Eredmények és várakozások - Ahogy a politikusok látják

Berényi József – a Magyar Közösség Pártja elnöke
1. Ez az év jó volt, mert…
Ez az év nagyon jól kezdődött. A múlt év végén sikeres megyei választásokon estünk túl, és ez a tény nagyban befolyásolta 2014 kezdetét. Megyei alelnökként sokat tudok tenni a Nagyszombat megye magyarlakta területein élőkért. Márciusban a köztársaságielnök-választás komoly kihívást jelentett számunkra. Az a tény, hogy az MKP Bárdos Gyulát jelöltként indította, rámutatott az itt élő magyarok létének jelentőségére – hogy ebben az országban komolyan vegyenek minket és ne csak másodrendű polgároknak. Az eredmény, az 5,1 százalék kétségkívül bizonyítja döntésünk helyességét. Sikeresen álltuk a sarat a májusi EP-választás kampánya során is, és képviselőnk, Csáky Pál garanciát jelent a számunkra ügyeink európai szintű kezelésében. Novemberben a helyi önkormányzati választások játszották a legnagyobb szerepet. A siker itt sem maradt el: 106 polgármester és 1151 képviselő az MKP színeiben. Továbbiak pedig koalíciós jelöltként vagy függetlenként, az MKP támogatását élvezve kerültek az önkormányzatokba. Mindezek mellett az MKP december 1-jén vitára bocsátotta „A szlovákiai magyar közösség megmaradásának és gyarapodásának, valamint Dél-Szlovákia gazdasági felzárkóztatásának intézményi feltételei” című dokumentumot. Nagy érdeklődéssel várjuk a hozzászólásokat. Tehát nemcsak jól kezdődött, hanem aktív, lelkes alkotómunkával, tehát sikeresen is végződött ez az esztendő.
2. Az év rossz volt, mert...
Ez az év azért volt rossz, mert továbbra is nehéz az emberek helyzete, Dél-Szlovákiában kevés a munkalehetőség. Az állami támogatások az idén is jóval alacsonyabbak a magyarlakta régiókban, mint az ország többi területén. Továbbá az is aggodalommal tölthet el, hogy egy szomszédos országban, Ukrajnában polgárháború dúl, amelynek nem látni a végét, a megnyugtató, mindenki által felvállalt megoldást.
3. A 2015-ös év jó lesz, ha…
Sok minden vár ránk jövőre. Elsősorban a megmaradásunkat biztosító dokumentumot kell összegeznünk, figyelembe véve a közvéleményt és a szakmai hozzászólásokat. Bár nem választási év vár ránk (azért ez sincs kizárva), már előre kell készülni a terv szerinti 2016-os márciusi parlamenti választásra. A 2015-ös év jó lesz, ha megszűnik a személyeskedés és a lejárató kampány a felvidéki magyar közéletben, ha hatékonyan együttműködve, a szlovákiai magyar választók bizalmára épít a politikai érdekképviselet.
4. Ön mit tenne a felvidéki magyarok képzeletbeli karácsonyfája alá?
Családi boldogságot, egyéni sikereket és olyan hatékony önkormányzati intézményrendszert, mely megállítja és megfordítja az asszimilációs folyamatokat.
Bugár Béla – a Most-Híd párt elnöke
1. Ez az év jó volt, mert…
... voltak olyan napok, amiért érdemes élni.
2. Az év rossz volt, mert…
... a nyár ősszel volt, az ősz télen van, akkor esett, amikor nem kellett volna, és amikor kellett, nem esett.
3. A 2015-ös év jó lesz, ha…
... mindenkinek megvalósulnak az álmai.
4. Ön mit tenne a felvidéki magyarok képzeletbeli karácsonyfája alá?
Jólétet, biztonságot és egészséget.
Csáky Pál – a Magyar Közösség Pártja európai parlamenti képviselője
1. Ez az év jó volt, mert …
... a felvidéki magyarság két alkalommal – az európai parlamenti választás és a helyhatósági választás alkalmával – is megmutatta, hogy a közösség elkötelezettebb felének töretlen az életkedve, s a választások alkalmával is képes tenni a jövőjéért. Ez azért nagyon fontos, mert egy kisebbségi helyzetben élő közösség nem rendelkezik állami intézményekkel, amelyek megtartják őt akkor is, ha rosszabbul mennek a dolgok. A kisebbségben élő ember elsősorban a saját lelkierejére és elszántságára szorítkozhat – ezért fontos az, hogy mentes legyen a meghasonulástól, tudja, hogy mit akar, s azért tenni is képes legyen. Ezt a belső erőt kell növelni közösségünkben az elkövetkezendőkben is.
