Emberi génnel kezelt tehenek Kínában
Az anyatej számos szempontból különbözik a tehéntejtől, nagy mennyiségben tartalmaz az újszülöttek fejlődéséhez és immunrendszerük megerősödéséhez nélkülözhetetlen tápanyagokat. A tehéntejet a csecsemők még nem képesek megemészteni, azok kevésbé zsírosak is, alacsonyabb a szénhidrát-tartalmuk, és nem tartalmazzák azokat a fontos ellenanyagokat, amelyek védelmet nyújtanak a különféle betegségek ellen.
Ning Li professzor, aki a Kínai Mezőgazdasági Egyetemen végzett kutatásvezetője azt állítja, hogy ezeknek a teheneknek a teje teljesen biztonságos az újszülöttek számára, ezáltal nagy segítséget nyújt azoknak az anyáknak, akik nem tudják szoptatni gyermeküket, de tápszert sem szeretnének használni. „Az íze valamivel erőteljesebb lesz a hagyományos tejnél, és tíz év múlva már valamennyi üzletben meg lehet majd vásárolni” - mondta a professzor.
A forradalmi újításnak azonban számos ellenzője akad. "Új szabályok bevezetésére lenne szükség az emberi egészség védelmében. Ennek a terméknek lehetnek olyan kockázatai, amelyeket előre még nem ismerünk. A tehéntej sohasem lehet ugyanolyan, mint az emberi anyatej" - véli Patti Rundall, a Baby Milk Action munkatársa. Legnagyobb segítséget Ázsiában jelenthetne a génkezelt tej, mivel ott kiemelkedően magas a laktóz intoleranciával küzdők száma, akik a hagyományos tehéntejet nem fogyaszthatják.
A Greenpeace szerint Kína jelentős összeget fektet a genetikailag kezelt élelmiszerekbe annak ellenére, hogy az országban hiányzik a független és megbízható ellenőrző rendszer. A környezetvédelmi szervezet továbbra is fenntartja korábbi nézetét, mely szerint a genetikailag kezelt élelmiszereket ki kellene zárni az emberek étrendjéből.