2015. július 17., 19:05

Elöregedett a szlovák hadsereg

POZSONY. Nemcsak gyengén felszerelt, hanem elöregedett is a szlovák hadsereg, amely katonáinak az átlagéletkora az utóbbi időben folyamatosan addig nőtt, míg el nem érte a 34 évet. Annak ellenére, hogy ez külföldi példákkal összehasonlítva magas életkornak tűnik, a védelmi tárca ezt mégsem tekinti problémának.
201507142015020.2447261.jpg

 

 

A szlovák katonák magas életkorára Vladimír Bednár védelmi és biztonsági kérdésekkel foglalkozó szakértő is figyelmeztetett. Megemlítette: az amerikaiak is elöregedettnek tartják a hadseregüket. Bár az ottani katonák átlagéletkora csak 29 év, optimálisnak a 25 évet tartanák. Hozzátette: míg ott azonban a Pentagontól kezdve Barack Obama elnökig sokan próbálják orvosolni ezt a problémát, nálunk ez ügyben sem tesznek megfelelő lépéseket az illetékesek. Szerinte a rosszul megfogalmazott szlovákiai törvényeknek köszönhető, hogy nem megfelelőképpen határozzák meg az egy-egy ranggal párosuló maximális szolgálati időt.

A szaktárca azonban elutasítja a bírálatokat. „A fegyveres erőink nagysága szempontjából lehetetlen összehasonlítani az ún. optimális életkort az amerikai hadseregben tapasztaltnál, ahol a jóval nagyobb személyzeti létszám esetében a személyzet gyakoribb cseréjére kerül sor“ – mondta a tárca szóvivője, Martina Balleková. Úgy véli, azt a tényt is figyelembe kell venni, hogy Európa népessége öregszik, ami visszatükröződik az egyes államokban szolgáló katonák átlagéletkorán is. Ráadásul a jelenlegi állapot adott a szlovák hadsereg teljes körű professzionalizálásával, ami miatt a katonák hosszabb ideig, magasabb életkorukig szolgálnak.

„A jelenlegi vezetés célja a személyzet stabilizációja is oly´módon, hogy a katonai hivatás egész életre szólóvá váljon. Ne veszítsük el a tapasztalt, kiképzett katonáinkat, ami a hivatásos katonák állami szolgálatáról szóló új törvény egyik fő célja“ – tette hozzá Balleková, aki szerint az újabb és újabb katonák kiképzése túl sok pénzbe kerülne.

„Semmiféleképpen sem lehet elöregedettnek nyilvánítani a fegyveres erők állományát, mert teljesíti a törvény által megszabott feladatait és a nemzetközi kötelezettségeit“ – hangsúlyozta a szóvivő.

Már a védelmi tárca korábbi vezetése is szembesült azzal a nemkívánatos jelenséggel, hogy több hivatásos katona távozott a hadseregből, mint ahány fiatalt sikerült verbuválni. Éppen emiatt a védelmi tárca már régóta olyan lépéseket készít elő, amelyekkel visszafordítaná ezt a negatív jelenséget, és növelné a hadseregben folyó munka attraktivitását. Ebben segíthetne az említett törvény végérvényes jóváhagyása is.

Jaroslav Naï, a Central European Policy Institute (CEPI) védelmi szakembere szerint ez ügyben részben a bírálóknak, részben pedig a tárca munkatársainak van igazuk.

„Vannak olyan konkrét posztok, amelyekbe nincs szükségünk idősebb katonákra, például ilyenek a sofőrök, a lövészek és a legalapvetőbb specializációk. Azon kellene igyekeznünk, hogy ezeken a helyeken a legifjabb katonák legyenek“ – véli Naï. Leszögezte azonban, hogy egyes posztokon meg kell hagyni az idősebb, tapasztaltabb szakembereket, akiknek a kiképzésére, speciális tanfolyamaira sok pénzt költött az állam. Közéjük tartoznak az orvosok, a védelmi tervezők stb., akiknek fokozatosan át kell adniuk a tudásukat az ifjabb kollégáiknak. A 34 éves átlagéletkort azonban ő is túl magasnak tartja. „Minél alacsonyabb életkor, annál jobb egészségi állapot, s annál kisebb követelmények a szociális bebiztosításukat illetően“ – fejtette ki Naï.

Csehországban a hivatásos katonák átlagos életkora 2011-ben elérte a kritikus 37 évet. Ezzel összefüggött a cseh hadsereg nem megfelelő egészségi állapota is. A 22 ezer hivatásos bakának több mint a fele túlsúllyal küszködött, 3 500-en pedig sürgős gyógyításra szorultak nagyfokú túlsúly miatt. A cseh védelmi tárca ezen az áldatlan helyzeten úgy segített, hogy a hadsereg megfiatalítása érdekében két év múlva felújította az újoncok toborzását.

Ellenben Nagy-Britanniában 2012 júniusában a The Telegraph napilap szerint a brit katona átlagéletkora csupán 20 év volt. Ennek az is az oka, hogy a brit hadseregbe már a 16 éves újoncokat is besorozzák. Õket azonban nem vetik be a harci műveletekbe, hanem csak a szülőföldjükön szolgálnak.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.