2. Az év rossz volt, mert...
Ami rossz volt, az annak a megtapasztalása, hogy a felvidéki magyar közösség megosztottsága tovább tart, s ez komoly energiákat vesz el tőlünk, amelyeket jobb dolgokra tudnánk fordítani. Ehhez persze az kell, hogy a közösség ügyei iránt elkötelezett politikát állítsuk a középpontba, s a meghasonuláshoz vezető szlovmagyar bóvlit dobjuk oda, ahová való: a szemétbe. S ami mindezzel összefügg és állapotainkat nagyban magyarázza: 2014-ben számomra a legkellemetlenebb információ az volt, amikor egy szlovák szociológusok által készített felmérés eredményeit megláttam. Az egyik kérdés az volt a szlovákiai magyarok felé, hogy értékítéletükben, önképükben mennyire fontos számukra a szlovákság véleménye. Pontosították is a kifejezést: a szlovák politikusok, a szlovák társadalom és a szlovák média véleménye. A szlovákiai magyarok több mint 50 százaléka azt válaszolta, hogy mindez meghatározó számára, magyarán: a felvidéki magyarok több mint a fele nem a saját érdekei és értékei szerint dönt a magyarságunkkal kapcsolatos dolgokról, hanem aszerint, hogy erről mit mondanak a szlovákok. Ezt én katasztrofálisan rossz eredménynek tartom, s kisebbségi társadalmunkban addig nem is lesz várható áttörés, amíg ezt a szellemi kisebbrendűséggel átitatott habitust ki nem tudjuk irtani köreinkből.
3. A 2015-ös év jó lesz, ha…
... tovább tudunk lépni közösségünk megerősítése terén. Ehhez azonban tenni kell, s nem magyarázkodni vagy a csodára várni. S ezen a ponton egy újabb problémát látok: a mai középgeneráció és a fiatalok hiányzó vízióját és csökkent elkötelezettségét. Mikor legyen az ember forradalmár, ha nem fiatalkorában? Nem tudom ugyanis elfogadni azt az állapotot, amikor fiatal közéleti emberek eleve nemzetiségi minimumokról gondolkodnak, s utána azt is a szemétládába vetik. Ez nem konzekvens gondolkodás és főleg nem konzekvens cselekvés, hanem önbecsapás.
4. Ön mit tenne a felvidéki magyarok képzeletbeli karácsonyfája alá?
Reményt, erőt és elkötelezettséget. Víziókat, fórumokat, ahol a problémáinkról és azok megoldásáról vitatkozhatnánk. Ijesztőnek tartom, hogy a külhoni magyar közösségek közül a szlovákiai magyar közbeszéd a leggyengébb szintű. Ezek gerjeszthetnének olyan belső energiákat, amelyek nélkül nincs elkötelezett cselekvés.
Nagy József – a Most-Híd párt európai parlamenti képviselője
1. Ez az év jó volt, mert...
... beválasztottak az Európai Parlamentbe, ahol sikerült megszereznem a néppárti támogatást, és elfogadták az őshonos kisebbségek jogairól szóló javaslatom felvételét az EP programjába, és első lépésként szakmai meghallgatásokon tudjuk bizonyítani, hogy egy közös és kötelező érvényű kisebbségi minimumra szüksége van az Uniónak, amely nem veszélyezteti az EU és az egyes tagországok integritását, hanem megerősíti azt.
2. Az év rossz volt, mert...
... Dunaszerdahelyen nem sikerült önkormányzati választást nyernie a Hídnak.
3. A 2015-ös év jó lesz, ha...
... sikerül tovább vinni az Európai Parlamentben a kisebbségi jogok európai kerettörvényének előkészítését. Mint a környezetvédelmi, közegészségügyi, élelmiszer-biztonsági bizottság tagja, ma is azon dolgozom és szeretnék hozzájárulni, hogy az EU-USA Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerségi Megállapodás (TTIP) az EU számára maximális előnyökkel induljon és az összes számunkra veszélyt hordozó, aggodalmakat okozó és elfogadhatatlan feltételt sikerüljön belőle kizárni. És nem utolsósorban azt kívánom, hogy a jövő évben csökkenjen a feszültség a szomszédos Ukrajnában, Oroszország tegyen le terjeszkedési vágyairól, valamint hogy Európa és a világ kerüljön el egy véres és nyomorba taszító háborút.
4. Ön mit tenne a felvidéki magyarok képzeletbeli karácsonyfája alá?
