Erdélyi diák kapta az Oláh György Magyar Matematikai Tehetség Díjat

A díjat Keszegh István révkomáromi és Mészáros József galántai gimnáziumi matematikatanár, továbbá Oláh Mária, a díj névadójának özvegye Tarics Péter újságíróval együtt az egyéves gyászidőszak letelte után alapította meg az ifjú tehetségek felkutatása és gondozása terén évtizedeken át áldásos tevékenységet kifejtő szaktekintély, Oláh György emlékére, illetve a szellemisége továbbéltetése céljából.
Oláh György 42 éven át felbecsülhetetlen értékű munkát végzett a magyar matematikai tehetségek felkutatásában és gondozásában. Tanítványai komoly eredményeket értek el az itthoni és magyarországi, illetve nemzetközi matematika versenyeken. Számos tehetséggondozással kapcsolatos tanulmányt és cikket írt a különféle Kárpát-medencei lapokba. Több tankönyvvel, példatárral, fordítással... járult hozzá a matematikai ismeretek bővítéséhez és népszerűsítéséhez. Sok-sok szakmai előadást tartott a Kárpát-medence magyarlakta vidékein. Nevéhez négy nemzetközi matematikai verseny rendszeres szervezése fűződik. A matematika tanítását az ötágú síp gondolata jegyében összekötötte a magyarságtudat és összetartozásunk érzésének az erősítésével, népszerűsítette a magyar irodalmat és a magyar művészi alkotásokat. Két alkalommal kapott Beke Manó-díjat, illetve a Felvidéki Magyar Pedagógus Díjnak, a második Orbán-kormány emberi erőforrás minisztere elismerő oklevelének, Komárom város Polgármesteri Díjának és a Tóth Ilona Alapítvány Emlékplakettjének a tulajdonosa. 2013-ban posztumusz Magyar Örökség-díjjal tüntették ki.
Az alapítók a díjat azért minden évben a révkomáromi Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozó megnyitó ünnepségén adják át, mivel 1991-ben Oláh György hívta életre ezt a találkozót, amelyet húsz even át személyesen szervezett. A főszervező halála után Keszegh István vállalta a nagy érdeklődésnek örvendő diáktalálkozó további szervezését. Ahogy tőle megtudtuk: a kuratórium a díjat minden évben annak a magyar középiskolásnak ítéli oda, aki a díj átadását megelőző tanévben kiemelkedő eredményeket ért el elsősorban a Nemzetközi Magyar Matematika Versenyen, illetve a különböző Kárpát-medencei és nemzetközi matematika viadalokon. Felváltva magyarországi és az elszakított magyar nemzetrészeken tanuló, magyar diákok részesülhetnek ebben a megtiszteltetésben.
“Az egyes régiók (Magyarország, Felvidék, Erdély, Kárpátalja, Délvidék, Muravidék) felelősei – minden évben megismerve saját térségük legjobb versenyzőit – bekérik azoknak minden versenyeredményét, melyek alapján javaslatot tesznek a kuratóriumnak, elküldve az arra legérdemesebbek teljes eredménylistáját. Amiatt, hogy kétévenként kerül sor a magyarországi, illetve a határon túli magyar diákokra, a kuratórium szükség esetén a szóban forgó két év versenyeredményeit is figyelembe veszi. A régiófelelősök a kuratóriumnak legkésőbb az adott év szeptember 30-áig tesznek a díjazott személyére vonatkozó javaslatot. A kuratórium legkésőbb az adott év október 31-éig, konszenzussal hozza meg döntését. A díj tárgyiasult formája Domonkos Béla érdi szobrászművész ez alkalomra készített Oláh György-emlékérméje, továbbá egy díszmappába helyezett elismerő oklevél, kiegészítve Oláh György fényképpel ellátott életrajzával, könyvajándék és 100 euró pénzjutalom“ – árulták el az alapítók.
