű nemzetközi jogvédő szervezet elnöke. Megpróbálták leadni szavazatukat, bár mindketten tudták, nevük nem szerepel a választói névjegyzékben.
Fehér István 9:30-kor jelent meg a lakhelyéhez közeli választóhelyiségben, ahol kamerák előtt próbálta érvényesíteni állampolgári jogát a választáshoz. Bemutatta személyi igazolványát , mire a választási bizottság tagja közölte vele, nem választhat, mert a Nyitrai körzeti hivatal levélben is kinyilvánította, hogy elveszítette a szlovák állampolgárságát.
Hasonló elbánásban részesült Boldoghy Olivér is, aki 10:30-kor próbált szavazni családja társaságában. Míg felesége és lánya élhetett szavazati jogával, ő Fehér Istvánhoz hasonlóan nem kapta meg a választási íveket. Boldoghy a szavazóhelyiségben közölte, megsértették az eljárással a szlovák alkotmányt és az ő alkotmányos jogait. Újságíróknak elmondta, „szégyen Szlovákiára, hogy kettős mércét alkalmaz, s hogy nem élhetett alkotmányos jogával". Portálunknak hozzáfűzte: általunk is arra kér mindenkit, menjen el szavazni, és olyan pártokra adja a voksát, amelyek elítélik a hasonló, törvénysértő eljárásokat.
Nagyon bízom abban, hogy olyan koalíció születik, amely képes lesz végre megváltoztatni ezt a törvényt. Sajnos, a kormánynak ez nem sikerült, bár ígéretek voltak” – mondta a vállakozó hozzátéve, nem szeretne politikai pártot említeni annak ellenére, hogy nem létezik kampánycsend.
Az illetékes választási bizottság elnöke mindkét férfivel közölte, hogy a Komáromi Járásbírósághoz fordulhatnak, amennyiben igazságtalannak érzik az eljárást.
Boldoghy és Fehér István nevét azt követően iktatták ki a választók jegyzékéből, miután bejelentették: felvették a magyar állampolgárságot, ugyanakkor nem hajlandóak lemondani a szlovákról. A rendőrség ezen a héten megpróbálta bevonni személyi okmányaikat, de ők nem adták át sem az útlevelüket, sem a személyi igazolványukat.
Boldogy Olivér a sikertelen szavazási kísérlet után Lomnici Zoltán jogásszal egyeztetett, aki előkészítette, s ma délelőtt átnyújtotta neki azokat a formanyomtatványokat, amelyekkel kitöltésük után a strassbourgi emberjogi bírósághoz fordulhat. Fehér István beadványát már csütörtökön postázta. Lomnici szavai szerint az ügyben érintett nyolc személy közül Boldoghy Olivér hetedikként él majd a nemzetközi jogorvoslat lehetőségével.
A neves jogász rámutatott: a szlovák eljárás hat ponton sérti az emberi jogok európai nyilatkozatát, többek között megszegi a diszkrimináció tilalmát, sérti a jogorvoslathoz való jogot, mert az állampolgárságtól való megfosztás ellen nem lehetett panasszal élni, valamint a jogszerűség követelményeit és a tulajdonhoz való jogot, mert az eljárás alá vontakat anyagi hátrány is éri állandó lakcímük elvesztésével.
"Meg kell tenni mindent annak érdekében, hogy Strassbourg mielőbb döntsön, visszakapják állampolársági jogukat, minden olyan jogosítványt, ami egy állampogárnak kijár, és komoly kártérítést állapítsanak meg részükre”- nyilatkozta portálunknak a jogvédő.
Lomnici Zoltán szerint a szlovák jogalkotók nem vizsgálták a szlovák alkotmánnyal is gyökeresen ellentétben álló törvény európai hatásait. "Azt gondolom, pusztán jogi szempontból, és a politikai részével nem foglalkozom, hogy itt a jogi háttér nem volt megfelelő, mert ilyen törvényt biztosan nem hoztak volna. Gondoljunk csak arra, ha tízezer polgár nyújt be keresetet Strassbourgba, és megállapítanak 7-8 ezer eurós kártérítéseket, mibe fog az a szlovák adófizetőknek kerülni? Ki lesz akkor a felelős ezért?” – hangoztatta Lomnici.
További kérdésünkre, mikor születhet Strasbourgban döntés ebben az ügyben, azt válaszolta, általában másfél évig szokott a strassbourgi eljárás tartani. "Bízom benne, hogy Tamás Ilonka néni esetében életkorára is tekintettel, előbb fog döntés születni, és nagyon várom, hogy a kedvező határozatot meghozza a strassbourgi emberjogi fórum” - fűzte hozzá nyilatkozata végén Lomnici Zoltán.