Az idei karácsonyfa alá, azt hiszem, sikerült szereznem egy szép ajándékot, egy áttörést, bizonyítékot arra, hogy van remény, hogy a nemzeti kisebbségek nem lesznek örökké mostoha gyerekei az Uniónak. Azt, amit csatlakozásunk óta nem sikerült elérni: felvállaltatni az EU-val az őshonos nemzeti kisebbségek jogainak témáját. Sikerült ez mindannak ellenére, hogy ezt eddig kitartóan elutasították, mint tagországi hatáskört, pedig egy sor más tagországi hatáskörben rendkívül aktív az EU, mint például a szociális vagy a bevándorlási politikában.
Pfundtner Edit – parlamenti képviselő
1. Ez az év jó volt, mert …
Úgy érzem, hogy több jó dolog történt, mint rossz. A jót csak akkor tudjuk igazán fölfedezni és értékelni, amikor már átéltünk és megtapasztaltunk nehéz időket is. Sokszor nehéz a mindennapi problémáktól elvonatkoztatni, de úgy érzem, hogy ebben az évben a gondviselés nem rótt rám túl nagy terheket és gyakran kényeztetett is.
2. Az év rossz volt, mert...
Ami igazán be tudja árnyékolni az örömöket, az én értelmezésemben - a betegség. Olyankor érezzük leginkább a kiszolgáltatottságot, a reményvesztést, ezért nem szabad, hogy a jó egészség kívánása csak egy üres frázis legyen. Magánemberként bárki elvesztése vagy személyes tragédiája megérintett, ezek azok a rossz dolgok, amiket talán mindannyian szeretnénk elkerülni.
Ami a politikai kudarcokat illeti, elszomorító, hogy a magyar térfélen nem tudunk sikeresen összefogni, az erőink szétmorzsolódnak, talán hiányzik belőlünk a kellő alázat, hogy pártérdekektől eltekintve is tudjunk egymásnak segíteni.
3. A 2015-ös év jó lesz, ha…
... elkerül bennünket minden baj és betegség, ha lesz munkánk és a szeretteink továbbra is mellettünk állnak. Ha békében és civakodás nélkül tudjuk tenni a dolgunkat, és amikor a támogatás és a jó szándék megelőzi a rosszakarást. De azért jó lenne, ha a fiam bizonyítványa és az én vizsgaeredményeim miatt sem kellene szégyenkeznünk.
4. Ön mit tenne a felvidéki magyarok képzeletbeli karácsonyfája alá?
A kettős állampolgárságot átfogóan megoldó törvény egy példányát. Ez mellé mindenkinek jó erőt, egészséget és nagy adag elhivatottságot a szlovákiai magyar kisebbségi léthez.
Bárdos Gyula – a Magyar Közösség Pártja első államfőjelöltje, a Csemadok elnöke
1. Ez az év jó volt, mert …
Az idei év több megmérettetést és egyben kihívást is jelentett számomra. Nagy megtiszteltetés volt, hogy képviselhettem közösségünket a márciusi államfőválasztáson. Korábban a megyei, most pedig az önkormányzati megmérettetésen is sikeresen szerepeltünk. Csemadok-elnökként pedig jó érzéssel tölt el, hogy szövetségünk megalakulásának évfordulóját méltó módon megünnepeltük.
2. Az év rossz volt, mert....
A mögöttünk levő esztendő sem szűkölködött, sajnos, olyan történésekből, amikor a széthúzás, az ellenségeskedés volt a jellemző közösségünkre. Az ilyen események mindig beárnyékolják az elért sikereket.
3. A 2015-ös év jó lesz, ha…
A 2015-ös év akkor lesz jó, ha végre felül tudunk emelkedni egyéni – vélt vagy valós – sérelmeinken, ha a más véleményt vagy elképzelést nem tekintjük majd eleve ellenünk irányuló támadásnak, s meg lesz bennünk a szükséges alázat, mely nélkül nem lehet sikeres a közösségi lét.
4. Ön mit tenne a felvidéki magyarok képzeletbeli karácsonyfája alá?
Azt az óhajt, hogy a széthúzás helyett a közösség szempontjából fontos kérdésekben legyen végre összefogás. Csemadokosként pedig azt, hogy szövetségünk hozzájáruljon a felvidéki magyarság megerősödéséhez az elkövetkező esztendőben.
(Összeállításunk következő részében - december 31-én - Boráros Imrét, Tokár Gézát, Papp-Gergely Adriannát, Czibula Csabát, Korpás Évát, Jókai Tibort és Gubík Lászlót kérdezzük.)
