EP-választások: az ismert nevekben bíznak a kis pártok
„Ezek a pártok láthatóbbá válnak, biztosan jelen lesznek majd a médiában” – véli Juraj Marušiak politológus. Az egyes politikai erőkön múlik majd, mennyire lesznek sikeresek, de túl sok esélyük nincs – fűzte hozzá.
„Az öt százalékos bejutási küszöb túl magas ezen pártok számára, nincs nagy esélyük arra, hogy átlépjék. Ez valószínűleg a vezetőik számára is nyilvánvaló. Amikor ismert személyiségeket csalogatnak jelöltlistájukra, vélhetően tudatában vannak, hogy ez csak a párt propagálására jó” – állapította meg Michal Horský politológus.
Alexander Dubèek fia, Pavol például a Közvetlen Domokrácia-Keresztény Néppárt listáján indul. Marušiak érdekesnek találja, hogy egy szociáldemokrata politikus fia egy konzervatív párt mellett döntött. Ugyanakkor a múltban már pártok színeiben is próbálkozott – mutatott rá.
A szakemberek szerint érdekes például a Keresztény Szlovák Nemzeti Párt (K SNS) jelöltlistája is, amelyet Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) egykori elnöke vezet. Marušiak szerint azon igyekszik, hogy egykori pártjának neve a törvényes keretek között új formációja megnevezésében is megjelenjen. „Másik kérdés, mennyire sikerül majd meggyőzni a választókat, hogy valóban ő a nemzeti gondolatok igazi hordozója. Ezzel kapcsolatban szkeptikus vagyok, jelenleg az SNS is elhatárolódik tőle” – mutatott rá. Hozzáfűzte: Slota új pártjának nem sok esélye van bejutni az Európai Parlamentbe, de elcsábíthatja az SNS szavazóinak egy részét, amivel esetleg elérheti, hogy az Andrej Danko vezette párt sem szerez képviselői helyeket Brüsszelben.
A különböző politikai erők az európai parlamenti választások iránti nagy érdeklődését Marušiak azzal magyarázza, hogy válságba jutott a jelenlegi politikai képviselet iránti bizalom, ami az utóbbi években egyre nyilvánvalóbb Szlovákiában. „Az államfőválasztáson is sok jelölt indult” – mutatott rá.