Erősödhet a pártokrácia?
A közigazgatási tanács megtárgyalta a Szlovák Köztársaság Belügyminisztériuma által kidolgozott új választási kódexet, az önkormányzati törvény módosításának javaslatát és az államigazgatás helyi szerveinek átalakítására kidolgozott elképzeléseket.
A tanács tagjai – az MKP járási elnökségei által delegált polgármesterek, megyei és helyi képviselők – sajnálatosnak tartják, hogy a belügyminisztérium a választási kódexben nem módosított az eddigi törvények alapfilozófiáján, továbbra is figyelmen kívül hagyja többek között a regionalizmus elvét. A testület szerint a pártokráciát erősíti a belügyminisztérium egyebek mellett azzal, hogy intézményesíteni kívánja a Központi Választási Bizottságot. A KVB pártok által jelölt kilenc tagját hét évre választanák meg. A tanács tagjai elfogadhatatlannak tartják, hogy ez a testület betekinthessen minden meglévő – és 2020-ig alakuló párt finanszírozásába, s joga legyen a választásokon induló pártok esetében akár 100 000 eurós büntetés kiszabására is.
A közigazgatási tanács tagjai elutasítják az önkormányzati törvény módosítását. A testület szerint ez rendszeridegen, egyetlen település – Zsigra (Žehra) miatt alkották meg, a roma lakosság szegregációja céljából. Az MKP közigazgatási tanácsa határozottan tiltakozik az ilyen jellegű „gettótörvény” ellen, amely a romák felzárkóztatása és integrációja helyett kirekesztésükre irányul. Ez veszélyes és ellenőrizhetetlen folyamatok kezdete lehet, beleértve az intolerancia, a kisebbségellenes közhangulat további erősödését Szlovákiában - állapítja meg a testület.
A közigazgatási tanács tagjai elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy a kormány úgy akar megtakarításokat elérni, hogy szolgáltatásai szinte elérhetetlenné váljanak a polgárok számára. A tanács szerint cinikus megoldás, hogy bezárják vagy összevonják a körzeti, az adó- vagy kataszteri hivatalokat arra hivatkozva, hogy ilyen módon takarékosan bánnak az adófizető polgárok pénzével, miközben a polgárok „nyakába varrják” a 70-100 kilométeres távolságok leküzdésének nehézségeit és költségeit. A sorban állásokat, a hivatalnokok túlterheltségét, az ügyintézés lassúságát is magával hozhatja ez a lépés.
Az MKP Közigazgatási Tanácsa külön figyelmeztet arra, hogy a leépítések ebben az esetben sem arányosak, a különböző hivatalok „ritkítása” kirívóan elsősorban Dél-Szlovákiát érinti. Az MKP Közigazgatási Tanácsa szükségesnek tartja, hogy erre a párt európai parlamenti képviselői az Európai Unió figyelmét is felhívják.