Míg a díjalapítókból álló kuratórium tavalyi jelképes díjátadáson nem középiskolást, hanem egy 23 éves pécsi tehetséget, Huszár Kristófot jutalmazta meg, ez alkalommal az erdélyi Schefler Gergőre, a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum XI. osztályos diákjára esett a választása.
A Hírek.sk kérdésére a 17 éves idei díjazott elmondta, hogy tanára, Koczinger Éva segítségével az előző tanévben Erdély legeredményesebb versenyzője lett, matematikából és fizikából egyaránt kimagasló eredményeket ért el. “Azok közül talán a XXIII. Nemzetközi Magyar Matematikaversenyen elért I. díjat említeném, amelyen úgy lettem aranyérmes, hogy az Erdélyi Magyar Matematika Versenyen, mint országos válogató versenyen szintén sikerült megszereznem az I. díjat. Románia Országos Matematika Versenyén pedig ezüstérmet kaptam, és részt vehettem az országos olimpiai keret válogató versenyén is. Nagyon örülök ennek a felvidéki díjnak is. Arról még nem döntöttem, hogy milyen reál szakon folytatom majd a tanulmányaimat. Úgy a matematika, mint a fizika szóba jöhet, a pedagógusi pályától pedig jobban vonz a kutatómunka. Még abban sem vagyok biztos, hogy erdélyi vagy inkább magyarországi egyetem felé veszem-e az irányt, alaposan megfontolom a döntésemet”.
A díj névadójának özvegye, Oláh Mária az idei díjazott kiválasztásával is teljes mértékben egyetért.
“A férjem is örülne annak, hogy a róla elnevezett díj idén Erdélybe kerül, mert közismert Erdély-imádó volt, nászúton is ott jártunk. Már a 60-as években főiskolásként is nagyon sokszor utazott Erdélybe, akkoriban levelezett egy kolozsvári egyetemistával, akihez aztán közel ötvenéves barátság fűzte. A rendszerváltás után kollégáival és tanítványaival is rendszeresen járt erdélyi versenyekre és konferenciákra. Az utolsó erdélyi útja pedig 2012-ben Szatmárnémetibe, a Nemzetközi Magyar Matematikaversenyre vezetett” – idézte Oláh György erdélyi kötődéseit az özvegye. Portálunk kérdésére azt is elárulta, hogy míg a tavalyi díjra az alapítók adták össze az anyagiakat, az idei pénzdíj a Zsolnai Közlekedési Egyetem rimaszombati származású matematika-tanszékvezetőjének, Oláh György hajdani jóbarátjának köszönhető.
Végül Keszegh István főszervező a XXII. Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozóról portálunknak elmondta: “A Selye János Gimnázium, az Ipari Középiskola és Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) Komáromi Területi Választmánya által megrendezendő találkozó gerincét hazai és határon túli magyar matematikusok előadásai képezik, amelyeken minden évben 100-120 Kárpát-medencei magyarlakta vidékekről érkező érdeklődő vesz részt. A pénteki megnyitó-díjátadó ünnepségen a két szervező iskola igazgatója, Andruskó Imre és Vetter János is köszöntötte a jelenlevőket. A három nap folyamán szakítunk időt a Komárom városa által támogatott kulturális programokra, a révkomáromi vár és más helyi nevezetességek megtekintésére, valamint kötetlen szakmai-baráti beszélgetésekre is. Pénteken a gimnáziumban, majd az “Ipariban” zajlanak az előadások. Ma este fél nyolctól Jónás Csaba, Tücsök Nikolett és Tarics Péter “Elmondom hát mindenkinek…” című zenés-irodalmi estjét nézhetik meg a gimnázium alulájában majd az érdeklődők. Szombaton este pedig a tanárokat a város polgármestere fogadja. A résztvevőktől vasárnap délben búcsúzunk majd el, annak reményében, hogy jövőre hasonló folytatás következik”.
